Održat će se tribina posvećena 100. obljetnici doktorske disertacije nobelovca Ive Andrića

U četvrtak, 14. studenoga 2024. s početkom u 18 sati sati u Galeriji kraljice Katarine u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače bit će održana tribina posvećena 100. obljetnici obrane doktorske disertacije Ive Andrića čiji je naslov “Razvoj duhovnog života u Bosni pod utjecajem turske vladavine”.

O Andrićevom književnom djelu i ostavštini govorit će bosanskohercegovački i hrvatski pisci Željko Ivanković i Josip Mlakić.

Organizatori su HKD “Napredak” Glavna podružnica Mostar i Hrvatski dom hercega Stjepana Kosače.

Ivo Andrić poradi nesvršenoga studija i opasnosti gubitka službe u ministarstvu, upisuje u jesen 1923. godine Filozofski fakultet u Grazu, a u mjesecu lipnju 1924. godine brani doktorsku disertaciju. Za života nije dopustio da se ona nađe u njegovim sabranim djelima. Od tada do danas taj rad izaziva brojne reakcije. Andrićeva najveća djela pisana za vrijeme Drugoga svjetskog rata upućuju na njegovo dugotrajno istraživanje života Bosne pod Osmanlijama.

Andrić je bio i stipendista HKD Napredak, a Napretkov fond za stipendiranje studenata nosi ime „ Ivo Andrić – Vladimir Prelog“. Od 1990. godine do danas, HKD Napredak je kroz Središnju upravu osigurao 3335 stipendija, a kroz podružnice je podijeljeno više od 1000 stipendija.

Najnovije

Vlada HNŽ-a: Od ponedjeljka pacijentima puna zdravstvena skrb u svim ustanovama

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije sazvala je jutros ravnatelje zdravstvenih ustanova...

Belma Agić najavila NetWork 14 konferenciju: Tehnologija treba unaprijediti čovjeka, a ne zamijeniti ga

Jedan od najznačajnijih poslovno-tehnoloških događaja u Bosni i Hercegovini...

Vlada HNŽ-a uputila bitnu obavijest kandidatima za vježbenike

Obavješćuju se kandidati koji su se prijavili na Javni poziv za...

Održan okrugli stol o jačanju međuinstitucionalne suradnje u zaštiti djece i mladih

Više od 40 predstavnika institucija i organizacija s područja...

HT Eronet implementirao Call Management centar za Federalni zavod MIO/PIO

HT Eronet ovih je dana realizirao i implementirao novi...

Brzorastuće tvrtke Adria 1000: Konferencija 26. ožujka otkriva kako ubrzati rast

U okruženju u kojem se tržišta brzo mijenjaju, a...

Počela korizmena kampanja „40 dana za život“ u Mostaru

Danas je u Mostaru započela korizmena kampanja inicijative „40...