Drugi dan konferencije PR, Media & Sports Days: Predstavljena knjiga Kristaliziranje javnog mišljenja u izdanju PRESSUM-a

Drugog dana međunarodne znanstveno-stručne konferencije PR, Media & Sports Days University of Mostar predstavljena je knjiga Kristaliziranje javnog mišljenja autora Edwarda L. Bernaysa, u izdanju sveučilišne nakladničke kuće PRESSUM. Knjiga koju su predstavili rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Marin Milković, doc. dr. sc. Marijan Primorac pročelnik Studija odnosa s javnošću i doc. dr. sc. Đorđe Obradović sa Sveučilišta u Dubrovniku, pruža uvid u Bernaysov doprinos razumijevanju i oblikovanju odnosa s javnošću kao profesije i struke.  

Povodom 100 godina od njezina prvog izdanja, rektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Zoran Tomić, istaknuo je važnost ovog trenutka za akademsku zajednicu i područje odnosa s javnošću te istaknuo napore Sveučilišta u Mostaru, koje je otkupilo prava, prevelo i obradilo tekst knjige kako bi omogućilo njezino novo izdanje na hrvatskom jeziku te osvijetlilo njezin značaj.

Ova knjiga je gotovo zaboravljena, ali mi je nismo zaboravili. Prije točno 100 godina, Edward Bernays ne samo da je napisao ovo djelo, već je i započeo akademski život odnosa s javnošću, vodeći prvi kolegij iz tog područja. Svoja uvjerenja o važnosti odnosa s javnošću dijelio je sa studentima, svjestan da svoju struku mora oblikovati i javno objašnjavati,” kazao je rektor Tomić. Također je naglasio kako je knjiga Kristaliziranje javnog mišljenja pomogla u prihvaćanju odnosa s javnošću kao struke. „Bernays se tada zalaže za struku koja je do danas aktualna i iznimno važna. Zato je danas ova knjiga ovdje, prevedena i predstavljena novoj generaciji,” dodao je rektor Tomić.

Rektor Sveučilišta Sjever, prof. dr. sc. Marin Miković, istaknuo je važnost izdavaštva za javna sveučilišta, posebno naglašavajući doprinos Sveučilišta u Mostaru s novim izdanjem knjige Kristaliziranje javnog mišljenja Edwarda Bernaysa. „Ovaj projekt nije samo afirmacija Sveučilišta u Mostaru već i vrijedan doprinos znanstvenoj zajednici. Izdavaštvom poput ovoga, sveučilišta postaju ključni centri znanja i podržavaju rast akademske misli,” izjavio je rektor Miković.

Doc. dr. sc. Đorđe Obradović sa Sveučilišta u Dubrovniku osvrnuo se na trajnu vrijednost Bernaysovih ideja, istaknuvši kako se temeljna načela ove knjige nisu značajno promijenila u posljednjih stotinu godina, ali da ona pruža prostor za nadogradnju suvremenim načelima i znanstvenim spoznajama te je posebno naglasio trud uložen u novo izdanje knjige. „Od predgovora do zadnje korice nastojali smo da ovo izdanje bude što kvalitetnije i prilagođeno našoj publici, no prepuštamo akademskoj zajednici i studentima da sami procijene vrijednost ovih napora” zaključio je docent Obradović. Ovo izdanje knjige, prema njegovim riječima, predstavlja važan doprinos očuvanju i razvijanju Bernaysovih ideja koje ostaju nadahnuće, vodilja i izazov za nove generacije stručnjaka.

Analizirajući djelo Edwarda Bernaysa, često poznatog kao oca odnosa s javnošću, jasno je da se mnogo toga promijenilo u praksi i teoriji odnosa s javnošću od njegovog vremena do danas. Ipak, neupitno je da je Bernays postavio temelje modernih odnosa s javnošću, posebice kroz svoje pionirske pristupe strateškoj komunikaciji i korištenju psiholoških tehnika za utjecaj na javno mnijenje“, kazao je doc. dr. sc. Marijan Primorac. U okviru tematskih izlaganja drugog dana konferencije u sekciji mediji obrađene su važne teme o komunikacijskim izazovima današnjice, posebice u kontekstu etike i medija. Izlagači su analizirali suvremene probleme kao što su regulacija digitalnih medija, sloboda govora, fenomen lažnih vijesti i njihov utjecaj na izvještavanje u kriznim situacijama. Istaknuta je i uloga medijskog povjerenja i političkih preferencija u oblikovanju javne percepcije, s posebnim osvrtom na demografske karakteristike publike. Zaključno, naglašena je važnost etičkog pristupa u komunikaciji, posebno kada je riječ o osjetljivim skupinama poput osoba s invaliditetom.

Najčitanije

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...