Papa Franjo se moli za mir u Ukrajini na godišnjicu rata

Unatoč otkazivanju događaja od prethodnog dana zbog prehlade, činilo se da je papa Franjo u nedjelju bio u dobroj formi, održavši svoj podnevni govor Angelus kako je planirano i moleći se za mir u Ukrajini dok zemlja obilježava dvije godine rata.

Obraćajući se s prozora vatikanske apostolske palače vjernicima okupljenim na Trgu svetog Petra ispod, Papa je “s bolom” primijetio da je subota, 24. veljače, obilježila drugu godišnjicu početka “rata punih razmjera u Ukrajini”. ”

“Koliko žrtava, koliko razaranja, tjeskobe i suza u jednom strašnom razdoblju koje se, nažalost, odužilo i kojemu se još ne nazire kraj”, rekao je rekavši da rat “ne pustoši samo taj prostor Europe, nego ”, ali je izazvao “globalni val straha i mržnje”.

Franjo je izrazio svoju naklonost “mučeničkom narodu Ukrajine” i molio se za sve koji su uključeni u sukob, “osobito za mnoge brojne nevine žrtve”.

Također je pozvao na humanost uključenih, apelirajući na “stvaranje diplomatskog rješenja u potrazi za pravednim i trajnim mirom”.

Papa Franjo, koji je djelovao snažno i govorio bez kašlja ili bez daha, otkazao je sve svoje zakazane događaje u subotu zbog onoga što je Vatikan opisao kao “blago stanje nalik gripi”.

Ipak, usprkos subotnjoj hladnoći, papa je izgledao kao normalna nedjelja, moleći se za mir u Izraelu i Palestini, te u Demokratskoj Republici Kongo, osim Ukrajine.

Također je molio za prestanak “sve češćih otmica” u Nigeriji, izražavajući svoju bliskost s nigerijskim narodom i izražavajući nadu da će se poduzeti konkretne mjere “kako bi se zaustavile te epizode”.

Papa Franjo također se molio za Mongoliju dok njeni ljudi trpe oštro hladnu zimu za koju je rekao da “uzrokuje ozbiljne humanitarne posljedice”.

“Ovaj ekstremni fenomen znak je klimatskih promjena i njihovih učinaka”, rekao je, rekavši: “Klimatska kriza je društveni i globalni fenomen koji utječe na živote mnoge braće i sestara, prije svega onih najranjivijih.”

“Pomolimo se da donosimo mudre i hrabre odluke kako bismo pridonijeli brizi za stvoreno”, rekao je i zamolio za molitve.

Najčitanije

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Muhamed Garib: Svako zasađeno drvo čini pluća grada

Na temu "Unaprjeđenje stanja okoliša urbanih i ruralnih sredina"...

VIP Betting kladionica zapošljava više djelatnika

VIP Betting kladionica otvara nove poslovnice u Mostaru i...

Mahir Bjelonja: ZEOS je omogućio da se elektronski otpad odlažete besplatno

Društvo ZEOS eko-sustav d.o.o. prvi je operater sustava upravljanja...

Marko Džakula: Folklor uistinu spaja ljude

HKUD Dubrave Aladinići osnovano je 1997. godine. Jedno je...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...

Sofija Babić: Mi smo iscrpili već tri od sedam planetarnih granica

U još jednoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovarali...

Šejma Kuko i Begza Kurtović: Posvetimo se zajedno očuvanju bosanskog brdskog konja

U sedmoj emisiji projekta "Daj zemlji priliku" razgovaramo na...