Vitežanka Đurđica Čilić gostuje na Sveučilištu u Udinama

Vitežanka Đurđica Čilić, profesorica na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, ovih dana boravi u Italiji, gdje kao gošća predaje studentima poljskog i hrvatskog jezika na Sveučilištu u Udinama (Università degli Studi di Udine).

Pozvana je preko svog fakulteta, a njezino gostovanje izazvalo je velik interes među studentima i nastavnicima ovog sveučilišta.Plakati s najavom njezina dolaska i predavanja ovih su dana istaknuti na više mjesta u Udinama, što svjedoči o ugledu koji uživa u akademskim i prevoditeljskim krugovima.Pod okriljem Odjela za jezike i književnosti, komunikaciju, obrazovanje i društvo, Đurđica Čilić održava dva susreta sa studentima i javnošću. Prvi, naslovljen „Wisława Szymborska na hrvatskom i talijanskom“, zamišljen je kao radionica poetskog prevođenja i posvećen je stvaralaštvu slavne poljske nobelovke. Drugi susret, pod nazivom „Biti spisateljica danas – Zapadni Balkan, književnost i aktualnost“, bavi se položajem suvremenih autorica, književnim temama i društvenim izazovima u regiji.

Đurđica Čilić rođena je u Bosni i Hercegovini, u Vitezu, gdje je provela djetinjstvo. Školovala se u Zagrebu, a danas je cijenjena kroatistica, polonistica, prevoditeljica i spisateljica. Prevodila je s poljskog jezika na hrvatski djela Wisławe Szymborske i Olge Tokarczuk, a njezina proza, istančanog stila i topline, često spaja autobiografsko, intimno i univerzalno.Gostovanje u Udinama još je jedno priznanje njezinom stručnom i književnom radu, ali i lijepa potvrda da iz Viteza dolaze ljudi koji ostavljaju trag u znanosti i kulturi izvan granica Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Izvor: Scena.ba

Najnovije

48 godina SUM-a: Znanost, profesori i studenti – temelj izvrsnosti Sveučilišta u Mostaru

Svečanom sjednicom Senata i dodjelom Rektorove nagrade, Sveučilište u...

Ministrica Duraković: Dan znanosti slavi izvrsnost i doprinos istraživača u FBiH

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti i ove će godine...

Publika uživala u premijeri predstave „Zov divljine“

Sinoć je održana premijera predstave „Zov divljine“ autorice Kristine...

Tina Laco: Biti otvoren prema različitostima temelj je europskih vrijednosti

U četvrtoj emisiji serijala „Hrvatski narod diše europske vrijednosti“...

Hercegovina u novom svjetlu: Ganganet širi digitalnu mapu kulturnih vrijednosti

Udruga građana Ganganetiz Širokog Brijega nastavlja s provedbom projekta...

“Hvidra-Mostar 2025.” Rezultati i raspored utakmica

Dana 4. prosinca 2025 godine odigrane su utakmice u...

Predsjednik Cvitanović se oprostio od načelnika Vareša Zdravka Maroševića

Predsjednik HDZ-1990 Ilija Cvitanović oprostio se od načelnika Vareša...