Besim Gurda: Umjesto restauracije staništa kod nas investitori kopaju na najvrjednijim područjima biodiverziteta

Besim Gurda, ing. šumarstava i projekt menadžer Udruženja građana Fojničani – Maglaj bio je gostom u programu Običnog radija. Razgovarali smo na temu “Biodiverzitet BiH” u sklopu projekta “Daj zemlji priliku”.

Eko sustav je zajednica živih organizama koji čine biodiverzitet i neživih komponenti a to su staništa. Biodiverzitet označava raznovrsnost svih živih organizama unutar ekosustava. Biodiverzitet se dijeli u tri razine: ekosustavni, specijski i genetički. Svako narušavanje i smanjenje biodiverziteta može dovesti do poremećaja funkcionalnosti ekosustava što može imati ozbiljne posljedice po prirodne resurse bilo da je to narušavanje odražavanja kvalitete vode i zraka, oprašivanje biljaka, razgradnja organskog materijala. Sve posljedice se odražavaju na čovjeka.“, objasnio nam je Besim Gurda na početku emisije.

Izazovi su brojni prilikom istraživanja. Svjesni smo zašto nemamo zaštićenih područja u većoj mjeri. Prije svega politika, gdje god se krene s pokretanjem inicijativa i zagovaranjem problem je nerazumijevanje politike za potrebe zaštite prirode. Sve inicijative se uglavnom razvlače.“, kazao je Besim Gurda.

Građanima i vlasima je važno poručiti da očuvanje prirode nije samo odgovornost institucija i stručnjaka već i nas i svakog pojedinca i zajednice. Priroda i naš okoliš su povezani s našim zdravljem i kvalitetom života. Treba djelovati na dugoročnoj održivosti prirodnih resursa od kojih zavisimo, posebno je to izraženo u našoj zemlji gdje je biodiverzitet izuzetno bogat, a očuvanje prirode je pitanje opstanka mnogih autohtonih vrsta. Očuvanje prirode dugoročno donosi ne samo socijalne i zdravstvene nego i ekonomske koristi. Ovo naglašavam jer je često izgovor vlasti i građana da se na isplati ulagati u prirodu zbog očuvanja radnih mjesta moramo eksploatirati. Moramo na vrijeme shvatiti da je zaštita prirode koja za nuspojavu ima i razvoj održivog turizma i može prihodovat značaju ekonomsku korist uz istovremeno očuvanje prirodnih resursa.“, zaključio je Besim Gurda.

Projekt "Daj zemlji priliku" provodi Običan radio, a financijski podržava Fond za zaštitu okoliša FBiH. Cilj projekta je putem medijskih kampanja i edukativnih aktivnosti smanjiti zagađenje okoliša i prirode.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Nedim Jukić: Da nije gljiva bili bi zatrpani organskim otpadom

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovaramo...

Marijana Zubac: Velik je interes za zdrav način života

Marijana Zubac, osnivačica Nutricentra Mostar je gostovala u programu...

Marijana Grgić: U najdubljoj dubini svaka osoba je dobra jer nas je stvorio Stvoritelj

Marijana Grgić, psiholog te voditelj i osnivač psihološkog savjetovališta...

Ana Kordić: 25 godina spavamo, trebamo prednost dati prirodnim i ekološkim jastucima

Brand Pulvinaris predstavili smo danas u Vijestima plus Običnog...

Gabriela Merdžan: U prenošenju informacija važno je psihološko poznavanje ljudskog ponašanja

Deveta Međunarodna znanstveno-stručna konferencija "PR, Media & Sport Days...

MPack group d.o.o. zapošljava skladištara i radnika u proizvodnji

MPack group d.o.o. Čitluk (Put za Mostar) zbog povećanja...