OESS i EU osudili zabranu snimanja ekipi RTV HB u Blagaju

Misija Organizacije za Europsku sigurnost i suradnju u Bosni i Hercegovini (OESS u BiH) oglasila se na društvenoj mreži X (bivšem Twitteru) reagirajući na upit RTV Herceg-Bosne, a nakon što su nepoznate osobe u srijedu, 25. listopada, zabranile ekipi RTV Herceg Bosne snimanje tvrđave u Blagaju.

Podsjećamo, u prošlu srijedu su novinar i snimatelj RTV Herceg-Bosne onemogućeni u obavljanju svog profesionalnog zadatka na lokalitetu tvrđave u Blagaju pored Mostara. Nepoznate osobe zabranile su im snimanje kadrova tvrđave za potrebu izrade priloga o 545. obljetnici smrti bosanske kraljice Katarine Kosača Kotromanić uz obrazloženje “ovdje ne možete snimati”.

Reakciju OESS-a u BiH, a koja je izvorno objavljena na engleskom jeziku prenosimo u nastavku.

“OESS osuđuje nedavnu zabranu snimanja materijala u Blagaju Radioteleviziji Herceg-Bosne. Takva zabranjivanja kojima se želi spriječiti medijsko izvještavanje su neprihvatljiva i ugrožavaju pravo javnosti na informiranost, navodi se u reakciji OESS-a u BiH na društvenoj mreži X.

Podsjećamo, ranije su se istoj temi, nakon upita RTV Herceg-Bosne, oglasili Veleposlanstvo SAD-a u BiH te Izaslanstvo EU u BiH.

„Sloboda medija temeljno je načelo svake demokratske zemlje i društva. Novinari bi trebali biti u mogućnosti slobodno izvještavati o pitanjima od javnog interesa i izražavati neovisna stajališta bez ometanja ili zastrašivanja. Europska unija kontinuirano prati razvoj događaja u ovoj oblasti i podržava napore usmjerene ka stvaranju okruženja koje podržava slobodu izražavanja i slobodu medija“, stoji u reakciji Ureda za komunikacije Izaslanstva Europske unije u Bosni i Hercegovini i Ureda specijalnog predstavnika u Bosni i Hercegovini./HMS/

Najnovije

Potpisan ugovor za financiranje izgradnje mostarske športske dvorane

Danas je, u Gradskoj vijećnici Grada Mostara, upriličeno svečano...

Održano javno izvlačenje dobitnika nagradne igre “AdmiralBet te vodi na EuroBasket”!

U nazočnosti tročlane komisije i uz direktan video prenos,...

Akcije dobrovoljnog darivanja krvi za pučanstvo Posušja, Ljubuškoga i Gruda

U posljednjim danima srpnja bit će održane preostale tri...

Gradsko vijeće Mostara najavilo devetu redovitu sjednicu

Gradsko vijeće Mostara održat će svoju devetu redovitu sjednicu...

Naplata na Tarčinu od 23.7. samo putem platomata i TAG-a

JP Autoceste Federacije BiH obavještavaju korisnike da će od...

HSP BiH : Pozivamo Vijeće Ministara BiH da ispuni sve preuzete obveze iz Reformske agende koje zahtjeva EU

Hrvatska Stranka Prava BiH izražava duboko razočarenje zbog činjenice...

HNS BiH o političkoj situaciji, napadima na Hrvate i statusu jezika

Predsjedništvo Hrvatskoga narodnog sabora Bosne i Hercegovine održalo je...