Predstavnik Bošnjaka Hodžić izabran u Sabor

Armin Hodžić, kandidat Nacionalne koordinacije Bošnjaka u Hrvatskoj, preuzeo je od Ermine Lekaj Prljaskaj (Unija Albanaca u Hrvatskoj) zastupanje pet nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru, pokazuju rezultati saborskih izbora održanih u srijedu.

Naime, prema obrađenim podacima s 99,53 posto biračkih mjesta, Hodžić je dobio glasove 3328 birača, a Lekaj Prljaskaj 2239 birača te će Hodžić zastupati albansku, bošnjačku, crnogorsku, makedonsku i slovensku nacionalnu manjinu.

Prema obrađenim podacima s 99,53 posto biračkih mjesta, Furio Radin u još će jednom mandatu zastupati talijansku nacionalnu manjinu, dobio je 955 glasova i tijesno pobjeđuje protukandidata Corrada Dussicha koji je dobio 933 glasa.

Furio Radin (Pula, 1950.), sociolog po zanimanju, dužnost zastupnika obnaša neprekidno od 1992. godine i s 32 godine ima najdulji saborski staž u odnosu na sve druge zastupnike u Hrvatskom saboru. Bio je jedan od zamjenika predsjednika Sabora od 2017. Na početku prošlog mandata bio je najavio odlazak u mirovinu, ali se opet natjecao za to mjesto.

Novi su mandat osvojili Robert Jankovics (mađarska manjina), koji nije imao protukandidata, te Vladimir Bilek (češka i slovačka manjina) koji je po broju osvojenih glasova (1759) nedostižan svom protukandidatu Ivanu Komaku (132).

Novi je mandat osvojio i Veljko Kajtazi (Savez Roma Kali Sara), a u Sabor će ponovno ući i troje zastupnika SDSS-a Milorad PupovacAnja Šimpraga i Dragana Jeckov, koji su osvojili znatno više glasova od svojih protukandidata.

Republika Hrvatska jamči pripadnicima nacionalnih manjina prava na zastupljenost u Hrvatskom saboru. Oni se biraju pojedinačnim izborom i kod izbora te skupine zastupnika ne koristi se preferencijsko glasovanje.

Ukupno se bira osam zastupnika nacionalnih manjina. Pripadnici srpske nacionalne manjine biraju tri zastupnika, a preostala 21 manjina pet zastupnika.

Najnovije

HVO ostaje simbol hrvatskog opstanka u BiH i snage zajedništva

U vojarni „Stanislav Baja Kraljević“ u Mostaru danas je,...

Edukacija u Mostaru okupila stručnjake iz cijelog HNŽ-a: Škole u prvoj liniji borbe protiv nasilja među mladima

U današnjem društvu nasilje među maloljetnicima predstavlja ozbiljan izazov...

Podcast Rastući s djecom: Što se zapravo događa u učionicama?

Škola bi trebala biti sigurno mjesto. Prostor u kojem...

U znak zahvalnosti HVO-u: čuvamo sjećanje i poštujemo žrtvu

HDZ 1990 upućuje iskrene čestitke svim pripadnicima i veteranima...

Nove nagrade Lutkarskog kazališta Mostar

Ansambl Lutkarskog kazališta Mostar je od 31.3. – 3.4.2026....

Pučanstvo Gruda darovalo 47 doza krvi

U akciji dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Gruda, održanoj...