Na današnji dan Titovi partizani svirepo su pobili mostarske franjevce

U spomen na ubijene franjevačke svećenike i vjernike Mostara i okolice, koji su stradali tijekom Drugog svjetskog rata, poraća i Domovinskog rata, večeras će se u 18 sati služiti sveta misa u crkvi svetog Petra i Pavla u Mostaru.

Euharistijsko slavlje predvodit će provincijal Hercegovačke franjevačke provincije fra Jozo Grbeš, a nakon mise u kripti će članovi Franjevačke mladeži (Frame) upriličiti dramski prikaz posvećen ovom događaju.

Među stradalim franjevcima čija se žrtva posebno obilježava uz 80. godišnjicu njihova stradanja su fra Leo Petrović, fra Jozo Bencun, fra Rafo Prusina, fra Bernardin Smoljan, fra Grgo Vasilj, fra Kažimir Bebek i fra Nenad Pehar.

Hercegovačka franjevačka Provincija Uznesenja Blažene Djevice Marije navodi da u veljači broji “svoje krvave i tužne obljetnice” uz podatak kako su partizani na različitim mjestima ubili 66 hercegovačkih franjevaca. Brojni samostani i župe diljem Hercegovine sjećaju se ubijene braće, dodaju iz Provincije.

Podsjećaju kako su na Čistu srijedu, 14. veljače 1945. godine pripadnici partizanskih snaga upali u Franjevački samostan sv. Petra i Pavla u Mostaru te, prema svjedočenjima, svećenike zarobili u samostanskom dnevnom boravku.

Izdvojili su provincijala fra Lea Petrovića, gvardijana fra Grgu Vasilja, stare i nemoćne fratre fra Bernardina Smoljana, fra Jozu Bencuna i fra Rafu Prusinu, župnika iz Tepčića fra Kažimira Bebeka i profesora hrvatskog jezika na Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji na Širokom Brijegu fra Nenada Pehara.

Pred samostanom su im, kako navode povijesni izvori, ruke zavezali žicom te kamionom odvezli prema Neretvi gdje su ubijeni i bačeni u rijeku. Mjesto ubojstva na mostarskom Čekrku franjevci iz mostarskog samostana svake godine pohode kako bi se pomolili i zapalili svijeću.

Inače, 14. veljače u Mostaru se dvojako obilježava. Dok se franjevci prisjećaju ubijenih svećenika, SABNOR te niz organizacija obilježavaju dan oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu. Zbog sporenja oko simbolike toga datuma, 14.veljače sam Grad službeno ne obilježava kao Dan oslobođenja, kako je to bilo za vrijeme bivše države i komunizma.

Najnovije

Kolumna šefa Delegacije EU i posebnog predstavnika EU u BiH Luigija Sorece

Godinu dana nakon poplava: udruženim snagama u sprječavanju budućih...

Rubik agencija i Šimović tisak darovali nove razglednice svim Čapljinkama i Čapljincima!

Povodom Dana grada Čapljine i blagdana sv. Franje Asiškog,...

CBBiH i EBRD: Zajednička posvećenost reformama i održivom razvoju BiH

U prostorijama Centralne banke Bosne i Hercegovine (CBBiH) guvernerka...

Kako reagirati na nasilje i agresiju među djecom: savjeti psihologa

Vijest iz Mostara o bojkotu nastave u Osnovnoj školi...

Započeo upis druge generacije hibridnog doktorskog studija SUM-a

Sveučilište u Mostaru (SUM) objavilo je natječaj za upis...

Ažuriraj Mozzart aplikaciju i osvoji novi iPhone 17 Pro

Mozzart je lansirao novu verziju Android i iOS aplikacije...

Klara Šimag predstavlja spot za pjesmu Lepe Zagorje

Klara Šimag, svestrana djevojčica iz Mirkovca u Svetom Križu...

Valentina Krajna otvara novo poglavlje singlom Bye, bye

Mlada glazbenica Valentina Krajna, predstavlja svoj novi singl pod nazivom Bye, Bye. Glazbu...