Andrija Vasilj za Kompas: Od Hercegovine ćemo stvorit vinsku regiju

Blatina i Žilavka su naše autohtone sorte vina koje nema nitko na svijetu. Vinsku priču Hercegovine trebamo graditi na njima“, rekao je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne na dan otvorenja Gospodarskog sajma u Mostaru predsjednik Udruge Blaž Andrija Vasilj. Dodao je kako je uspjeh zagarantiran ako se s tim vinima bude konkuriralo u svijetu. 

Rimski i austrijski carevi su pili vina s prostora Hercegovine“, kazao je Vasilj. Objasnio je kako je Žilavka bilo jedno od vrhunskih vina na Bečkom dvoru te da u Mogorjelu postoje dokazi da su Rimljani prije dvije tisuće godina pili vina s naših prostora.

Naglasio je kako Žilavka i Blatina dobro uspijevaju na škrtom i suhom području. „Stariji bi govorili za žilavku ‘da je francuska sorta bila bi jedna od najpoznatijih u svijetu’, a za Blatinu da je ‘praznobačva’ jer je rađala svako druge godine.“ Kazao je kako sada uz pomoć struke blatina rađa svake godine, a kroz smijeh je dodao da je zahtjevna i tvrdoglava kao i Hercegovci.

Veseli ga jer se povećava kultura pijenja vina među mladima i da se sve više njih zanima za edukacije. „Do sada je udruga Blaž educirala 320 polaznika prvog stupnja somelijerstva.

U emisiju se uključio i hrvatski enolog Hrvoje August koji je kazao kako se vino stvara u vinogradu te da tu treba uložiti najveće napore da bi se dobilo dobro vino. „Hercegovačka vina su u samom vrhu svjetske karte vina“, kazao je August.

Vasilj je rekao kako su vina iz Hercegovine prema kvaliteti jako blizu talijanskih, francuskih i španjolskih. „Puno smo domaćih i svjetskih nagrada dobili za vina, ali pred nama je dug put i ima prostora za napredak.“ Naglasio je kako se vina ne prave nego dobivaju.

Vasilj se nakon desetljeća života u Americi vratio u Hercegovinu, a kaže da je to učinio jer vjeruje u nju te je pozvao mlade na ostanak jer se kako je rekao može i raditi i zaraditi. „Nikada se bolje nije živjelo na ovim prostorima.

Naglasio je kako trenutno u BiH ima 3,6 tisuća hektara vinograda, a da je 1912. godine na ovim prostorima bilo šest tisuća hektara. „Cilj i želja mi je da kroz 15 do 20 godina dođemo do šest tisuća. Izazov je posaditi što više vinograda, rasti i od Hercegovine stvoriti vinsku regiju.

Koliko se vina popije i uveze u BiH, a koliko izveze, na čemu još treba raditi da bi Hercegovina postala vinska regija, što stranci znaju o hercegovačkim vinima, zašto je Istra najsličnija Hercegovini, koliku potporu vinari imaju od svih razina vlasti u BiH, zakonu o vinu te o životu i razlici poslovanja u BiH i Americi može se pogledati više u videu emisije Kompas.

Najčitanije

Ubio mladu tiktokericu pa onda slao poruke njezinoj majci

Procurili su detalji optužnice protiv Ognjena Dabetića koji je...

Baka organizirala otmicu unuke da ju spasi od droge

Baka je osuđena na godinu dana zatvora uvjetno s...

Marko Džakula: Folklor uistinu spaja ljude

HKUD Dubrave Aladinići osnovano je 1997. godine. Jedno je...

David Čerkez: Kruna karijere će mi biti čovjek iz naroda s milijun pregleda u Davacast-u

David Čerkez, 19-godišnjak iz Mostara, kreator podcasta Davacast koji...

Međunarodni praznik rada obilježen u Mostaru dijeljenjem graha

– Proslava Međunarodnog praznika rada uz sindikalni grah održana...

U tajnosti održana nova runda pregovora HDZ-a i DP-a

U tajnosti je jučer u Banskim dvorima održana nova,...

Anušić: Četvrtak je dan za povijest

Ministar obrane Ivan Anušić najavio je da će piloti Hrvatske vojske...

Mario Viscovich vodstvu DP-a: Mičite me!

Predsjednik županijskog ogranka Domovinskog pokreta (DP) u Primorsko-goranskoj županiji Mario Viscovich odbio je...