Objavljena knjiga Milana Šufflaya ‘Srbi i Arbanasi’

Knjigu hrvatskoga povjesničara i književnika Milana Šufflaya, u kojoj donosi sveobuhvatan prikaz povijesti Albanaca i njihov suživot s narodima koji su ih okruživali, objavilo je Društvo albanskih umjetnika Hrvatske (DEA).

Knjiga “Srbi i Arbanasi”, ističe nakladnik, pruža duboku povijesnu analizu i povezuje složene političke i kulturne utjecaje, stvarajući cjelovitu sliku povijesti koja osvjetljava prošlost Albanaca i otvara širi prozor u povijest cijelog Balkana.

DEA smatra kako je Šufflayeva knjiga ključna u albanologiji pa je važna za bolje razumijevanje bogate i složene prošlosti ovoga područja.

Naglašava kako je knjiga „Srbi i Arbanasi“ vodič kroz stoljeća povijesti, koji otkriva svu složenost i ljepotu odnosa među narodima koji su oblikovali ovaj dio svijeta.

- Oglas -
FIS oglas za posao

Šufflayeva sposobnost da fragmentarne i često nesigurne povijesne izvore pretvori u bogat, detaljan i razumljiv povijesni prikaz, čini ovu knjigu neprocjenjivim izvorom za povijest Albanaca i njihovih susjeda, napominje nakladnik. Hrvatski povjesničar Šufflay kroz detaljnu analizu Albanaca prikazuje i utjecaje raznih civilizacija – grčke, rimske, bizantske i mletačke, te promjene koje su ove civilizacije donijele kroz vrijeme.

Naglasak u djelu, ističe, daje se interakcijama između albanskog i ostalih naroda, posebno u kontekstu osmanskih osvajanja.

Šufflay precizno istražuje političke i povijesne utjecaje koji su oblikovali dinamiku odnosa između naroda, analizirajući kako su vanjske sile, kao što su Osmansko Carstvo i sile sa zapada, utjecale na razvoj albanske kulture i društvene strukture.

Milan Šufflay je rođen 1879. godine u Lepoglavi. Ostavio je neizbrisiv trag u albanologiji svojim pionirskim radom i dubokim istraživačkim pristupom. Jedan je od utemeljitelja albanologije te autor prvoga hrvatskog znanstvenofantastičnog romana.

U knjizi „Srbi i Arbanasi“, Šufflay je uspješno rekonstruirao povijesni život Albanaca, usprkos ograničenim i rijetkim izvorima tog vremena, te stvorio koherentnu i povezujuću naraciju koja oslikava složenost međusobnih odnosa naroda Balkana i Mediterana.

U Kraljevini Jugoslaviji često su ga kroz tisak napadali velikosrpski krugovi. Pripadnici režimske organizacije Mlada Jugoslavija pričekali su ga u zasjedi, 18. veljače 1931. na pragu kuće u Dalmatinskoj ulici u Zagrebu i teško ga ozlijedili udarcima čekićem po glavi. Provalili su potom u stan i odnijeli u rukopisu zgotovljen III. svezak Codex albanicus. Milan Šufflay umro je 19. veljače 1931. od posljedica atentata, zadobivenih ozljeda glave.

Najnovije

Delegacija MMF-a posjetila Ministarstvo civilnih poslova BiH

Šef kabineta ministrice civilnih poslova Bosne i Hercegovine Davor...

Javni poziv za popunu pozicija za projekt ”Program kućne njege – Srce Posušja” Istaknuto

Crveni križ općine Posušje, za potrebe projekta „PROGRAM KUĆNE...

Vlada HNŽ-a: 266.961,42 KM za provedbu sistematskih pregleda u osnovnim školama

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je telefonskoj sjednici usvojila...

U Fojnici predstavljanje monografije “Čuvari i promotori kulture u Gradu na Neretvi” Miroslava Landeke

Predstavljanje iznimno vrijedne monografije “Čuvari i promotori kulture u...

Umjetnost u srcu prirode: Ekološka likovna kolonija stiže u Peć Mline ove subote

U sklopu manifestacije Kulturno-športsko ljeto općine Grude 2025., u...

Stavljate telefon na stol s ekranom prema gore? Evo zašto biste trebali promijeniti tu naviku

Prosječan korisnik pametnog telefona, tijekom dana, pogleda oko stotinjak...