Trumpova izvršna odredba o slobodi govora naišla na žestoke reakcije kritičara

Američki predsjednik Donald Trump u ponedjeljak je potpisao izvršnu uredbu kojoj je cilj, kako je rekao, vratiti slobodu govora i okončati cenzuru, izazvavši žestoke reakcije kritičara koji ukazuju na njegove postupke iz prošlosti, prijetnje i tužbe protiv novinara, kritičara i političkih protivnika.

Trump i njegovi republikanski saveznici optužili su administraciju bivšeg demokratskog predsjednika Joea Bidena za poticanje gušenja slobode govora na internetskim platformama.

Međutim, mnoge optužbe protiv prethodne administracije usredotočene su na Bidenove napore protiv lažnih tvrdnji o cjepivima i izborima.

Vrhovni sud SAD-a presudio je u lipnju da se potezima Bidenove administracije prema tvrtkama koje upravljaju društvenim mrežama nije kršila zaštita Prvog američkog amandmana u pogledu slobode govora.

Trump, koji je preuzeo dužnost u ponedjeljak, i sam se suočio s ograničenjima društvenih mreža nakon napada njegovih pristaša na američki Capitol 6. siječnja 2021., nakon njegova poraza od Bidena na izborima 2020.

Trump već desetljeća prijeti i tuži svoje kritičare zbog komentara koje su davali o njemu.

Godine 2022. neuspješno je tužio bivšu protivnicu iz predsjedničke utrke Hillary Clinton zbog njezinih komentara o povezanosti njegove kampanje s Rusijom. Sudac koji je odbacio slučaj nazvao je to zlouporabom suda.

Trump je također nazvao novinare “neprijateljima naroda” i tužio je pet medijskih kompanija, uključujući CNN, ABC News, CBS News, izdavača Simon & Schuster i Des Moines Register. Tužba protiv CNN-a je odbačena, ABC se nagodio, dok su ostale tužbe su u tijeku.

Profesor David Kaye sa Sveučilišta Kalifornija u Irvineu rekao je da je saveznoj vladi već zabranjeno miješanje u prava svojih građana prema Prvom amandmanu, tako da naredba neće zaustaviti ponašanje koje je već zabranjeno.

Kritizirao je uredbu kao “duboko ciničnu” vježbu odnosa s javnošću.

Bijela kuća je u ponedjeljak nakon Trumpove inauguracije priopćila: “Protekle četiri godine prijašnja je administracija gazila prava slobode govora cenzurirajući govor Amerikanaca na internetskim platformama, često provodeći značajan pritisak na treće strane, poput tvrtki koje upravljaju društvenim mrežama, da se moderira, deformira ili na drugi način suzbija govor koji savezna vlada nije odobrila”.

Kaye, bivši posebni izvjestitelj Ujedinjenih naroda za pitanja slobode govora, rekao je: “Ne možete s jedne strane reći ‘Mediji su neprijatelji naroda’ i u isto vrijeme reći ‘Politika je Sjedinjenih Država osigurati pravo američkog naroda na govor koje je zaštićeno ustavom.’ Te dvije stvari ne idu zajedno.”

Najčitanije

dr. Tanja Krešić: Podrška obitelji i ne odustajanje u dojenju su najbitniji

Trenutno se u svijetu obilježava tjedan dojenja. Sinoć je...

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za nova radna mjesta – 2 izvršitelja

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Pad Zapadnog Rimskog Carstva 476. – događaj koji je zauvijek promijenio povijest (I. dio)

Pad Zapadnog Rimskog Carstva koji se dogodio 476. godine...

VIDEO: Gradonačelnik Kordić s ministricom Pozder razgovarao o deponiji Uborak

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić danas se u Gradskoj...

Don Branimir, Hrvoje i Ana: Nas je 70 ali svi radimo kao jedan, zato su tu rezultati

Mi ViDiMo (mladi, vjere, djela i molitve) okuplja katoličku...

Katarina Tomić, Stanko Bošnjak i Luka Rajič: Cilj folklora je zajedništvo i sačuvati tradiciju naših starih

Članovi Hrvatskog kulturnog umjetničkog društva sv. Ante Cim Mostar...

Trumpove prve uredbe: Povukao SAD iz Pariškog sporazuma i SZO-a

Novi američki predsjednik Donald Trump potpisao je prvi set...