Naša stranka Kakanj: Novo Vijeće bez programskih principa, interesni savez za raspodjelu javnih resursa

Povodom konstituirajuće sjednice Općinskog vijeća Kakanj i većine koju predvode SDA i SDP, oglasili su se iz kakanjskog odbora Naše stranke:

“Na konstituirajućoj sjednici novog saziva Općinskog vijeća, kroz glasanje, potvrđena je neprirodna koalicija između kakanjskog SDP-a i SDA o kojoj smo već govorili. Pridružili su im se HDZ, vijećnici NiP-a i predstavnik nacionalne manjine.

Nažalost, nismo upoznati da postoji ikakva programska platforma ili principi djelovanja nove većine, zbog toga je sasvim jasno da je u pitanju isključivo interesni savez koji za cilj ima raspodjelu javnih poduzeća, ustanova i resursa naše Općine.

Legitimno je pitanje: Zašto sporazum nije javno potpisan, ako je uopće i potpisan? Možda se i jedni i drugi, pred javnosti i svojim glasačima, stide postignutog dogovora?

Umjesto sporazuma, principa djelovanja i prioriteta na kojima će nova većina raditi, iz SDP-a je stiglo šturo saopćenje ispunjeno ideološkim floskulama bez konkretnih stvari na kojima će se raditi.

Volja građana je i naših 1400 glasova i oni imaju svoja očekivanja, ali bi za njih sigurno bilo neočekivano da koaliramo s političkim protivnicima koji su i ideološki i programski naša sušta suprotnost. To bi bila izdaja očekivanja naših birača.

Naravno, na kraju saopćenja SDP poziva građane da njihov rad procjenjuju na osnovu konkretnih rezultata, a ne na osnovu ogovaranja, spinova i manipulacija.

Evo, i mi pozivamo građane da rad nove većine ocjenjuju na osnovu konkretnih rezultata čim nova većina objavi projekte i aktivnosti koje namjerava realizirati. Ali poštovani građani i građanke, ako prije ponuđene programske platforme i konkretnih projekata vidite raspodjelu pozicija i direktorskih funkcija u Javnim ustanovama i Javnim poduzećima, bit će vam jasno o kakvoj koaliciji se radi.

Za razliku od vještačkog saveza i sitnih interesa, naš uvjet za koaliranje je program, što nas očigledno čini nepoželjnim koalicionim partnerom. Usprkos tome, mi iz Naše stranke ćemo i dalje, kroz konstruktivan opozicioni rad u Općinskom vijeću, zastupati interese i biti glas svih građana i građanki Kaknja, kao i do sada, i pozivamo vas da nas pratite i ocjenjujete naš rad.”

Najnovije

Svečanost u Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH: Novi kolektivni ugovor i povećanje neto satnice radnicima

Nakon uspješno obavljenih pregovora i uz prethodnu suglasnost Vlade...

Akademski slikar Mladen Ivešić: Povezujem osobno iskustvo, prostor i identitet nadahnut kršćanskom simbolikom

Izložbom „Metamorfoza osobnog“ u Muzeju Cetinske krajine u Sinju...

Više od 63% teritorije BiH je pod šumama, klimatski pritisci rastu

„Bosna i Hercegovina je zemlja bogata šumama – više...

Korizmeni koncert pučkih i liturgijskih napjeva

Hrvatsko kulturno umjetničko društvo „Rodoč“ iz Mostar već dugi...

Očitovanje gradonačelnika Grada Stoca, Stjepana Boškovića vezano za crtanje grafita i murala

Nakon jučerašnjih neželjenih događaja i incidenata u Stocu, izazvanih...

Reimenovanje mr. Marka Vidakovića za viceguvernera Centralne banke Bosne i Hercegovine

Upravno vijeće Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) dalo...

Akademija likovnih umjetnosti Široki Brijeg organizira Dane otvorenih vrata 2026.

Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru na Širokom Brijegu...