Katedrala u Mostaru simbol je duhovne postojanosti Hrvata u Bosni i Hercegovini.

Predstavljanje knjige Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine/Sačuvano od zaborava autorice doc. dr. sc. Marine Bazina

U organizaciji Odjela za glazbu Matice hrvatske Zagreb i Udruge „Klub Mostaraca“ iz Zagreba jučer (10. svibnja) je u Matici hrvatskoj u Dvorani Jure Petričevića zagrebačkoj javnosti predstavljenja knjiga “Glazbena kultura u mostarskoj katedrali od 1980. do 2012. godine – sačuvano od zaborava”, autorice doc. dr. sc. Marine Bazina. Knjiga u izdanju PRESSUM-a i Akademskog zbora Pro musica donosi detaljan prikaz povijesti mostarske katedrale, te glazbenog života koji se razvio u njoj, počevši od posvete 1980. godine, zaključno s 2012. godinom. Autorica donosi pregled zborova, zborovođa, orguljašica, kao i repertoare liturgijskih i izvanliturgijskih događanja u Katedrali.

Knjigu su predstavile prof. dr. sc. Davorka Radica i prof. dr. sc. Mirjana Siriščević s Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, te prof. mr.art. Katja Krolo Šarac s FPMOZ-a Sveučilišta u Mostaru. Prof. Siriščević govorila je o nastanku knjige u okviru autoričina istraživačkog rada za izradu doktorske disertacije, a profesorice Radica i Krolo Šarac detaljnije su govorile o znanstvenom doprinosu i samomu sadržaju knige.

Na samom početku prisutnima se obratila doc. dr. sc. mr. art. Tamara Jurkić-Sviben, pročelnica Odjela za glazbu Matice hrvatske istaknuvši kako monografija nosi snažnu poruku već u samom naslovu (Sačuvano od zaborava). Jurkić Sviben istakla je kako monografija nije tek kronika u jednom omeđenom vremenskom razdoblju, nego je u najdubljem smislu čin kulturnog i duhovnog pamćenja, svjedočanstvo o tome koliko je glazba bila i ostala nositeljica identiteta, vjere i nade jednog naroda. Također, doc. dr. sc. Jurkić Sviben kazala je kako katedrala u Mostaru nije samo sakralni prostor nego je simbol duhovne postojanosti Hrvata u Bosni i Hercegovini, a njezin glazbeni život dokumentiran ovom monografijom snažno doprinosti očuvanju nematerijalne kulturne baštine u jednom od izraziro osjetljivih prostora hrvatskog kulturnog identiteta.

Narod bez sjećanja na svoju prošlost, bez jezika, običaja, pjesme i vjere lako postaje podložan zaboravu i nestajanju.

Na kraju je zahvalu uputila sama autorica, doc. dr. sc. Marina Bazina, istaknuvši radost što je zagrebačka publika prepoznala vrijednost monografije te ovim predstavljanjem upoznala mali dio onoga što Hrvati u BiH baštine i čuvaju.

Predstavljanje je popraćeno glazbenim točkama katedralnih zborova i sastava.

Najnovije

Sezonski posao u Dolini Neretve: Traže se radnici za branje mandarina

U Dolini Neretve uskoro počinje sezona branja mandarina, a...

Caritas BiH dodijelio 45.000 KM devet mladih poduzetnika u Mostaru i Banjoj Luci

Nakon završenih obuka i predstavljanja svojih poslovnih ideja pred...

Adi Šoše predstavlja novu pjesmu i video spot „Vila“

Jedan od trenutno najpopularnijih mladih pjevača u regiji,  Adi...

Marko Lazanin i TS Sanjalice predstavljaju singl i spot Rodnom selu, vratit ću seja

Skladba Rodnom selu, vratit ću se ja još je jedan osvrt na...

BLAGDAN SV. ĆIRILA I METODA: Dan Hrvatskog kulturnog društva Napredak

Dana 5. srpnja, obilježava se Dan Hrvatskog kulturnog društva...

Direktoru dm-a BiH Damiru Šloselu uručena prestižna nagrada „Europski najmenadžer i najkompanija“

Na 46. svečanoj dodjeli nagrada u organizaciji Direkcije europske...

Nek vas ponese “Plima ljubavi”:

Nova pjesma Lucije Marcelić & Pink Noisea "Plima ljubavi"...