U samo deset dana, studenti Fakulteta informacijskih tehnologija (FIT) u Mostaru, okupljeni u tim ByteMe, uspjeli su povezati desetine hiljada ljudi putem društvenih mreža – promovirajući vrijednosti zajedništva, brige za prirodu i dobrote.
Njihov zadatak bio je jednostavan na papiru, ali izazovan u stvarnosti: ispričati priču o građanskoj inicijativi “Ko će više uraditi dobra?” i približiti je ljudima kroz objave, reelove i fotografije. Rezultat? Više od 270.000 pregleda, stotine dijeljenja, hiljade interakcija i – najvažnije – desetine poruka podrške i inspiracije. Mnogi su se upravo zbog njihovog angažmana uključili u inicijativu ili lično došli na Bunicu.
ByteMe tim – Anita Bjelogrlić, Amin Mujak, Sajra Mušanović i Majda Čaušević – uspio je za kratko vrijeme izgraditi snažnu online zajednicu okupljenu oko ideje zajedničkog dobra.

A Bunica je zaista oživjela. U subotu se tamo, prema procjenama, okupilo oko 3.000 građana. Više od 50 aktivnosti – od radionica za djecu i odrasle, takmičenja, muzičkog programa, edukacija o ekologiji i prirodi, do fly fishinga i pozorišnih predstava – ispunilo je prostor energijom i osmijesima. Uz preko 5.000 ispečenih ćevapa i 200 porcija graha, Bunica je tog dana mirisala na zajedništvo, volontiranje i autentičnu radost.
– Biti dio ovako velikog i pozitivnog projekta nešto je što ćemo pamtiti cijeli život. Zajedno s timom entuzijasta i volonterima uspjeli smo ostvariti nešto nevjerovatno – usrećiti hiljade ljudi, poručili su iz ByteMe tima.
Njihova kreativnost i posvećenost nisu ostale nezapažene ni izvan lokalne zajednice. Paralelno s društvenim angažmanom, članovi tima ByteMe aktivno surađuju s nekim od najuspješnijih IT kompanija u regiji, gdje već daju doprinos ozbiljnim projektima na stvarnom tržištu.
Posebnu zahvalnost uputili su svom mentoru, prof. dr. Veldinu Ovčini, zatim pokretaču inicijative Adi Đukiću, kao i cijelom organizacijskom timu koji već godinama njeguje i razvija ovu vrijednu ideju.
Danas Bunica nije samo izletište – postala je simbol zajedničkog truda, dobre volje i želje da se stvara nešto korisno i lijepo. A tim ByteMe dokazao je da mladi ne samo da mogu pratiti promjene – oni ih mogu i voditi.