Davor Ivo Stier: Prosrpska Vlada u Crnoj Gori želi donijeti opasan Zakon o dvojnom državljanstvu

Nekoliko zastupnika Europskog parlamenta, uključujući dvojicu hrvatskih, zatražilo je u četvrtak visokog predstavnika EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku da im odgovori što EU namjerava poduzeti u slučaju promjene crnogorskog zakona o državljanstvu, koji bi mogao destabilizirati zemlju.

“Crna Gora, država s oko 630.000 građana, trenutno zabranjuje izdavanje dvojnog državljanstva, a bilo kakve promjene u tom kontekstu mogle bi imati teške i dugoročne posljedice na procese donošenja odluka i identitet zemlje”, kaže se u pismu koje inicirao hrvatski zastupnik Davor Stier (HDZ/EPP), a supotpisali su ga njemački zastupnik Michael Galer (CDU/EPP), slovenski zastupnici Matej Tonin (Nova Slovenija-Kršćanski demokrati/EPP) i Milan Zver (SDS/EPP) te hrvatski europarlamentarac Tomislav Sokol (HDZ/EPP).

U Crnoj Gori, zemlji kandidatkinji za članstvo u EU, u tijeku je javna rasprava o ideji da se promijeni Zakon o državljanstvu i omogući donošenje odluke o pravu na stjecanje dvojnog državljanstva.

Europarlamentarci u pismu kažu da zaslužuje europsku pozornost, “posebno kada je riječ o europskom putu Crne Gore, ali i suverenitetu države”.

U pismu upućenom visokom predstavniku Josepu Borrellu kaže se da bi usvajanje  prava na dvojno državljanstvo “omogućilo zemljama koje imaju geostrateški interes u Crnoj Gori da utječu na njezine izborne rezultate” te da “posebno zabrinjava činjenica da bi brojčano malo biračko tijelo u Crnoj Gori lako moglo biti nadjačano glasovima novih birača, koji će to pravo ostvariti dobivanjem dvojnog državljanstva”.

Prosrpske stranke u današnjoj vladajućoj koaliciji u Crnoj Gori zauzimaju se za to da se omogući dvojno državljanstvo osobama koje su i nakon lipnja 2006. godine, kada je Crna Gora obnovila samostalnost, dobile srpsko državljanstvo, a podrijetlom su iz Crne Gore.

Prema sadašnjem zakonu, osobe koje su dobile neko drugo državljanstvo prije 3. lipnja 2006. godine imaju pravo na dvojno državljanstvo, ali oni koji su nakon toga stekli neko drugo državljanstvo gube po automatizmu crnogorsko. 

Zakon predviđa da je u potonjem slučaju moguće zadržati ili dobiti crnogorsko državljanstvo samo ako postoji bilateralni sporazum s državom čije državljanstvo ta osoba ima. Crna Gora nema takav sporazum sa Srbijom.. 

 Crnogorski profesor međunarodnog prava i bivši sudac Europskog suda za ljudska prava Nebojša Vučinić izjavio je da bi takve promjene zakona o državljanstvu imale “enormne posljedice”.

“Izmjenama zakona o državljanstvu, odnosno uvođenje dvojnog državljanstva sa Srbijom potpuno bi devastiralo i pravni i politički poredak u Crnoj Gori, jer bi se dalo pravo glasa, uključujući i pravo odlučivanja na referendumu, stotinama tisuća ljudi, prvenstveno iz Srbije, koji po podrijetlu mogu dobiti crnogorsko državljanstvo”.

“Ovo je dio specijalnog rata i specijalne velikosrpske kampanje koji se već nekoliko godina vodi protiv crne Gore, da se ukine Crna Gora i crnogorska nacija”, rekao je nedavno Vučiić, kako ga prenosi Glas Amerike.

Najnovije

Protest umirovljenika u Tuzli

Nova umirovljenička stranka Tuzla, najavljuje proteste umirovljenika i ostalih...

Preminuo član i jedan od utemeljitelja DHK HB Stjepan Čuić

U Zagrebu je 25. veljače 2026., u 81. godini...

Poziv za dostavljanje umjetničkih radova: “O nasilju se ne šuti!”

Nasilje nad ženama i djevojčicama predstavlja ozbiljno kršenje osnovnih...

Tino Tomas za Kompas: Na trasi autoceste Koridora 5C pronašli smo groblje helenizirane zajednice od četvrtog do prvog stoljeća prije Krista

https://www.youtube.com/watch?v=MBUrtj06ra4 Pročelnik studija Arheologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru doc....

Kako postaviti granice bez krivnje? Doznajte u Ljubuškom na susretu povodom 50. rođendana vrtića

Povodom obilježavanja pola stoljeća predanog rada s djecom i...

Predstavljanje najveće grafike u BiH

„Mostarski dani grafike“ u organizaciji Muzeja moderne umjetnosti započinju...

HANSA-FLEX Mostar zapošljava: Radnik u računovodstvu i administraciji (m/ž)

HANSA-FLEX d.o.o. Mostar raspisuje oglas za radno mjesto radnik...

Predstava “Tvrdoglavko” u Lutkarskom kazalištu Mostar

Ovoga tjedna na programu Lutkarskog kazališta Mostar publika će...