Oprez pri spaljivanju suhe trave i korova: Za kršenje propisa novčane kazne

Prilikom radova na otvorenom prostoru koji uključuju spaljivanje korova i suhe trave na površinama nerijetko dolazi do požara. Služba za civilnu zaštitu Grada Mostara upozorava građane na stroge kazne koje mogu uslijediti ukoliko ne poštujete propisane uvjete spaljivanja korova na poljoprivrednim površinama.

Požari na otvorenom prostoru u većini slučajeva posljedica su čovjekovog nehata, nepažnje i neopreznosti prilikom spaljivanja korova i suhe trave na poljoprivrednom zemljištu.

Ti požari su posebno opasni u vrijeme kada je vegetacija suha i kad se spaljuju biljni ostaci na obradivim površinama ili se pale zapuštene i neobrađene poljoprivredne površine.

S obzirom da je zabilježeno više takvih požara na području Grada Mostara, upozoravamo građane na stroga pravila i uvjete kojih se moraju pridržavati prilikom spaljivanja korova kako ne bi došlo do požara.

Kako biste spriječili nastanak požara na otvorenom prostoru treba se pridržavati slijedećih pravila:

  • Uništavanje suhe trave, korova, rastinja i biljnih otpadaka može se obaviti loženjem vatre i kontroliranim spaljivanjem, isključivo danju i po mirnom vremenu bez vjetra, uz prisustvo potrebnog broja osoba sa sredstvima i opremom za gašenje požara, uz poduzimanje mjera zaštite od požara na otvorenom prostoru.
  • Spomenuto spaljivanje ne smije prouzrokovati štete na poljoprivrednim ratarskim kulturama, nasadima, voćnjacima, šumama, nadzemnim elektroenergetskim, komunikacijskim instalacijama i uređajima, ogradama i zgradama od zapaljivog materijala i ne smije ugroziti odvijanje cestovnog prometa stvaranjem dimne zavjese.
  • Zabranjeno je paljenje vatre na udaljenosti manjoj od 150 metara od šume, 15 metara od zgrada, te u trasama elektroenergetskih vodova.
  • Osobe koje su obavile loženje vatre i spaljivanje korova dužne su ugasiti vatru na otvorenom prostoru i pregledati ostatak vatre prebacivanjem pepela, polijevanjem vode i primjenom drugih sredstava za gašenje, dok se vatra ne ugasi u potpunosti i tek nakon toga napustiti mjesto paljenja.

Za nepoštivanje propisa i ne provođenja mjera o zaštiti od požara po Zakonu o zaštiti od požara i vatrogastvu u HNK/Ž („Službene novine HNK/Ž broj:03/23) članovi 131.-134., predviđene su i novčane kazne za pravna lica u visini od 5.000,00  do 15.000,00, odnosno za rukovodioca ili drugu odgovornu osobu u pravnom licu od 1.000,00 KM  do 2.500,00 KM, a za fizička lica od 100,00 KM do 800,00 KM

Podsjećamo i da je svaka osoba koja primijeti požar dužna da ga ugasi ako to može učiniti bez opasnosti za sebe i drugoga.

Ako nije u mogućnosti ugasiti požar dužna je da o požaru obavijesti Profesionalnu vatrogasnu jedinicu Grada Mostara, na telefon 123 ili Operativni centar civilne zaštite na telefon 121 ili Policijsku upravu na telefon 122.

Najnovije

Održan prvi koordinacijski sastanak o upravljanju radnim migracijama

U organizaciji Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine i...

Izjava predsjednika HDZ-a 1990 povodom godišnjice genocida u Srebrenici

S dubokim poštovanjem i iskrenim suosjećanjem prisjećamo se 11....

U Mostaru obilježeno 125 godina Društva hrvatskih književnika

U Mostaru je organiziran dvodnevni program u povodu obilježavanja...

Deja Vu Band objavio novu pjesmu posvećenu navijačima Zrinjskog

Na službenom YouTube kanalu Deja Vu Banda objavljena je...

Izaslanstvo Vlade HNŽ-a u radnomu posjetu Parku prirode Hutovo Blato

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, ministar poljoprivrede, šumarstva...

Izjava predsjednice Europske komisije von der Leyen povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici

Neki događaji u povijesti bacaju sjenu koja ostaje prisutna...

Ilindanske svečanosti u Stocu: Večer folklora, sveta misa i koncert Bosutskih bećara

Stolac i ove godine s posebnim ponosom dočekuje blagdan...

Predstavnici NARKO-NE u posjeti INZ: Saradnja na prevenciji rizičnih ponašanja mladih

U Institutu za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ)...