Religioznost i vjera među mladima: studija pokazuje blagi rast

Kako bi se izmjerilo stanje religioznosti i vjere među mladima, istraživanje je provedeno u studenome i prosincu 2023. u osam zemalja: Argentini, Brazilu, Italiji, Keniji, Meksiku, Filipinima, Španjolskoj i Velikoj Britaniji.

O vjeri i duhovnom životu mladih

Ovaj porast duhovnosti snažno je zabilježen u zemljama poput Kenije, Filipina i Brazila, dosežući 82 % i 92 % mladih ljudi koji se identificiraju kao “vjernici”.

Ako pogledamo nacije u potpunoj sekularizaciji, poput Španjolske i Italije, kod intervjuiranih se pojavljuje duboko uvjerenje u vjeru. 60 % mladih španjolskih i talijanskih katolika smatra sudjelovanje u misi temeljnim kao i primanje euharistije.

Postoje zemlje koje su u “srednjem” položaju u pogledu očitovanja vjere mladih: Meksiko (71 %) i Argentina (51 %).

Veliki je postotak vjernika u zemljama kao što su Kenija (93 %), Filipini (83 %) i Brazil (81 %), a općenito je broj katolkinja također veći u svijetu (52 %).

Što se tiče vizije Crkve, većina mladih vjernika smatra da je ona institucija koja pridonosi dobrobiti društva (76 %).

O društvenim problemima

Značajan dio uzorka osuđuje političku korupciju (94 % među vjernicima, 85 % među nevjernicima) i probleme vezane uz ekologiju (93 % među vjernicima, 85 % među nevjernicima).

Smrtna kazna i opravdanje rata nailaze na jednako protivljenje među katolicima i pripadnicima drugih vjera i ateistima.

Velika je konvergencija i kod protivljenja legalizaciji prostitucije (70 %).

Mladi ateisti

Među onima koji se identificiraju kao “ateisti” u uzorku, međutim, pojavljuje se interes za život nakon smrti i odgovarajuće razumijevanje patnje; Postoci su veći u slučaju Kenije i Filipina.

I u ove dvije zemlje, unatoč činjenici da se 70 % mladih izjašnjava kao nevjernici, izjavljuju da molitvu smatraju važnim aspektom svog života.

Otisci stopala. Mladi: Očekivanja, ideali, uvjerenja” je međunarodna i interdisciplinarna istraživačka grupa na Papinskom sveučilištu Svetog Križa, pokrenuta 2022. godine, koja ima za cilj kontinuirano osluškivati ​​mlade kako bi pokušali bolje razumjeti njihove vrijednosti, očekivanja i nade, kroz ankete i grupe za raspravu. Ova prva faza projekta bila je posvećena istraživanju vjere i vrijednosti mladih. Uz Santa Cruz, sudjelovalo je još sedam sveučilišta: Universidad Panamericana, iz Meksika; Katoličko sveučilište u Buenos Airesu, u Argentini; Sveučilište Navarra, u Španjolskoj; Sveučilište Strathmore, Kenija; Sveučilište Saint Mary, London; Sveučilište Azije i Pacifika, s Filipina; i Državno sveučilište Campinas iz Brazila. Planirana su naknadna istraživanja o radu i odnosima.

Najnovije

Edukativne radionice o imunizaciji protiv HPV-a u Međugorju, Livnu i Travniku

Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirat...

Sjećanje na žrtve: Obilježena 32. godišnjica razmjene hrvatskih logoraša u Bijelom Polju

U utorak 2. prosinca 2025.godine, u  Potocima, Bijelom Polju...

Plesni studio Flash organizirao radionicu jačanja obiteljskih veza kroz ples i pokret

Plesni studio Flash, koji djeluje pri Glazbenom centru Pavarotti,...

Imenovana nova uprava HŠK Posušje: Misija ambiciozna, prioritet ostanak u WWin Ligi BiH

Na Izbornoj skupštini HŠK Posušje održanoj u petak 28....

“Hvidra-Mostar 2025.” Rezultati i raspored utakmica

Dana 2. prosinca 2025 godine odigrane su utakmice u...

HKK Mostar dočekuje neporaženi HKK Ljubuški u derbiju 6. kola

U sklopu 6. kola Prvenstva KS Herceg Bosne košarkaši...

Najava predstave Karius i Baktus

Ovoga tjedna u Lutkarskom kazalištu Mostar očekuju vas izvedbe...

Premijera komedije „Zov divljine“ u četvrtak u Kosači

Nova predstava Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru „Zov divljine“...