Novi zakon o VSTV na raskrsnici između struke i politike

Stručna javnost je nezadovoljna sadržajem Nacrta zakona o VSTV-u ali i samim procesom njegove izrade koji je tekao netransparentno, bez sudjelovanja javnosti i predstavnika pravosuđa i uz zabrinjavajući stupanj utjecaja izvršne vlasti u kreiranju jednog od najvažnijih reformskih zakona u procesu EU integracija Bosne i Hercegovine.

Nacrt novog Zakona o VSTV-u ne sadrži jasne kriterije za odabir članova Vijeća čije imenovanje je i dalje podložno utjecajima uz obavezu poštovanja etičkih kvota umjesto kvalifikacija kandidata, što sve ostavlja prostor za imenovanja koja mogu narušiti integritet i nezavisnost pravosudnog sustava.

Osim toga, novi Zakon o VSTV-u, čiji tekst je napravila Radna grupa, a priredilo Ministarstvo pravde, sadrži mnoge manjkavosti koje se ogledaju u nedovoljno preciznim odredbama o sprečavanju sukoba interesa, prijave i provjere imovine dok su sastav Vijeća i komisija za imenovanja također problematični, poruka je okruglog stola „Novi Zakon o Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću: Raskrsnica između struke i politike“ koji je održan u Sarajevu.

Od izuzetne je važnosti da se Ministarstvo pravde BiH očituje o komentarima i preporukama na nacrt zakona koje su uložila strukovna udruženja i predstavnici civilnog društva kako bi znali da li su iste uvažene od strane Radne grupe za izradu Zakona“ naveo je sudac Goran Nezirović, iznoseći preporuke i zapažanje Zajedničkog koordinacionog tijela sudaca i tužitelja na tekst prijedloga Zakona.

Stavljanje fokusa na kompetentnost i mjerljive kriterije stručnosti, nasuprot etničkoj pripadnosti ili regionalnoj zastupljenosti prilikom imenovanja sudaca i tužitelja također su neke od preporuka Venecijanske komisije i EU koje nisu uvažene prilikom izrade novog prijedloga zakona.

Uočene su mnoge manjkavosti koje se odnose na nedovoljno precizne odredbe o kriterijima za izbor članova Vijeća, proces imenovanja sudaca i tužitelja, sprečavanju sukoba interesa, provjeru imovine“ rekla je Ivana Korajlić, izvršni direktor TI BiH komentirajući prednacrt novog Zakona o VSTV-u ističući da se ne smije dopustiti da se ostavlja prostor za različita tumačenja, već se mora iskoristiti prilika da se propiše jasan sustav odgovornosti, ali i visoki kriteriji za imenovanje, ocjenjivanje i integritet sudaca i tužitelja.

Transparency International u Bosni i Hercegovini je, u suradnji sa Zajedničkim koordinacionim tijelom sudaca i tužitelja Bosne i Hercegovine organizirao okrugli stol na kom su predstavnici pravosuđa, stručna javnost i nevladine organizacije iznijeli komentare i analize predloženog zakonskog rješenja koje u sadašnjoj formi sadrži mnoge nedostatke.

TI BiH je ovom prilikom apelirao na donositelje odluka da suštinski unaprijede nacrt u skladu s preporukama Venecijanske komisije, ali i stručne javnosti u BiH, posebno kada je riječ o kriterijima za izbor članova VSTV, transparentnosti i meritornosti u procesu imenovanja sudaca i tužitelja. Ponovljena je zabrinutost da Prijedlog zakona ne definira način imenovanja članova komisija niti mehanizme testiranja kandidata za pravosudne funkcije što ostavlja prostor za manipulacije procesom imenovanja dok je za definiranje mnogih ključnih pitanja predviđeno donošenje podzakonskih akata, što umanjuje kvalitetu konačnog rješenja i dodatno isključuje javnost i struku iz procesa definiranja odredbi za smanjenje neprimjerenih utjecaja i nepravilnosti.

Zakon o VSTV-u je jedan od ključnih reformskih zakona, od kojeg zavisi kompletno funkcioniranje pravosuđa, a samim tim i funkcioniranje društva u cjelini, te zahtjeva temeljan i sustavni pristup. Zbog toga je neophodno spriječiti usvajanje neadekvatnih i krnjih zakonskih rješenja čije posljedice mogu biti dalekosežne, dok se postavlja pitanje istinske posvećenosti provođenju suštinskih reformi neophodnih za uspostavljanje minimuma odgovornosti i vladavine prava u BiH.

Najčitanije

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...