“Kakva privatnost s 10 godina?” – psiholog Mario Brkić o opasnostima virtualnog svijeta za djecu

U najnovijoj epizodi podcasta Rastući s djecom ugostili smo psihologa i edukatora Marija Brkića, s kojim smo otvorili goruću temu današnjice – rizična ponašanja djece i mladih u virtualnom svijetu. Od dijeljenja eksplicitnih sadržaja, preko vrijeđanja i isključivanja u grupnim chatovima, sve do snimanja i dijeljenja tučnjava – digitalno nasilje sve je prisutnije, a posljedice ozbiljne i dugoročne.

„Netko mi je to jednom rekao: dijete od 10 godina želi privatnost, uzme tablet i ode u sobu. Kakva privatnost desetogodišnjaka, i to s internetom u sobi?“ – tim riječima Brkić otvara jedno od ključnih pitanja: gdje su granice između povjerenja, kontrole i roditeljske odgovornosti?

Brkić nas upoznaje sa statistikama i osobnim zapažanjima o tome koliko duboko rizična ponašanja prožimaju svaki kutak dječjeg online svijeta. „97 % puta kad netko pošalje fotografiju intimnog sadržaja drugoj osobi, ona bude proslijeđena dalje — dakle, samo 3 % ostane između te dvije osobe“, upozorava Brkić, ističući da privatnost u digitalnom dobu za mlade praktički ne postoji.

U ovom razgovoru Brkić objašnjava kakvi su najčešće profili žrtava i počinitelja cyberbullinga, ali naglašava i kako su i djeca počinitelji zapravo žrtve nekog drugog oblika nasilja ili kućnog zanemarivanja. Posebno se osvrnuo na još jednu kategoriju djece, onih tihih promatrača, a u posljednje vrijeme i „snimača“ koji dalje dijele sadržaj tučnjava i sukoba. „Djeca koja snimaju nasilje, a ne sudjeluju u njemu, za mene su posebno uznemirujući. Oni zapravo prave distancu i gledaju s mobitelom ispred lica jer ne žele biti ‘u priči’. A time su već u njoj.“ Istraživanja pokazuju da dijeljenje nasilnih i intimnih sadržaja ne prati stvarni osjećaj odgovornosti, jer virtualni svijet briše granicu između posljedica i namjere.

Govoreći o opasnostima virtualnog svijeta, neizpstavan je i sve prisutniji gaming svijet. „Imate djecu koja su zaglavila u taj svijet gaminga i njihov život vjerojatno ne bi imao onikakav smisla da nestane internet, da nemaju računala… Znači, jedan dio djece koncept života potpuno uvodi u virtualu.“ Ovaj virtualni „socijalni krug“ — često na engleskom jeziku, bez pravih vršnjaka pored sebe — stvara pakao anksioznosti: neizvjesnost o vlastitom identitetu i kronični osjećaj isključenosti.

U raspravi o granicama kontrole i povjerenja, Brkić kategorički odbacuje ideju da desetogodišnjak smije imati neograničenu privatnost iza zatvorenih vrata sa svojim tabletom. „Kakva privatnost s 10 godina? S tabletom, internetom, pogotovo u sobu?“, pita retorički, naglašavajući potrebu za aktivnim nadzorom popraćenim razgovorom. Iako prihvaća da nijedan roditelj ne želi biti „veliki brat“, smatra da je ključno znati kada i kako „presjeći“ — s pratnjom otvorene komunikacije, a ne s nametnutim zabranama.

Brkić osobito ističe važnost ranog uspostavljanja pouzdane veze između roditelja i djeteta: „Roditelj mora znati da je odgovornost na njemu… da si ti taj koji reagiraš kad dijete ode predaleko.“ Umjesto čiste zabrane interneta, preporučuje zajedničko postavljanje pravila — o vremenu korištenja, o aplikacijama, pa čak i o načinu dijeljenja sadržaja. Samo tako, tvrdi, dijete razvija osjećaj odgovornosti i kritičkog razmišljanja prije nego što jednom zauvijek „klikne“ na dugme za slanje.

Na kraju epizode, Brkić poručuje roditeljima i odgajateljima: digitalni je svijet neizbježan, ali bez jasnih okvira — granica i otvorenih razgovora — djeca riskiraju ozbiljne psihološke posljedice.

Poslušajte cijelu epizodu i saznajte što se krije iza dječjih rizičnih ponašanja u virtualnom svijetu te kako ih zaštiti od potencijalnih opasnosti.

Najnovije

Che Guevara u 6 slika: Kad revolucija jede svoju djecu

Na današnji dan, 14. lipnja 1928. godine, na svijet je...

Bliži se veliki tradicionalni koncert najpopularnije hrvatske klape u Međugorju!

Bralić i klapa Intrade donose u Međugorje „buket od...

Židovska općina u Sarajevu o činjenicama i razlozima “neviđene antisemitske hajke”

Povodom događaja vezanih za organizaciju i otkazivanje Konferencije europskih...

Najava projekta: Biciklijade “Rutom stećaka”

Biciklom kroz kulturnu baštinu Zapadne Hercegovine, sve do Blidinja U...

Nova podružnica Dječjeg vrtića Ljubuški nosit će ime sv. Ante

Na blagdan svetog Ante Padovanskog, zaštitnika župe Humac i...

Radionica u Neumu: Pravilna ishrana je temelj za kvalitetan početak svakog djeteta

U organizaciji Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i...

Objavljen Hodočasnik – Thompson predstavlja album desetljeća

Marko Perković Thompson, danas je objavio svoj osmi studijski...

Ivica Marijanović snimio singl i spot za pjesmu Pisma Vlaja

Uvijek raspjevani Ivica Marijanović predstavlja svoj novi singl Pisma Vlaja. Uz njega...