Ivica Ivan Krajač preminuo u 86. godini života

Ivica Ivan Krajač, tekstopisac, skladatelj, pjevač, kazališni redatelj, filmski i televizijski scenarist te libretist preminuo je u 86. godini života.

Studirao je komparativnu književnost i engleski jezik, a godine 1978. završio je studij glazbe na Pedagoškoj akademiji u Zagrebu. Bio je predstavnik Zagrebačke škole šansone, a javnost ga je upoznala kao utemeljitelja i člana kvarteta 4M. Osnovan 1956. godine ovaj kvartet svoju je najveću popularnost stekao 60-ih godina prošlog stoljeća kao jedan od najpopularnijih europskih show kvarteta koji je 1969. godine na Eurosongu osvojio visoko 13. mjesto.

I prije nego se kvartet službeno razišao Ivica Krajač počeo je pisati za naše eminentne pjevače. Njegovi stihovi pridonijeli su popularnosti pjesama među kojima su “Nima Splita do Splita”, “Nono, moj dobri nono”, “Sviraj mi sviraj”, “Čibu čiba” i ostale. Napisao je oko sedam tisuća pjesama među kojima je veliki broj onih koje je napisao za Josipu Lisac. Uz Karla Metikoša, Ivica Krajač potpisao je prvi konceptualni album “Dnevnik jedne ljubavi”, kultni album Josipe Lisac objavljen 1973. godine. Upravo za ovaj album Ivica Krajač, Josipa Lisac i posthumno Karlo Metikoš dobili su “Porin za antologijsko ostvarenje” koji im je uručen 2015. godine.

Ivica Krajač ostat će zapamćen i po tome što je napisao prvu rock operu “Gubec-beg” uz Karla Metikoša i Miljenka Prohasku 1975. godine. Bila je to prva rock opera na ovim prostorima, a peta u svijetu. Opera je pisana po predlošku Šenoine “Seljačke bune”, a arija “Ave Maria”, jedinstvena obrada tog latinskog teksta, do danas je ostala neizostavni dio Josipinog koncertnog repertoara.

Nakon ove opere, uspješni trojac potpisao je još jednu rock operu “Grička vještica” prema istoimenom romanu Marije Jurić Zagorke, praizvedenu 1979. godine, a rock opernu trilogiju je zaokružila “Crna kraljica” koju Ivica Krajač potpisuje uz Zlatka Tanodija. Rock opera “Crna kraljica” praizvedena je 1995. godine.

Ivica Krajač usko je surađivao s kazalištem. Nakon diplome na Pedagoškoj akademiji stječe diplomu iz kazališne režije na zagrebačkoj Akademiji dramskih umjetnosti 1982. godine. Kao operni redatelj u Operi zagrebačkog HNK zaposlio se 1983. godine. Režirao je mnoštvo predstava poznatih svjetskih opernih i dramskih autora te pisao scenarije za film i televiziju.

U ediciji “Gold Collection”, posvećenoj velikim autorima, Croatia Records objavila je dvostruku kompilaciju najvećih hitova Ivice Krajača na kojoj se nalazi četrdeset i pet pjesama napisanih za Terezu Kesoviju, Radojku Šverko, Gabi Novak, Dragu Diklića i mnoge druge. Ova kompilacija nalazi se i u zbirci pjesama “Testament” u kojoj je Ivica Krajač odabrao dvije stotine i trideset pjesama iz svoje zanatske radionice. Krajačev “život u stihovima” objavili su Hrvatsko društvo skladatelja i Cantus.

Do samog kraja, Ivica Krajač radio je na nekoliko mjuzikala, a jedan od njih bio je o dugogodišnjem suradniku i prijatelju Karlu Metikošu.

Ivica Krajač bio je član Hrvatskog društva skladatelja, Hrvatskog društva dramskih umjetnika, a dobitnik je brojnih priznanja među kojima su i Porin za životno djelo kvartetu 4 M koji im je uručen 1995. godine te hrvatsko odličje Red Danice s likom Marka Marulića 1996. godine.

Foto: Arhiv HDS | Cantus

Najčitanije

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...