Oblikovanjem turističke destinacije Rama postaje kao jedna turistička cjelina

Prostor Općine Prozor-Rama sve je privlačniji posjetiteljima. Turizam postaje jedna od važnih mogućnosti razvoja. To je prepoznala Općina koja ulaže u infrastrukturne projekte, sami mještani koji stvaraju smještajne kapacitete, izgradnjom kampova  i svaki posjetitelj koji dođe u Ramu promovira je i ponovno se vraća.

Jedan od vrijednih i neobičnih primjera je i  američko-bosansko-hercegovački umjetnik Amer Kobašlija koji je posjetio Ramu, oduševio se, svojom osobitom “japanskom” tehnikom slika krajolike koji se nalaze  u New Yorku i europskim galerijama. Zanimljiva je to promocija Rame i u tom krugu na svjetskim značajnim odredištima. Ovaj umjetnik poklanja dvadesetak svojih radova budućoj galeriji koju će izgraditi Općina Prozor-Rama. Naravno, Rama je inspiracija i brojnim drugim umjetnicima i fotografima.

Oblikovanje turističke destinacije

Početkom listopada 2024. godine ekipa arhitekata iz Zadra predvođena akademikom prof. dr. Nikolom Bašićem, uvaženim hrvatskim arhitektom boravila je u Rami i obilazila kako bi sagledala cjelokupnu situaciju i počela raditi na oblikovanju turističke destinacije. Akademik Bašić prilikom dolaska u Ramu nije krio svoje oduševljenje i rad na oblikovanju turstičke destinacije postao mu je pravi izazov u njegovoj bogatoj arhitektskoj karijeri.

Nakon tog posjeta akademik Bašić je sa svojim timom u Zadru proteklog vikenda, subota, 15. ožujka 2025. godine prezentirao plan razvoja oblikovanja turističke destinacije Općine Prozor-Rama.

Predstavljanju idejnih rješenja prisustvovao je načelnik Općine Prozor-Rama dr. Jozo Ivančević koji je kazao: “Zanimljivo je bilo na prezentaciji. Naš cilj je da prostor Općine Prozor-Rama postane kao jedna turistička cjelina, a to će akademik Nikola Bašić sa svojim timom oblikovati tijekom ove godine, a onda nakon svih potrebnih procedura krećemo s realizacijom. Radi se na rješenju Vidikovca, odnosno Umne glave, Izlaza, zatim uključivanje svih zanimljivih lokacija u Rami za  sportsko-rekreativni turizam, vjerski, kulturni, arheološki i zdravstveni turizam. Značajne su lokacije od Šćita, preko Vrana, Raduše, Makljena, Volujaka, arheološkog nalazišta Gradac i brojnih drugih koji će činiti jednu cjelinu. Tu će svakako biti i arheološka zbirka te galerija koja će biti izgrađena na Ramskom trgu u Prozoru.”

Snježana Kopruner kao jedan od zainteresiranih ulagača o prezentaciji je kazala: “S gospodinom Nikolom Bašićem je dogovoreno da će se projekti raditi u koracima i prezentirati Općinskom vijeću  Prozor-Rama, koje ih treba odobriti ukoliko odgovaraju zahtjevu razvoja Općine. Postoji nekoliko bitnih lokaliteta koja bi trebali biti mjesta turističkih događanja oko kojih bi se izgradila kvalitena turistička ponuda, kao i autohtona kulinarska ponuda.”

Do sada je dosta toga urađeno spontano, no, s ovim pristupom zanimljivi prostor Rame postat će jedna prava izazovna turistička destinacija u koju će zasigurno pristizati sve više posjetitelja. Završetkom projekta i putnom infrastrukturom ovaj prostor će se otvoriti prema Dalmaciji gdje je Rama i kroz povijest bila često orjentirana. Naime, sve je popularniji turizam u unutrašnjosti koji se može spojiti s onim morskim. Rama je dosta blizu Jadranskom moru i to će se svakako iskoristiti za nove vidove turizma.

Izvor: ramski-vjesnik.ba

Najnovije

Ramski osnovci pokazali srce veće od planine u akciji „Otvori knjigu, zatvori ekran“

Učenici osnovnih škola iz Rame, zajedno sa svojim roditeljima,...

Filmom „Muškarci ne plaču“ počeo program „Suočavanje s prošlošću“

Višestruko nagrađivanim filmom Alena Drljevića „Muškarci ne plaču“, u...

Virgilije Nevjestić rođen je na današnji dan 22. 11. 1935. godine

Virgilije Nevjestić rođen je 22. studenoga 1935. godine u...

Sindikat prosvjete u HNŽ/K: Presuda potvrđuje da su sindikati branili zakon, a Vlada ga je kršila

Nakon mjeseci neizvjesnosti, pritisaka i javnih prozivki, sindikati obrazovanja...

Livno: Predstavljanje knjige „Stari most s mjesta događaja“, autora  Miroslava Landeke

U sklopu kulturne manifestacije „ Jesen s Napretkom“, danas,...

Gradonačelnik Kordić uručio Owenu Sharpu ključ grada

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić danas se u Gradskoj...