Održana tribina povodom Međunarodnog dana studenata u suradnji Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti i Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru

Povodom Međunarodnog dana studenata, u četvrtak, 14.11.2024. godine, na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održana je tribina o važnosti studentske prakse i razmjene, uz partnerstvo Federalnog ministarstva obrazovanja i znanosti.

Studenti s različitih studijskih smjerova Filozofskog fakulteta predstavili su uspješne rezultate suradnje akademske zajednice s brojnim institucijama, naglašavajući važnost primjene znanja stečenog kroz obrazovanje. Posebno su istaknuli potrebu povezivanja teorijskog znanja s praktičnim iskustvima, čime se studentima omogućuje stjecanje dodatnih vještina i kompetencija ključnih za uspješan profesionalni razvoj.

Pomoćnik ministrice za visoko obrazovanje Jasmin Branković naglasio je da je tribina dodatno osvijestila važnost studentske prakse te istaknuo ulogu Ministarstva u unapređenju obrazovanja i podršci mladima u ostvarenju profesionalnih ciljeva. Branković je potvrdio predanost Ministarstva daljnjem razvoju programa studentske razmjene i prakse te pozvao sve zainteresirane na suradnju s ciljem podizanja standarda obrazovanja i profesionalnog razvoja studenata u Federaciji BiH.

Sanela Kuko, stručna savjetnica u Sektoru za visoko obrazovanje detaljno je predstavila različite programe podrške koje Ministarstvo osigurava kako bi se poboljšao studentski standard. Posebno je naglasila inicijative u subvencioniranju smještaja i ishrane studenata te podršci projektima studentskih organizacija, kao i studentima s invaliditetom, studentima romske nacionalnosti i najboljim studentima.

Podsjetila je i na program međunarodne akademske mobilnosti kroz CEEPUS, koji omogućava razmjenu studenata i nastavnika u sklopu Bolonjskog procesa.

Ministarstvo kontinuirano prikuplja i podatke o institucijama koje nude studentsku praksu i osigurava njihovu dostupnost visokoškolskim ustanovama. Podaci uključuju mogućnosti prakse u različitim područjima, od zdravstvenih ustanova do kulturnih i državnih institucija, čime se studentima širom Federacije otvaraju raznolike prilike za praktičan rad i profesionalno usavršavanje“, istaknula je Kuko.

Inače, Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke/znanosti omogućava studentima visokoškolskih ustanova priliku za obavljanje prakse u skladu s Uredbom o uvjetima i načinu obavljanja studentske prakse u organima državne službe iz 2015. godine. Studenti politologije, primjerice, redovno pohađaju praksu u Ministarstvu kroz pet radnih dana, što im pruža dragocjeno praktično iskustvo primjene stečenog znanja u stvarnim radnim uvjetima. Ovaj oblik praktičnog rada otvoren je i za studente ekonomije, prava, odnosa s javnošću i drugih srodnih smjerova, omogućujući im da steknu dublje razumijevanje sektora obrazovanja i funkcioniranja javne uprave.

Najčitanije

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...