Cijela francuska krajnja desnica okupila se u četvrtak u crkvi Notre-Dame du Val-de-Grâce u Parizu kako bi odala posljednju počast jednom od svojih najistaknutijih predstavnika Jean-Marieu Le Penu.
Jean-Marie Le Pen, koji je umro 7. siječnja u dobi od 96 godina, bio je suosnivač Nacionalne fronte, koja je kasnije preimenovana u Nacionalno okupljanje, udarivši temelje modernoj krajnjoj desnici u Francuskoj. Pokopan je u subotu u rodnom gradu Trinité-sur-Meru na zapadu Francuske, nakon mise za najuže članove obitelji i prijatelje. Njegove tri kćeri, uključujući Marine Le Pen, željele su međutim i javnu ceremoniju u Parizu.
Na komemoraciji u crkvi u Parizu moglo se sudjelovati samo uz pozivnicu. Osim članova Nacionalnog okupljanja, uključujući predsjednika stranke Jordana Bardellu, pristigli su predstavnici cijele krajnje desnice, uključujući protivnika Marine Le Pen, Érica Zemmoura. Nekoliko nepoželjnih pripadnika ultra-desnice moralo je ostati izvan crkve, među kojima Thomas Joly i Yvan Benedetti.
Na misi koja je trajala više od sat i pol, pokojnikova kći Marie-Caroline Le Pen odala mu je priznanje kao “nepokolebljivom domoljubu”. Potpredsjednik Nacionalnog okupljanja Louis Aliot podsjetio je da je Jean-Marie Le Pen 21. travnja 2002., kvalificiravši se u drugi krug predsjedničkih izbora, “potresao sustav”.
FOTO: Screenshot
‘Pripada sudu povijesti’
Jean-Marie Le Pen, koji je bio utjelovljenje mješavine populizma, elokventnosti i karizme, opsjednut imigracijom i Židovima, izvukao je francusku krajnju desnicu s margina. Provokativan i vatren govornik, Le Pen je 2002. šokirao političku klasu i velik dio javnosti ušavši u drugi krug predsjedničkih izbora iza predsjednika u odlasku Jacques Chiraca koji je naposljetku izabran.
Le Pen se borio u Indokini i Alžiru. Elizejska palača nakon njegove smrti je objavila da je Le Pen bio “povijesna figura ekstremne desnice” u Francuskoj čija “uloga u javnom životu … sada pripada sudu povijesti.”