Završio Meeting G2.9: iseljeništvo svojim investicijama čini 7% hrvatskog BDP-a, a taj potencijal spreman je za ulaganja u Banovinu

Nakon bogata tri dana programa u poduzetničkom inkubatoru PISAK, službeno je završilo deveto izdanje Meeting G2 konferencije naziva „Zemlja izlazećeg optimizma“, čiji je cilj povezati poslovnu i iseljeničku Hrvatsku, a ove godine je po prvi put održana izvan Zagreba, u Sisku. Sa simboličnim početkom konferencije u 5 minuta do 11 sati, grad Sisak je od 28. do 30. rujna postao središnja točka okupljanja snažnog hrvatskog poduzetništva s jasnom porukom i generalnim zaključkom kako Hrvatska itekako ima znanje, snagu i jasne adute za nove poslovne projekte i vizije. Konferenciji se pridružilo više od 200 hrvatskih poduzetnika i javnih ličnosti iz desetak zemalja kao što su SAD, Australija, Kanada, Nizozemska, Venezuela, Velika Britanija, Austrija, Njemačka, Makedonija te Bosna i Hercegovina. Više od 50 panelista i ključnih govornika predstavilo je svoje projekte, ideje i snažne priče s visokim potencijalnom gospodarske revitalizacije Banovine.

Predsjednik Udruge Meeting G2 Antun Krešimir Buterin istaknuo je da su sudionici konferencije svojim prijedlozima i projektima ukazali da Banovina ima visok potencijal postati vrhunski centar za zdravstveni turizam, središte proizvodnje isplative solarne energije koju potiče i sama EU, kao i IT centar razvoja aplikacija pogonjene umjetnom inteligencijom i gaming. Dodatno, na temelju ideja sudionika pokazalo se da Banovina također može postati mjesto proizvodnje kvalitetnih vina u kojima bi se moglo u uživati i kroz nove oblike turizma, poput šumskog turizma, posjete divovskom parku leptira koji postoji već u 40 zemalja diljem svijeta ili nakon kajakinga. „Sisak se nalazi na idealnoj geografskoj poziciji, u neposrednoj blizini Luke Rijeka, Zagreba i naše najveće zračne luke, a povezan je mrežom suvremenih autocesta. Nema razloga zašto Sisak ne bi postao veliko transportno-logističko središte“, dodao je Buterin.

Hrvatska dijaspora ima itekako veliku ulogu u gospodarstvu domovine. Prema riječima zamjenika državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Darija Magdića, ulaganja dijaspore u Hrvatsku stoje uz bok nekim od najvećih stranih investicija. „U 2022. godini, te doznake su iznosile 5,1 milijardi eura, što je 7% BDP-a Hrvatske“, objasnio je Magdić.  

Na Konferenciji se ujedno moglo čuti i još nekoliko pozitivnih razloga za razvoj poduzetništva na Banovini. Uz dostupnu radnu snagu i isplativiju cijenu zemljišta, grad Sisak i njegova okolica imaju i bogato nasljeđe industrijske proizvodnje i inženjerska znanja. Da je u kombinaciji s bespovratnim poticajima za poduzetništvo sve moguće složio se i Matt Darko Sertić, poduzetnik povratnik te vlasnik američke tvrtke Applied Ceramics iz američke Silicijske doline. Svojim primjerom domaćinstva konferencije kao vlasnik sisačkog poduzetničkog inkubatora PISAK htio je pokazati kako se iseljenici mogu vratiti u domovinu te svojim ulaganjima i iskustvom pomoći u razvoju lokalnog kraja. Organizatori konferencije odabrali su upravo PISAK koji sada djeluje u ratom oštećenoj željezari radi simbolike stvaranja novih pozitivnih poslovnih priča.

„Kada sam htio otvoriti novi pogon proizvodnje komponenti za čipove, razmišljao sam puno o Aziji i Dalekom Istoku. Ipak, odlučio sam se za Sisak. Sada, 15 godina nakon povrataka, vodim četiri gospodarska projekta i zapošljavam 200 ljudi. Vjerujem da je područje Siska prava adresa za poduzetnička ulaganja jer tu postoje infrastruktura i ljudi koji su industrijski obrazovani kroz generacije, a radne snage ne manjka“, zaključio je Sertić.

Hrvatskim poduzetnicima i izvoznicima na Konferenciji obratio se i direktor poslovnog razvoja Infobipa Boris Pogačnik koji je u predavanju pohvalio važnu ulogu koju je hrvatska dijaspora imala u razvoju i širenju tog prvog hrvatskog jednoroga na velikom tržištu Južne Amerike: „Povežite se s našim iseljenicima jer ćete dobiti ne samo pouzdanog poslovnog partnera, već i prijatelja s velikim srcem“, poručio je Pogačnik.

Iz Washingtona se u program konferencije javila i bivša predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović. Konferenciju su inspirativnim porukama i pričama o sportskom uspjehu oplemenili i veslač Damir Martin, šahovski velemajstor Alojzije Janković, kao i komičar i imitator Danko Ažić koji je publiku nasmijao dok su je brzopotezno crtali karikaturisti Davor Trgovčević i Krešimir Kveštek, a razgibavao veslač i osobni trener Mario Vekić. Sve to odigravalo se u savršenom skladu sa sloganom ovogodišnje konferencije “Zemlja izlazećeg optimizma“ jer je cilj bio potaknuti sudionike na razmišljanje, razbuditi ih i zaraziti poduzetničkim optimizmom.

Deveta konferencija Meeting G2 održana je pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Zorana Milanovića, Ministarstva vanjskih i europskih poslova,  Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH, Sisačko-moslavačke županije i Grada Petrinje. Partneri konferencije bili su Applied Ceramics, poduzetnički inkubator PISAK, Kul-in i Sunceco. Za više informacija posjetite https://meeting-g2.com/program/?lang=hr.

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Mahir Bjelonja: ZEOS je omogućio da se elektronski otpad odlažete besplatno

Društvo ZEOS eko-sustav d.o.o. prvi je operater sustava upravljanja...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

METUS zapošljava montere dizala za rad u inozemstvu i Hrvatskoj

METUS je renomirana hrvatsko- švedska kompanija s dugogodišnjem iskustvom...

Aner Omanović: Otvaranje kamenoloma dovodi do devastacije prirode

Eko Udruženje Kuti je udruženje koji se bavi ekološkim...

Nina Deronjoć: Udruga pomaže djeci, mladima, roditeljima, dođite na Dječji festival i humanitarni koncert

Humanitarna Udruga Zvončica organizira Dječji festival i humanitarni koncert...

Ubavka Prusina: Glas je najdublja veza s nama samima

Ubavka Prusina živi i radi u Mostaru. Glazbenu akademiju...