TDK2024 – Pozivamo na Studijski dan „Potraga za korijenima“

HKZ Troplet u okviru Tropletovih dana kulture – vjera, baština, identitet organizira Studijski dan „Potraga za korijenima“, jednodnevno studijsko putovanje namijenjeno mladima, studentima i učenicima završnih razreda srednje škole.

Studijski dan „Potraga za korijenima“ zamišljen je kao jednodnevno studijsko putovanje na kojem će mladi posjetiti prirodne znamenitosti, kulturno-povijesne lokalitete i arheološka nalazišta, te muzeje i galerije tragajući za korijenima našega naroda, naše baštine i identiteta.

Svake godine krećemo određenom rutom, a ishodišna točka uvijek je cimska bazilika u Mostaru, nacionalni spomenik BiH. Ta ranokršćanska/kasnoantička bazilika je najstariji kulturni spomenik na području Mostara. Cimska bazilika svjedoči o dugoj povijesti, značaju i ranim kršćanskim korijenima ovih prostora te da je ovo naselje puno starije od staroga mosta.

Nakon posjeta ostacima bazilike u Cimu, planiramo posjetiti i ostatke kasnoantičke (ranokršćanske) bazilike u Žitomislićima. Dvojna bazilika se sastoji iz sjeverne i južne crkve na lokalitetu Crkvine i proglašena je za nacionalni spomenik BiH. Nacionalni spomenik čini arheološko područje s bazilikom, zgradom za stanovanje, nekropolom sa stećcima.

Dalje se planiramo uputili ka Potkosi na Dubravskoj visoravni, u galeriju Vjeko Božo Jarak. Umjetnička Galerija je darovana na upravu Založbi Kralja Tomislava iz Čapljini. U galeriji je izložen veliki broj djela najpoznatijih hrvatskih likovnih umjetnika.

Nakon toga nastavljamo putovanje posjetom nekropoli stećaka Boljuni. To je jedna od najznačajnijih nekropola stećaka u Bosni i Hercegovni, ali i općenito. Zbog velikog broja i raznolikosti stećaka, njihovih ukrasa i simbola, ali i velikog broja natpisa nekropola u Boljunima je stavljena pod zaštitu UNESCO-a. Pod jednim od monumentalnih križeva na ovoj nekropoli grob je vojvode Vlatka Vukovića, koji se kao vojskovođa kralja Tvrtka istakao u bitkama protiv Osmanlija te sudjelovao i u Kosovskoj bitci. Uz samu nekropolu nalazi se tzv. Grčki bunar u narodu poznat kao Neveš voda.

U nastavku ćemo posjetili župnu crkvu Sv. Ilije proroka, upoznati se s povijesti stolačke župe a potom razgledati župni etnografski muzej i galeriju.

Nakon okrijepe uspeti ćemo se na stari Vidoški grad, smješten na brdu Križevac ponad današnjeg središta Stoca. Vidoški grad svojom veličinom pripada redu najvećih bosanskohercegovačkih utvrđenih gradova. Povijesno područje – Stari grad Stolac proglašeno je 2003. nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Sljedeća postaja je Radimlja, najpoznatija nekropola stećaka u Hercegovini. Ova nekropola pod zaštitom UNESCO-a nalazi se na Vidovu polju, 3 kilometra zapadno od Stoca. Uz razgledanje nekropole uz stručno vodstvo, saznati ćemo ponešto i o Daorsonu, glavnom gradu ilirskog plemena Daorsa, čiji se dobro očuvani ostaci nalaze na uzvisini sjeveroistočno od Radimlje te o Badnju, pećini nedaleko od Radimlje, u kanjonu rijeke Bregave. Tu su otkriveni nalazi iz mlađega paleolitika koji datiraju od oko 13 000 do 12 000 godina prije Krista. Gravirani crtež u stijeni ove pećine predstavlja najstariji spomenik umjetnosti u Bosni i Hercegovini. U neposrednoj blizini Radimlje nalazi se i spomenik žrtvama Križnog puta i poraća. Na ovom prostoru završavao jedan od krakova Blajburškog križnog puta a po nekim informacijama tu je stradalo i svoj život završilo oko 10 000 žrtava.

Nakon toga ćemo se uputiti nazad u Mostar.

Sve troškove organizacije putovanja i zajedničkog ručka snosi HKZ Troplet.

Pozivamo mlade da krenu na ovo izuzetno zanimljivo i korisno putovanje, u „Potragu za korijenima“, i prijave se Tropletovoj pleternici za mladež Janji Stojčić na e-mail janja.marusic@hotmail.com. Prijave će se primati do popune raspoloživih mjesta u autobusu.

Okupljanje je u 8 sati, u subotu 9. studenoga, na platou ispred stadiona Zrinjskoga (podno Velikih stuba). Potom bi posjetili ostatke ranokršćanske bazilike u Cimu a zatim bi nastavili po gore spomenutoj ruti. Očekuje se povratak oko 17.30 sati.

Najčitanije

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...