U Mostaru održana radionica ‘Digitalna i pravna sigurnost novinara’

U Mostaru je u srijedu održana radionica o jačanju sigurnosti novinara kroz praktične digitalne i pravne alate, u organizaciji Udruge Bura info. Okupila je novinare, urednike i predstavnike institucija s ciljem unaprjeđenja znanja o prepoznavanju prijetnji, prijavljivanju incidenata te zaštiti osobnih podataka i izvora informacija.

Predstavnik Udruge Bura info Nikola Bačić podsjetio je kako je riječ o nastavku aktivnosti započetih u svibnju, kada je tema bila pravna zaštita novinara. Naglasio je da je ovaj put fokus na digitalnoj sigurnosti, koja je neraskidivo povezana s fizičkom zaštitom novinara. Zahvalio je Europskoj uniji, mreži Safe Journalists Network, OSCE-u, Tužiteljstvu i MUP-u HNŽ na podršci u formiranju kontakt-točaka za sigurnost novinara u obje hercegovačke županije, te najavio organiziranje okruglog stola do kraja godine.

U sklopu radionice predstavljena je digitalna platforma Press Alert, namijenjena brzoj prijavi napada, prijetnji i pritisaka na novinare. Projekt je razvijen u Centru za razvoj medija i analize, u suradnji s organizacijom Umbrella, uz potporu Europske unije.

Kako je pojasnila predstavnica Centra Mirela Porobić, riječ je o pilot-projektu koji je još u fazi razrade. Aplikacija je tehnički razvijena i dostupna za preuzimanje, ali još nije povezana s policijom i tužiteljstvima, jer se čeka donošenje smjernica Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH. U probnoj fazi testiralo ju je deset redakcija, a u sklopu projekta održane su fokus grupe u Sarajevu, Mostaru i Banjoj Luci.

Aplikacija omogućuje brzu prijavu incidenata putem tzv. crvenog gumba koji aktivira audio i video snimanje, bilježi lokaciju i šalje podatke kontakt-točkama za sigurnost novinara.

Nakon predstavljanja projekta, o institucionalnim aspektima sigurnosti govorila je predstavnica OSCE-a u BiH Šejla Maslo Čerkić, istaknuvši važnost činjenice da se o ovoj temi sve češće govori i u Hercegovini.

„Hercegovina je godinama bila po strani, ali zahvaljujući suradnji s medijskom zajednicom posljednjih se godina sve više čuje i njezin glas“, kazala je.

Dodala je kako se sigurnost novinara ne može promatrati samo kroz fizičku zaštitu, već obuhvaća i psihološku, ekonomsku, političku i pravnu dimenziju.

 „Tek kada su svi ti aspekti ispunjeni, možemo govoriti da se novinari osjećaju sigurno i slobodno u svom radu“, naglasila je Maslo Čerkić.

Podsjetila je kako OSCE više od dva desetljeća djeluje na izgradnji medijskog okvira u BiH, od osnivanja regulatornih tijela do zakona koji štite slobodu izražavanja, te upozorila na sve učestalije SLAPP tužbe, neosnovane parnice kojima se novinare nastoji obeshrabriti i spriječiti u izvještavanju.

Maslo Čerkić je istaknula i napredak postignut kroz imenovanje kontakt-točaka u tužiteljstvima i ministarstvima unutarnjih poslova širom BiH.

„Imamo imenovane osobe koje se aktivnije bave pitanjima sigurnosti novinara i novinarki te imaju uvid u predmete koji se odnose na napade“, pojasnila je.

Prema njezinim riječima, Visoko sudsko i tužiteljsko vijeće BiH dodatno je unaprijedilo sustav usvajanjem Smjernica za glavne tužitelje i uvođenjem mogućnosti označavanja zanimanja „novinar“ u evidencijama, čime se olakšava praćenje i analiza slučajeva.

Najnovije

U Međugorju predstavljena zbirka pjesama Marije Bošnjak

​Sinoć, 11. prosinca, u 19 sati, na Fakultetu društvenih...

Bosna i Hercegovina stavlja pod kontrolu smrtonosne “designer” droge i sintetske opioide

Nakon 14 godina stanke, Povjerenstvo za suzbijanje zloupotrebe opojnih...

U Federaciji BiH danas se obilježava Dan znanosti

Povodom Dana znanosti u Federaciji BiH, federalna ministrica obrazovanja...

Uz 25. godina Cvitka održana regionalna književna smotra

Cvitak je živi inkubator za promicanje književnih vrijednosti i...

Međukulturna harmonija na koncertu „Suzvučja“ u Tuzli

U Hrvatskom kulturnom centru u Tuzli, u srijedu, 10. prosinca...

TDK2025 – Završeni TROPLETOVI DANI KULTURE kreativnom radionicom pisanja glagoljice

U okviru Tropletovih dana kulture – vjera, baština, identitet održana je...

Svečana manifestacija dodjele nagrada najboljim učenicima u FBiHM

Obavještavamo vas da će svečana manifestacija dodjele nagrada najboljim...

45 godina biblioteke Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru

Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru obilježava značajan jubilej –...