Preokret Ukrajine: Spremni su na ustupke s teritorijem, ali imaju drugi zahtjev?

Foto: Press služba predsjednika Ukrajine

KAKO se već danima spominje, sve je veća mogućnost da bi dolazak Donalda Trumpa na mjesto predsjednika SAD-a mogao ubrzati pregovore o miru kada preuzme Bijelu kuću.

Ukrajinski su dužnosnici dugo naglašavali da zemlja neće ustupiti nijedan dio teritorija Rusiji u bilo kakvom sporazumu. Ipak, novi izvještaj ukazuje na to da taj faktor možda nije najvažniji u pristupu Kijeva prema mogućim pregovorima.

U posljednje vrijeme ukrajinske snage gube teritorij na istoku zemlje, što slabi njihovu poziciju u eventualnim pregovorima.

Trump je ranije izjavio kako bi završio rat prvog dana svog predsjedništva.

“Za Ukrajinu ništa nije važnije od jamstva”

Ukrajinski dužnosnici rekli su za New York Times da će im jamstva da Vladimir Putin neće pokrenuti daljnju agresiju biti važnija od bilo kakvih rasprava o teritoriju.

Roman Kostenko, predsjednik Odbora za obranu i obavještajne poslove ukrajinskog parlamenta, izjavio je: “Pregovori bi trebali biti zasnovani na jamstvima. Za Ukrajinu ništa nije važnije.”

Jedan visoki ukrajinski dužnosnik, koji je razgovarao s novinarima pod uvjetom anonimnosti, rekao je: “Teritorijalno pitanje je izuzetno važno, ali još uvijek je drugo po važnosti. Prvo pitanje su sigurnosna jamstva.”

S ruske strane, Konstantin Zatulin, političar iz Putinove stranke, izjavio je ovog tjedna kako bi Rusija mogla prihvatiti prekid vatre duž crte bojišnice do proljeća ako Ukrajinci budu potisnuti iz Kurska. “Sve će se temeljiti na činjenicama”, rekao je. “Sve što mi imamo je naše; sve što Ukrajina ima je ukrajinsko.”

Međutim, tvrdolinijaši u Moskvi, uključujući Konstantina Malofejeva, konzervativnog poduzetnika povezanog s Kremljom, sugeriraju da je malo vjerojatno da će dogovor biti postignut do proljeća.

“Bit će teško postići dogovor upravo zato što čak i naša najblaža pozicija uključuje dodatne teritorijalne ustupke od strane Ukrajine”, izjavio je Malofejev.

Najčitanije

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...