Prijedlog Zakona o zaštiti ustavnoga poretka, kojim vlast u Republici Srpskoj namjerava uspostaviti paraobavještajne službe s ciljem zastrašivanja, predstavlja službeni prijelaz ovoga entiteta u otvoreni oblik diktature u kojemu se legalizira progon političkih neistomišljenika.
Zakon, koji se ironično bavi „zaštitom ustavnoga poretka“, sadrži brojne odredbe upitne ustavnosti, među kojima se ističe osnivanje posebne „Službe za zaštitu ustavnoga poretka“ pod izravnom kontrolom predsjednika Republike. Ta bi služba imala široke ovlasti, uključujući „istraživanje, prikupljanje, obradu i analizu obavještajnih podataka i saznanja od značaja za sigurnost Republike Srpske“. Takve formulacije ostavljaju prostor za proizvoljan progon osoba koje se ocijene kao prijetnja vladajućem režimu u RS-u.
Nadalje, spomenutom bi službom rukovodio ravnatelj kojega imenuje isključivo predsjednik Republike Srpske, što jasno ukazuje da je svrha zakona očuvanje režima Milorada Dodika pod krinkom zaštite ustavnoga poretka – obilježje vojnih hunta, a ne demokratskih sustava.
Zakon predviđa i osnivanje Specijalnoga tužiteljstva Republike Srpske za zaštitu ustavnoga poretka, koje bi bilo nadležno za procesuiranje niza kaznenih djela već definiranih Kaznenim zakonikom RS-a, dok bi tužitelje imenovala Narodna skupština RS-a. Osim što se time stvara preklapanje nadležnosti i pravna nesigurnost, predloženi model protivan je važećem zakonskom okviru kojim se uređuje način imenovanja nositelja pravosudnih funkcija, čime se uspostavlja paralelni pravosudni sustav podložan političkom utjecaju i stranačkoj kontroli kaznenih postupaka.
Vladajuća koalicija, vođena političkim interesima Milorada Dodika, već je u ožujku pokušala donijeti ovaj zakon, koji je izglasan u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ali ga je Ustavni sud RS-a vratio na doradu zbog toga što nije osiguravao proporcionalnu zastupljenost konstitutivnih naroda.
Transparency International u Bosni i Hercegovini podsjeća da je aktualna vlast u Republici Srpskoj već donijela niz zakona koji ograničavaju slobodu medija, izražavanja, udruživanja i javnoga okupljanja, s ciljem gušenja kritike, uklanjanja neistomišljenika te ušutkavanja onih koji ukazuju na zlouporabe i moguće slučajeve korupcije.
Najnovijim prijedlogom Zakona o zaštiti ustavnoga poretka dodatno se potvrđuje jasna namjera režima u Republici Srpskoj da, ne birajući sredstva – pa i neustavna – uspostavi potpunu kontrolu nad institucijama i društvom u cjelini te osigura apsolutnu moć vlasti.
TI BiH posebno upozorava da u Republici Srpskoj već dulje vrijeme vlada ozračje progona, linča oporbe, neovisnih medija i civilnoga društva, uz otvorene pozive na nasilje i instrumentalizaciju pravosuđa u svrhu obračuna s političkim neistomišljenicima, čime se stvara ambijent nesigurnosti za sve koji kritiziraju javnu vlast.
Transparency International u BiH stoga poziva na hitno povlačenje ovoga i sličnih zakonskih prijedloga te na osiguranje temeljne zaštite osnovnih prava svih građana.