S pet novih članica, BRICS obuhvaća gotovo polovicu svjetske populacije

BRICS, zajednica država koje konkuriraju gospodarskoj dominaciji Zapada, početkom godine proširen je za pet novih država.

Saudijska Arabija, Egipat, Etiopija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati formalno su početkom godine pristupili BRICS-u. Time ovaj savez obuhvaća 45 posto svjetske populacije. Njegov udio u svjetskom BDP-u iznosi 29 posto, čime je pretekao skupinu G7.

Šest zemalja pozvano je u članstvo na sastanku na vrhu saveza u kolovozu 2023. godine. Među njima je bila i Argentina, ali je ona povukla svoju kandidaturu nakon izbora novog predsjednika Javiera Mileija.

Cilj je u prvom redu zauzimanje tržišta

BRICS je osnovan 2006., a njegov naziv akronim je sastavljen od početnih slova dosadašnjih država osnivača Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike. U početku se zvao BRIC, a pristupanjem Južne Afrike 2010. naziv je promijenjen u BRICS.

Članice saveza teže u prvom redu slamanju dominacije Zapada i zauzimanju novih tržišta. Njegove članice naglašuju da je riječ prvenstveno o gospodarskoj suradnji, savez nastoji doseći i političku težinu. Tim više što su neke zemlje, koje pokazuju interes za članstvo, članice NATO-a ili njegove bliske saveznice.

Uoči sastanka čelnika BRICS-a u kolovozu u Južnoj Africi kružile su glasine o mogućoj zajedničkoj valuti te skupine, koje se u međuvremenu nisu potvrdile ali nisu ni nestale.

BRICS+ bi mogao otvoriti put jačanju uloge globalnog juga u 21. stoljeću, nakon što su gospodarski savezi, poput OPEC-a, u 20. stoljeću nadzorom nad pojedinačnim proizvodima poput nafte stekli geopolitički utjecaj.

Utjecaj na Zapad kroz nekoliko gospodarskih kanala

Nasuprot tome, nezapadni gospodarski svezi kao što je BRICS+ mogu u 21. stoljeću utjecati na Zapad kroz nekoliko gospodarskih kanala odjednom. Mehanizam embarga na naftu iz 20. stoljeća mogao bi se činiti slabašnim u odnosu na trgovinske i financijske akcije koje bi BRICS+ teoretski sada mogao poduzimati širenjem članice.

Članstvom Egipta, Etiopije i Saudijske Arabije, BRICS+ može poremetiti svjetsku trgovinu ne samo naftom, već u svemu. Ove tri zemlje okružuju Sueski kanal i pretvaraju ga u neku vrstu unutarnjeg mora BRICS-a+.

Prijam Egipta Etiopije i Saudijske Arabije u svoje članstvo bila bi najvažnija odluka svakog saveza koji ima na umu važnost Sueskog kanala u svjetskoj trgovini.

Nadalje, uključivanje Saudijske Arabije u BRICS znači i širenje gospodarskog utjecaja u svjetskim financijama. Saudijska Arabija posjeduje više od 100 milijardi dolara američkih državnih obveznica, a članice BRICS-a sada imaju više od bilijun dolara američkih obveznica.

Širenje BRICS-a znak je novog preslagivanja u geostrateškoj slici svijeta. Nove gospodarske sile time žele osnažiti svoju moć, otvaraju se nova tržišta i preusmjeravaju postojeća.

No prerano je govoriti o BRICS-u kao jedinstvenoj sili, budući interesi njezinih članica nisu usklađeni do te mjere da bi značajno ugrozili dominaciju Zapada.

Najčitanije

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za posao

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Irena Rozić: Pritisci na prirodu su veliki, moramo raditi na očuvanju ekosustava

Zaštićeno područje je geografski jasno određen prostor koji je namijenjen...

Ante Barbarić: Zadovoljan sam svojom prvom pjesmom

Mladi glazbenik iz Širokog Brijega, Ante Barbarić koji ima...

Objavljena nova Thompsonova pjesma ‘Ako ne znaš šta je bilo’

Marko Perković Thompson objavio je novu, dugoočekivanu pjesmu. “Ako...

Monika Ćubela Savić: Ostvarila mi se želja kao djeteta da budem novinarka

Upoznali smo vas sa činjenicom da Filozofski fakultet Sveučilišta...

Martin predstavio svoju iščekivanu prvu pjesmu: „Maštarija“!

Nakon što se već prvim nastupima u The Voice...

Kristijan Penavić: Volim snimati spotove i glazbu, a pogotovu stvarati pjesme

Mladi širokobriješki glazbenici Kristijan Penavić i Jozo Mikulić objavili...