Predsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU) i demokršćanski kandidat za kancelara na predstojećim izborima Friedrich Merz odbacio je u subotu još jednom optužbe da se svojim planovima za pooštrenje migracijske politike otvara za suradnju desničarskoj Alternativi za Njemačku (AfD).
– Mi ćemo ovog vikenda strankama biše koalicije kancelara Scholza, socijaldemokratima, zelenima i liberalima, poslati naše zahtjeve za promjenu migracijske politike koje namjeravamo podnijeti u Bundestagu sljedećeg tjedna. AfD-u nećemo poslati ništa, rekao je Friedrich Merz u razgovoru za dnevnik Heilbronner Stimme.
On je rekao kako “ne pregovara” s AfD-om kao ni s novoosnovanom ljevičarsko-populističkom strankom Savez Sahra Wagenknecht.
Merz je prije toga i u razgovoru za dnevnik Bild rekao kako odbija suradnju s AfD-om te da se pouzdaje u podršku “stranaka centra” u donošenju plana za smanjenje neregulirane migracije u Njemačkoj.
– Stranke centra moraju preuzeti odgovornost. To je najbolje sredstvo protiv političkih ekstrema s desnog i lijevog spektra” rekao je Merz.
On je nakon napada u Aschaffenburgu, kada je jedan Afganistanac nožem napao i usmrtio dvije osobe od kojih jedno dijete, najavio uvođenje strogih mjera koje bi trebala drastično smanjiti neregulirano useljavanje u Njemačku.
Dan kasnije je najavio kako će svoj plan u pet točaka, što uključuje i potpuno zatvaranje granica za sve osobe koje ne posjeduju putne isprave, predstaviti u Bundestagu.
Nakon toga je predsjednica AfD-a Alice Weidel Uniji CDU/CSU ponudila suradnju i odustajanje od “protupožarnog zida” prema AfD-u.
Unija CDU/CSU već godinama ustraje na taktici “protupožarnog zida” tj. odbacivanja suradnje s AfD-om, posebice na saveznoj razini.
Parlamentarni izbori
U ispitivanjima javnog mnijenja mjesec dana uoči prijevremenih parlamentarnih izbora u Njemačkoj, Unija CDU/CSU vodi s 30 posto podrške ispitanih. AfD se s 20 posto nalazi na drugom mjestu.
Stranke socijaldemokrata i zelenih mogu računati s podrškom od 15-ak posto glasača svaka.
U medijima se već špekulira s kim bi Unija CDU/CSU mogla u slučaju pobjede ući u koalicijske pregovore, pri čemu se najčešće spominje koalicija sa socijaldemokratima ali i zelenima, čemu se međutim, oštro protivi manja stranka u Unije, bavarska Kršćansko-socijalna unija (CSU).