Zdenko Ćosić za Kompas: Presuda Kovačević je prijetnja miru – na ruševinama ustava možemo graditi i građansku BiH s tri republike

„Slučaj Kovačević je prijetnja miru u BiH, jer je mir sastavni dio Ustava i mirovnog sporazuma, a planovi samozvane patriotske probosanske politike su urušiti i iz temelja razbiti sustav BiH kako bi uspostavili državu kakvu priželjkuju“, rekao je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne izaslanik HDZ-a BiH u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Zdenko Ćosić te je dodao kako je to nemoguća misija.

Pred Velikim vijećem Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu počela je rasprava u slučaju tužbe Slavena Kovačevića protiv BiH. Ćosić se upitao kako ljudi zdravog razuma mogu očekivati da bi neka presuda koja se tiče postojanja ili nepostojanja nekog građanina mogla urušiti Ustav zemlje. „Presuda kakva god bude niti će to tražiti, niti je realno to očekivati – to nema nikakva utemeljenja u praksi sudova, a u stvarnosti da ne govorim.“

Komentirao je izjavu britanskoga veleposlanika u BiH Juliana Reillyja nakon sastanka s predsjedateljem Općinskog vijeća Bugojno Miroslavom Zelićem gdje je poručio hrvatskim predstavnicima da konstitutivnih naroda u BiH jednoga dana neće biti te ja kazao kako to govori čovjek koji je iz Velike Britanije koja je do jučer bila članica Europske unije s konstitucijom kakva nigdje drugo u EU ne postoji. „Svi smo posebni i to ne može biti prepreka za EU. Ako bi to bio formalan uvjet nitko ne bi ni tražio da se uđe u Europsku uniju. Ukoliko netko misli na ruševinama Ustava graditi građansku BiH potpuno je ravnopravna politička ponuda da na toj ruševini gradimo građansku BiH s tri republike“, poručio je Ćosić.

Za reviziju presude vojnom i političkom vodstvu Hrvatske Republike Herceg-Bosne rekao je kako se Hrvatima svakodnevno pokušavaju nametnuti, kao politički balast, presude Haaškog suda, UZP, odgovornost i slično. „Kada Hrvati podignu glas i iskažu zahtjev za ostvarivanje nekih svojih prava odmah se javljaju memorijski poduzetnici koji kreiraju našu nedavnu prošlost usklađujući je s veliko-nacionalnim planovima. Nameću se presude, broje se godine na koliko je tko osuđen i time se želi kazati da su iz ovoga rata jedni izašli kao zločinci, a drugi kao mirotvorci, molitvena skupina ili što već. Haaški sud je imao svoj politički zadatak i prvi put se u povijesti na takav način sudilo“, kazao je Ćosić i dodao kako u ratu nema pobjednika ili poraženog te da je ključno što je sud utvrđivao individualnu odgovornost za kaznena djela počinjena u ratu, “a tih individualaca je za 50 posto više među Bošnjacima nego Hrvatima.“ Naglasio je kako je jasno da je bošnjačko ratno vodstvo vojne gubitke od Srba pokušalo nadomjestiti na račun Hrvata.

Upitan postoji li većina na državnoj razini u BiH kazao je kako je zamjenom nekih zastupnika iz Kluba srpskog naroda na sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH to pitanje postalo otvoreno. „Ne mislim da će, u bilo kojem slučaju, gledano s pozicije Kluba hrvatskoga naroda, koji bi bio značajan za hrvatski nacionalni interes biti disonantnih tonova pogotovo na relaciji Ilija Cvitanović – HDZ 1990 i ostatka kluba iz HDZ-a BiH.“

Komentirao je objavu ministra obrane Zukana Heleza o tzv. prvom bh. dronu rekavši kako taj uređaj ne izgleda kao dron. Više me podsjeća na stolarske strojeve i mašine koje je imao moj pokojni otac kao stolar. „Ministar Helez često bombardira javnost ovakvim i sličnim izjavama. Militarizira se javni govor, a to nikada nije dobro. Cilj mu je homogenizirati svoj glasački korpus“, rekao je Ćosić.

Najčitanije

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...