Nazor: 5. kolovoza za Hrvatsku poseban datum

Uoči obilježavanja Dana domovinske zahvalnosti, Dana branitelja i vojno redarstvene operacije Oluja u Studiju 4 HRT-a gostovao je Ante Nazor, ravnatelj Memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata. Kazao je kako su pobjede u ratu uvijek motivirajuće i homogenizirajuće za svaki narod koji je bio napadnut.

Uoči obilježavanja Dana domovinske zahvalnosti, Dana branitelja i vojno redarstvene operacije Oluja u Studiju 4 gostovao je Ante Nazor, ravnatelj Memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata.

Kazao je kako su pobjede u ratu uvijek motivirajuće i homogenizirajuće za svaki narod koji je bio napadnut.

– Hrvatska je bila izložena brutalnoj velikosrpskoj agresiji i pokušaju provođenja velikosrpske politike. Vrlo je važno naglasiti da je Hrvatska bila razoružana već u svibnju 1990. godine čim su bili poznati rezultati višestranačkih izbora i u takvom odnosu snaga gdje imate vojsku, a nasuprot imate snage policije, Zbora narodne garde koja još nije prava vojska, i oni su bili su sigurni da će ostvariti pobjedu. A upravo Knin je bio središte pobune, pojašnjava.

- Oglas -
CMC festival
CMC festival

Kazao je kako je 5. kolovoza za Hrvatsku poseban datum.

– Nedavno smo mi kolege razgovarali među sobom o tome koji je datum najvažniji u novijoj hrvatskoj povijesti. Je li to datum priznanja, je li to datum kada je ustavnom odlukom donesena suverena i samostalna Republika Hrvatska, 25. lipnja. Nekako smo se svi složili da je najmanje sporan datum onaj koji je autentičan, koji je općeprihvaćen od hrvatskog naroda, i da je to upravo 5. kolovoza, ističe Nazor.

Simbolika podizanja hrvatske zastave vrlo je emotivna

Napominje kako je simbolika podizanja hrvatske zastave vrlo emotivna i politička.

– Ne razumijem da vi možete danas govoriti o operaciji Oluja, a da ne naglasite važnost oslobođenja Knina, ili da ga svedete samo kao jednu kratku crticu u nekoj kronološkoj lenti i kažete da je 5. kolovoza “slom vojne pobune Srba”. To je puno širi kontekst, istaknuo je Nazor.

– Knin je nešto fantastično, emotivno, Knin je nevjerojatna politička poruka. Zastava na kninskoj tvrđavi znači ostvarenje stoljetnog sna hrvatskih generacija o slobodnoj i cjelovitoj Republici Hrvatskoj, poručio je Nazor.

Najnovije

Hrvatski branitelji i danas hrabro ginu

Povijest ponekad ispiše simetrije koje djeluju gotovo nemoguće. U...

Zbrka na cesti Mostar – Čitluk: Semafor uklonjen, vozači ulaze u krivi smjer

Zbog radova na sanaciji asfaltnog kolnika i izgradnji pješačke...

The Frajle prredstavljaju novi studijski album – Dnevnik duše

Najpoznatiji trio ovih prostora, šarmantne The Frajle, razveselile su svoje vjerne...

Još pet dana traju prijave za Futsal turnir Mostar Premier kladionica

Još pet dana traju prijave za Futsal turnir Mostar...

Četiri česte greške u P2P kripto trgovini koje treba izbjegavati u 2025. godini

P2P kripto platforme omogućavaju direktnu kupovinu i prodaju kriptovaluta,...

Mili Đukić: Mostar se mora riješiti palanačkog mentaliteta

Izvor: bljesak.info ''Stalno se spominje ljubav prema djeci, a sve...

Potpisan Ugovor o 10,7 milijun granta Europske unije za dionicu Mostar sjever – Mostar jug

U sjedištu JP Autoceste FBiH u Mostaru danas je...

Komemoracija za Petra Šurkalovića

S tugom vas obavještavamo da je preminuo naš istaknuti...