Pripreme za 54. izdanje Festivala kulture „Slovo Gorčina“ privode se kraju, a večeras u 21:00 na nekropoli stećaka Radimlja u Stocu, biće upriličeno festivalsko otvaranje koje, kao i svake godine, baštini viziju Maka Dizdara da se kroz umjetnost, jezik i simboličke prostore oblikuje dostojanstven susret savremenosti i naslijeđa.
Festival će ove godine trajati do 27. jula, a posjetioci će imati priliku da uživaju u bogatom i raznovrsnom programu, uz prisustvo nekih od najznačajnijih imena savremene bh. kulturne scene.
Organizatori ističu da su prethodna izdanja pokazala kako je „Slovo Gorčina“ na dobrom putu ka ostvarenju Makovog sna, stvaranju autentičnog kulturnog prostora koji kroz raznovrsne umjetničke forme promoviše bogato naslijeđe Bosne i Hercegovine. Entuzijastičan odziv publike iz godine u godinu potvrđuje vrijednost tog pristupa. Festival tako ne samo da stavlja Stolac u središte kulturnih dešavanja u Bosni i Hercegovini, već ga upisuje i na širu regionalnu mapu.
Program festivala
Svečano otvaranje 54. izdanja Festivala kulture „Slovo Gorčina“ biće upriličeno večeras, 25. jula, s početkom u 21:00 sat, na nekropoli stećaka Radimlja.
Na početku večeri biće dodijeljena nagrada „Mak Dizdar“ mladim pjesnicima, čime Festival nastavlja svoju misiju podrške novim pjesničkim glasovima. Nakon dodjele slijedi muzički performans Stone Sleeper autora Mirsada Gige Jeleškovića. Kroz zvuk i riječ, performanspriziva univerzalna pitanja o trajanju, sudbini i čovjekovom mjestu u svijetu.
Veče se nastavlja književnim razgovorom s jednom od najvažnijih glasova savremene književnosti – palestinskom spisateljicom Adaniom Shibli. Razgovor će voditi Monika Herceg, pjesnikinja i počasna gošća ovogodišnjeg izdanja Festivala. Ovaj susret predstavlja rijetku priliku da se domaća publika upozna s djelom autorice čiji se književni i etički horizonti protežu daleko izvan konvencija, kroz tekstove koji uporno traže istinu u svijetu u kojem je istina često najskuplja riječ.
Na kraju večeri, učesnici Festivala i prisutni uživat će u koncertu u okviru kojeg će nastupiti Ahmed Burić & Translajt Orkestar
Drugi dan festivala
Jutarnji program započet će u 10:00h otvaranjem izložbe Majkina pisma – bosančica, akademske slikarice Šemse Gavrankapetanović, uz uvodnu riječ Zejnebe Hajdarević. Kao kontrast ovom tradicionalnom mediju, odmah nakon otvaranja uslijediće predstavljanje VR aplikacije Stećakland – virtuelne šetnje kroz simbole stećaka.
U nastavku, promocije knjiga otvaraju dijalog o različitim aspektima kulturne memorije: Duh bosanskog ćilima Amile Smajović, u razgovoru s Najdom Rifatbegović; potom Rječnik zaljubljenika u Konavle Vlaha Bogišića, o kojem razgovara Nenad Rizvanović; te Knjiga o Almiru Adise Bašić, predstavljena u razgovoru s Muamerom Kodrićem. U ostatku dana Adisa Bašić vodit će i razgovor o značajnoj antologiji Velike knjige lirske poezije Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije od početaka do danas Slobodana Blagojevića.
Poseban dio programa ovogodišnjeg Festivala predstavlja razgovor s mladim pjesnicima nominiranim za nagradu „Mak Dizdar 2025“, koji vodi Branislav Sarić. Ovaj segment dodatno ističe festivalsku posvećenost osluškivanju novih glasova i aktuelnih poetskih tendencija.
