Općinska vlast u Neumu duže od 20 mjeseci skriva informacije o naplati parkinga i raspodjeli prihoda između općine i koncesionara „Bakus“ doo, tvrtke kojom upravljaju Nikola Konjevod i njegov brat Cvitan, koji je prema ranijem pisanju medija član Općinskog odbora HDZ-a BiH. Transparency International u BiH tražio je ove informacije još u ožujku prošle godine, a zbog upornog odbijanja općinskih vlasti da ih dostave podnesena je tužba pred Županijskim sudom u Mostaru, piše Transparentno.ba.
Ove informacije su važne jer je spomenuta tvrtka ponovno dobila koncesiju za unosan posao naplate parkinga u jedinom BiH ljetovalištu na obalama Jadranskog mora. Ovaj posao vrši još od 2008. godine, a jedan od uvjeta za dobijanje nove koncesije bio je taj da koncesionar nema neizmirenih obveza.
Ured za reviziju je još ranije utvrdio da Bakus nije redovno izmirivao svoje obveze i samo za jednu godinu dugovao je 81.000 KМ, iako po raspodjeli zadržava čak 80% prihoda od naplaćenih prekršajnih naloga. S obzirom na to da Općina skriva ove informacije, nije poznato ima li koncesionar neizmirenih obveza, a po odgovoru koji je Bakus dostavio u ovom postupku, evidentno je da se vodi više sudskih sporova.
Općina je skrivanje ovih informacija označila povjerljivim komercijalnim podacima, pa je zatražena suglasnost koncesionara.
Tvrtka Bakus d.o.o. ipak nije dala suglasnost na dostavu ovih informacija TI BiH-u ”posebice jer se u vezi traženih podataka vodi više sudskih postupaka kod nadležnih Općinskog suda u Čapljini, Županijskog suda u Mostaru, i Županijskog tužiteljstva u Mostaru”.
Također, treba naglasiti da se od javnosti godinama kriju i stvarne površine javnih prostora koje se izdaju ovom privatniku, te visina prihoda koji se naplaćuju. Općina Neum odbila je odgovoriti na pitanja TI BiH o visini naknade za dobivanje prava na koncesiju, obračunu koncesijske naknade, ukupnim obvezama i načinu raspodjele prihoda. Također, Općina je odbila dostaviti i pregled uplata naknada po godinama, koje TI BIH objavljuje u Registru koncesija za sve koncesionare i sve razine vlasti u BiH.
Unosan posao
Treba napomenuti da je Bakus u 2023. godini iskazao prihod od 487.000 KM i ukupnu dobit od preko 237.000 KM. Prihod i zarada povećavaju se iz godine u godinu. Federalni revizori smatraju da Općina ima svoje Komunalno poduzeće koje može vršiti ovu djelatnost i da nije opravdano odricanje od javnih prihoda.
Dodatno, revizori su prije četiri godine sumnjali u istinitost prikazanih prihoda od naplate parkinga, zbog čega je važno da lokalne vlasti dostave javnosti informacije koje je tražio TI BiH.
– Utvrdili smo da je Općina naplatu prihoda od javnih parkinga pratila putem izvršenih uplata na depozitni račun, bez popratnih evidencija društva „Bakus” d.o.o. Neum. Od iznosa ukupno naplaćenih prekršajnih naloga, društvu „Bakus” d.o.o. Neum pripalo je 80% (38.211 KM), a Općini 5.052 KM, prema raspodjeli utvrđenoj Odlukom Općinskog vijeća od 5. 3. 2015. godine, navodi se u revizorskom izvješću.
Više predmeta u Tužiteljstvu
Pored ovoga, iz Tužiteljstva HNŽ potvrđuju kako ovo nije jedini predmet koji se veže uz koncesionara.
”Tužiteljstvo HNŽ formiralo je više predmeta vezanih za tvrtku Bakus, dok je u predmetu koji je formiran vezano za prijave o navodnim nezakonitostima kod dodjele prava na koncesiju za naplatu parkinga, postupajući tužitelj kojem je predmet dodijeljen u rad izvršio analizu spisa, te je po zahtjevu tužitelja pribavljena određena dokumentacija od načelnika Općine Neum, a zatim je od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja HNŽ zatražena dostava određenih podataka i dokumentacije, a sve s ciljem utvrđivanja pravilnog činjeničnog stanja u ovom predmetu. Rad na ovom predmetu se nastavlja”, navodi se u odgovoru Tužiteljstva HNŽ.
Nezakonita dodjela koncesije
Revizori su još 2019. godine tražili da se preispita dalji angažman ovog koncesionara i da se poslovi naplate parkinga prenesu u nadležnost JP „Komunalno Neum” čiji je Općina osnivač.
Također je naglašeno da je dodjelu koncesije Općinsko vijeće izvršilo suprotno Zakonu o koncesijama Hercegovačko-neretvanske županije, jer nije prethodno pribavilo mišljenje resornog ministarstva.
Općina Neum već godinama tvrdi kako su iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja HNŽ dobili mišljenje i suglasnost da je parking u nadležnosti Općine Neum.
Ipak, u odgovoru Ministarstva prostornog uređenja i graditeljstva HNŽ navodi se da je Općina 2021. podnijela zahtjev za preuzimanje uloge koncesionara, ali da je ovo ministarstvo dalo prijedlog Vladi za odbijanje tog zahtjeva. Još se dodaje da se Općina ovom ministarstvu nije obraćala ni 2023. ni 2024. godine po ovome pitanju. Pored toga ovaj koncesionar je nezakonito naplaćivao prekršajne kazne za parkiranje na nepropisnim mjestima što je nedavno potvrđeno presudom Županijskog suda HNŽ.
Treba podsjetiti da cijeli ovaj unosan posao godinama prate i brojne druge kontroverze koje su ostale bez objašnjenja lokalnih vlasti. Zbog svega će TI BiH pravnim putem insistirati na objavljivanju kompletne dokumentacije, jer je sa stanovišta zaštite javnog interesa, izuzetno važno da javnost ima uvid u isplativost i opravdanost ustupanja ovog posla privatnom poduzeću.