“Ne lajkam i ne dijelim nasilje” – Evaluacijske radionice za prevenciju vršnjačkog nasilja

U utorak su u Odredu izviđača Stari Grad Mostar održane dvije evaluacijske radionice u sklopu projekta “Ne lajkam i ne dijelim nasilje,” kojeg provodi Inicijativa građanki/na Mostar (IGM) uz podršku Grada Mostara. Radionice su vodile prof. pedagogije Alma Drljević i MA komunikologije Dalida Damirović, koje su kroz zanimljiv i inovativan pristup imale priliku provjeriti znanja usvojena na prethodnim edukativnim radionicama, te prenijeti sudionicima dodatne korisne vještine i znanja. Cilj ovih radionica bio je podizanje svijesti o važnosti prevencije nasilja te osnaživanje sudionika da prepoznaju i reagiraju na nasilje kada ga primijete.

Sudjelovanje na ovim radionicama daje mladima potrebne vještine kako bi se osjećali sigurnije i zaštićenije u online prostoru,“ izjavila je Alma Drljević, naglasivši kako je edukacija ključna u borbi protiv vršnjačkog nasilja. „Ova vrsta obuke pomaže mladima da prepoznaju znakove nasilja i adekvatno reagiraju,“ dodala je, ističući značaj kontinuirane edukacije u zaštiti mladih.

MA komunikologije Dalida Damirović istaknula je kako odgovornost za vršnjačko nasilje snosi cijela zajednica pa se tako svi moramo uključiti u njegovo sprječavanje, od obitelji i škole do sportskih klubova. Dalje je navela: „Moto ‘nulte tolerancije na nasilje’ svima nama mora biti princip. Najvažnije je da ne zatvaramo oči pred nasiljem i da se s njim odlučno suočimo. I ove radionice IGM-a su doprinos tome, jer da bismo problem riješili, prvo moramo priznati da ga imamo. Nažalost, često zatvaramo oči pred nasiljem, a još češće okrivljujemo žrtvu, a ne nasilnika. To se mora promijeniti!

Izvršna direktorica IGM-a Ifeta Ćesir Škoro izrazila je zahvalnost svim sudionicima i voditeljima radionica, rekavši: „Ovaj projekat potvrđuje našu kontinuiranu borbu za jačanje mladih u borbi protiv nasilja. Zahvaljujemo svima koji su svojim prisustvom i doprinosom podržali ovu izuzetno važnu inicijativu.

Radionicama je prisustvovao i predsjednik Saveza izviđača Federacije BiH, Nermin Zagorčić, koji je istakao važnost ovakvih edukacija. „Odred izviđača Stari Grad predstavlja sigurno mjesto za djecu i mlade, ali i mjesto gdje mogu učiti vrijednosti koje će ih pratiti cijeli život,“ kazao je Zagorčić.

U sljedećem razdoblju IGM i OI Stari Grad Mostar nastavljaju s pripremom novih aktivnosti u osposobljavanju mladih da adekvatno reagiraju na nasilje.

Najčitanije

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...