Večer donosi susret sa ovogodišnjom počasnom gošćom, pjesnikinjom Monikom Herceg, koja će u razgovoru s Nenadom Rizvanovićem predstaviti svoj književni opus i poetske stavove. Projekcija filma Blum: gospodari svoje budućnosti u Kulturnom centru u 21:30h bit će praćena Q&A sesijom sa rediteljicom Jasmilom Žbanić.
Dan će se završiti na lokaciji Sampjero, gdje će DJ Sahfi kreirati opuštenu atmosferu za sve posjetioce.
Treći dan festivala
Treći i posljednji dan Festivala „Slovo Gorčina“ otvara se u Makovoj hiži izložbom Molitve u bjelini Igora Borozana. Umjetnički segment jutarnjeg programa nastavlja se promocijom romana Pariški maraton autora Damira Uzunovića, u razgovoru koji vodi Šejla Džindo.
Književna dešavanja se potom nastavljaju u Šarića kući, gdje će biti predstavljena nova knjiga Ljetni dnevnik Almina Kaplana. O ovom djelu razgovarat će Adisa Bašić, Nino Šarac i Hasan Zahirović. Nakon toga slijedi promocija najnovijeg izdanja zbirke kratkih priča Biber, nastale u okviru konkursa Centra za nenasilnu akciju. U razgovoru koji vodi Zejneba Hajdarević učestvuju autori i autorice Almin Kaplan, Monika Herceg, Emina Đelilović Kevrić, Bojana Savić i Ivana Franović.
Popodnevni dio programa u Šarića kući donosi predstavljanje romana Gravitacija Nenada Rizvanovića, o kojem će s autorom razgovarati Maruška Aras i Ahmed Burić.
Večernji segment festivala započinje na prostoru Sampjera, gdje će biti održana promocija knjige Pamtim to kao da je bilo danas Bore Kontića i Seje Sexona, posvećene dugogodišnjoj muzičkoj karijeri frontmena grupe Zabranjeno pušenje. Festivalsko veče zatvara se književno-muzičkim programom U đul bašti: Sevdalinka kao nematerijalno kulturno naslijeđe, uz učestvovanje Emsure Hamzić, Tijane Sladoje i Elmedina Balalića.
Na ovaj način, treći dan festivala zaokružuje raznovrstan spoj likovne umjetnosti, književnosti, muzičke tradicije i savremenog stvaralaštva, ostajući dosljedan misiji Festivala kulture „Slovo Gorčina“ – da povezuje ljude kroz jezik, umjetnost i zajednički prostor kulturnog dijaloga.
Svi zainteresirani pozvani su da posjete Stolac od 25. do 27. jula i uživaju u 54. godini kako ovaj festival živi, Maku Dizdaru u čast. Programi festivala besplatni su za sve posjetioce, a za sve detaljne informacije o programima posjetite stranicu festivala https://slovogorcina.ba/
Organizatori festivala ističu posebne zahvale partnerima, pokroviteljima, sponzorima i medijskim sponzorima na nesebičnom doprinosu i podršci kako bi Makov san pod stolačkim svodom nastavljao živjeti i rasti: Fondacija Mak Dizdar, Buybook Doo, Austrijski kulturni forum, Kabinet člana predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Željla Komšića, Ministarstvo civilnih poslova BiH, Federalno ministarstvo kulture i sporta, Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, Federalno ministarstvo okoliša i turizma, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Fondacija za muzičke, scenske i likovne umjetnosti Sarajevo, Fondacija za izdavaštvo, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK, Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK, Turistička zajednica HNK, ZIRA, Zavod za ginekologiju, perinatologiju i neplodnost “Mehmedbašić”, Prolab, UNIQA osiguranje u BiH, Sparkasse Bank BiH, Zanat, Hercegovina Auto, Leda, Namex, BHRT, Klix.ba, RSG, Radio Mix, Oslobođenje i drugi.