Visoka izaslanstva HNS-a BiH i Vlade RH posjetila Opatiju „Marija Zvijezda“: Podrška očuvanju baštine i zajedništva

Izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine predvođeno predsjednikom dr. Draganom Čovićem te izaslanstvo Republike Hrvatske na čelu s predsjednikom Vlade Republike Hrvatske Andrejem Plenkovićem posjetili su danas Opatiju „Marija Zvijezda“ u Banja Luci, gdje ih je dočekao biskup banjolučki mons. mr. Željko Majić.

Tijekom susreta izaslanstva su obišla izložbu sakralne umjetnosti Riznica Opatije „Marija Zvijezda“, uz poseban osvrt na važnost očuvanja vjerske, kulturne i identitetske baštine Hrvata na području Banja Luke.

Mons. Željko Majić u svom je obraćanju istaknuo zahvalnost svim sudionicima svečanosti otvaranja Riznice sakralne umjetnosti Opatije „Marija Zvijezda“ te podsjetio na duhovnu i kulturnu vrijednost „sakralnog blaga“ koje Opatija baštini. Posebno je zahvalio onima koji su kroz desetljeća skrbili o samostanu i radili na njegovu očuvanju, od utemeljitelja oca Franza Pfannera do banjalučkog biskupa u miru mons. dr. Franje Komarice. Uputio je riječi poštovanja i zahvale predstavnicima vlasti Republike Hrvatske, kao i s predstavnicima vlasti s razine BiH te razine RS-a za podršku mjesnoj crkvi, ističući važnost njihovog zauzimanja za jednakopravnost svih naroda te pomoć u obnovi i razvoju brojnih crkvenih, kulturnih i društvenih projekata.

Predsjednik Vlade RH Plenković naglasio je zahvalnost na pozivu i zadovoljstvo sudjelovanjem, ističući kako ovaj posjet potvrđuje trajnu suradnju i poštovanje prema Banjolučkoj biskupiji i vjernicima. Posebno je istaknuo važnost partnerskih odnosa Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine te kontinuirano zalaganje Hrvatske za ubrzanje europskog puta BiH, naglasivši kako to čini iskreno, prijateljski i odgovorno. Podsjetio je na ustavnu obvezu Republike Hrvatske da skrbi o Hrvatima u BiH te istaknuo kako će Hrvatska nastaviti podupirati projekte, kao i druge aktivnosti koje jačaju kulturni i vjerski život hrvatske zajednice. Također je zahvalio institucijama Republike Srpske na suradnji u realizaciji projekata te naglasio važnost dijaloga i reformi u BiH.

Zaključeno je kako ovakvi susreti dodatno potvrđuju snažnu povezanost hrvatskoga naroda i duhovnog te kulturnog naslijeđa na području Bosne i Hercegovine. Naglašeno je kako očuvanje tih vrijednosti ostaje trajan prioritet u odnosima Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine te temelj za daljnje jačanje suradnje i zajedništva.

Ured za informiranje HNS-a

Najnovije

HSP BiH – Obljetnica stradanja širokobrijeških franjevaca – 7. 2. 1945

Hrvatska stranka prava BiH s dubokom boli iskazuje svoje...

Predsjednica Buhač na GOŠK-ovoj plavo-bijeloj noći

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač obratila se večeras...

TI BiH upozorava na indicije: Na čelu pojedinih biračkih odbora u Doboju osobe povezane sa strankom

Transparency International u BiH upozorio je Središnje izborno povjerenstvo...

Hotel Mostar raspisao natječaj za više radnih mjesta

Hotel Mostar raspisao je natječaj za prijem više djelatnika...

Ivica Jerkić: Euroatlantski put BiH nezamisliv je bez političke sigurnosti hrvatskog naroda

U šestoj emisiji serijala „Hrvatski narod diše europske vrijednosti“...

Tomislav Maleta Tona: 20 godina pjesme, uspomena i zajedništva – Macao Band slavi jubilej u Livnu

Macao Band ove godine obilježava velikih 20 godina djelovanja...

Mladi povezuju Bijeljinu i Tuzlu kroz projekt T2B Connected

Mladi iz Tuzle i Bijeljine su jučer simboličnim susretom...