Prosvjedi širom BiH: Niti jedna više!

U jeku porasta slučajeva femicida u Bosni i Hercegovini, ljute i zabrinute građanke/građani, ženske
aktivističke formalne i neformalne grupe i svi koji odbijaju da šute, pozivaju vas na prosvjede pod
sloganom NITI JEDNA VIŠE!

Kada: Srijeda, 11. listopad 2023, u 16:00


Gdje: PROSVJED informacije: Tabelarni prikaz lokacija i odgovornih osoba za gradove | Zenska Mreza


Jedanaesti u mjesecu nosi breme svirepog nasilja jer su posljednja dva okrutna slučaja femicida izvršena na taj dan. Prosvjedi će se održati širom zemlje, a tom prilikom će se pročitati zahtjevi koje upućujemo prema nadležnim institucijama, ali i čitavoj javnosti.

https://eur05.safelinks.protection.outlook.com/?url=http%3A%2F%2Fzenskamreza.ba%2Fzahtjevi-protesta-protiv-femicida-i-nasilja-nad-zenama-i-djevojcicama%2F&data=05%7C01%7CSelma%40fondacijacure.org%7C3e9e7af3ae1544536ca008dbc64b9e2f%7Cab5bdce220504533b68929235573ada1%7C0%7C0%7C638321800302963477%7CUnknown%7CTWFpbGZsb3d8eyJWIjoiMC4wLjAwMDAiLCJQIjoiV2luMzIiLCJBTiI6Ik1haWwiLCJXVCI6Mn0%3D%7C3000%7C%7C%7C&sdata=L5x4fRsj7fzme0V1xfHekGmzuMtylG2ZCBDnvhGkISI%3D&reserved=0

Zašto prosvjedi?

Zato što je 48% žena u Bosni i Hercegovini pretrpjelo seksualno i rodno zasnovano nasilje.Zato što se u 84% slučajeva nasilje u porodici i intimnim vezama nikada ne prijavi.
Zato što oko 70% istraga slučajeva prijavljenih nadležnim tužilaštvima bude obustavljeno.
Zato što su radi blage kaznene politike mnoge od njih, njihova djeca i najbliži izloženi stalnom i brutalnom
nasilju. Pakao koji završava premlaćivanjem do smrti – uživo.
Zato što nam je dosta da gledamo kako broj žrtava raste iz mjeseca u mjesec, dok se nasilje nad ženama i
djevojčicama općenito doživljava ili kao privatni problem ili ono za što su „same krive“, jer imaju „dug jezik“,
jer im je „dekolte previše otvoren“, jer se „prave pametne“, jer su „izabrale pogrešnog čo’eka“, „ko im je kriv“!

One nisu krive! KRIV je, na prvom mjestu, u društvo duboko ukorijenjen sistem nejednakosti – naširoko
njegovana patrijarhalna svijest koja žene i sve „druge“ smatra niže vrijednim ljudskim bićima, objektima koje
se posjeduje, subjektima koji se tlače i guraju na najnižu društveno-ekonomsku ljestvicu – prve na udaru
prekomjerne zloupotrebe moći i upotrebe sile. U kući, na ulici, na radnom mjestu, u javnom prostoru. Nigdje
se ne osjećaju sigurno.

KRIVE su institucije i politike koje to dozvoljavaju. KRIVA je javnost koja im to dopušta.

Stoga, TRAŽIMO hitnu i djelotvornu reakciju odgovornih institucija na svim nivoima u Bosni i Hercegovini,
te korjenitu promjenu u svim društvenim sferama gdje se ovakva uvjerenja, oblici svijesti i prakse potiču,
zataškavaju, ili prešutno odobravaju.

Svaki naredni slučaj femicida je ODGOVORNOST cijelog društva.
Pozivamo vas da svojim učešćem i djelovanjem glasno poručite: NITI JEDNA VIŠE

Najnovije

30. travnja 1671. pogubljeni Zrinski i Frankopan – spomen na hrvatske junake i mučenike

Zrinsko-frankopanska urota je u hrvatskome narodu legendaran pokušaj pripadnika...

Boris Leiner novim singlom donosi Hit

Legendarni bubnjar Boris Leiner predstavlja svoj novi singl simboličnog naziva Hit, dinamičnu...

Praznik rada: Crveni križ Grada Mostara podijelit će 2.000 porcija graha s kobasicama

Na Međunarodni praznik rada koji se obilježava 1. svibnja,...

Da ih desnica ne spominje ne bi znali ništa o njima: To ne odgovara jugofilima i ljevičarima

Otišao je dobri papa Franjo. Već gotovo cijeli tjedan od...

Tonči Tadić o kanonizaciji Alojzija Stepinca: ‘Ovdje moram demantirati laž i spin’

Stručnjak za nuklearnu sigurnost, fizičar i bivši saborski zastupnik Tonči Tadić prokomentirao...

HDZ 1990, HNP, HSS i HDS dogovorili zajednički nastup na općim izborima 2026. godine

U utorak je u Tomislavgradu održan sastanak na kojem...

Predsjednica Buhač i gradonačelnik Kordić otvorili dječji park kod Lutkarskoga kazališta Mostar

Lutkarsko kazalište Mostar uspješno je, uz financijsku potporu Vlade...