Jonjić u Puli: Onaj tko kontrolira prošlost, kontrolira sadašnjost

U organizaciji Udruge Križ, sinoć je pred prepunom dvoranom ispod crkve sv. Ivana Krstitelja u Puli predavanje održao dr. sc. Tomislav Jonjić. Predavanje povodom 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva iznimno je uspješno povezalo ponavljane povijesne obrasce starije i suvremene hrvatske povijesti.

Na početku susreta okupljene je pozdravila Liljana Lili Benčik, predsjednica Udruge Križ. Benčik je uvodno predstavila udrugu te govorila o povijesti kršćanstva u Istri.

Jonjić
Foto: Narod.hr

Jonjić: ‘O Slavenima se govorilo kao jednokrvnoj i jednojezičnoj rasi’

“Prošlost nije beznačajna”, rekao je na početku predavanja Jonjić i parafrazirao Georgea Orwela: “Onaj tko kontrolira prošlost, kontrolira sadašnjost. Onaj tko kontrolira sadašnjost, kontrolirat će i budućnost”.

Tijekom predavanja, Jonjić je dotaknuo nekoliko tema koje su bile ključne za Istru tijekom njezine turbulentne povijesti. Jedna od njih je i uloga svećenika Bože Milanovića.

Govora je bilo i o tragičnoj sudbini svećenika Kerubina Šegvića koji je 1945. smaknut u Zagrebu. Šegvić, tvorac teorije o gotskom porijeklu Hrvata, nije bio podoban jugoslavenstvu, istaknuo je Jonjić. Dodao je da je “jugoslavenstvu bila neprihvatljiva svaka teroija o porijeklu Hrvata osim južnoslavenska”.

“O Slavenima se govorilo kao jednokrvnoj i jednojezičnoj rasi”, kazao je Jonjić. Dodao je da je to bila misao vodilja koja se protezala i u komunističkoj Jugoslaviji, a nalazili smo je u ‘bratstvu i jedinstvu’. Prešućivan je i rasni pravilnik o sklapanju braka u kojemu je važnu ulogu toga vremena imao dr. Andrija Štampar.

Oslobođenje, ali ne i sloboda

Jonjić je pojasnio važnost uloge nadbiskupa Josipa Stadlera i njegovih nastojanja u Bosni i Hercegovini. Stadler se, kazao je, borio protiv toga da se Katolička crkva potisne iz tamošnjeg kulturnog i društvenog života.

Svoje predavanje Jonjić je zaključio spomenom na knjigu Viktora Novaka koju je nazvao masonsko-komunističkim obračunom s Katoličkom crkvom. Knjiga je, dodao je, doživjela pretisak u Beogradu 1986. godine. Upravo je tu godinu predavač izdvojio kao onu u kojoj su preustrojene JNA i Srpska pravoslavna Crkva.

Nakon mnoštva pitanja okupljenih slušatelja, Jonjić se osvrnuo na trenutak u kojemu se sada nalazi Hrvatska: “Doživjeli smo oslobođenje, ali ne i slobodu”.

Najčitanije

Azra Šehić-Kustura: Mi smo dio prirode ali je smatramo samo profitom

Aarhus centar Sarajevo podržava i promovira primjenu Aarhuske konvencije...

Nermin Alihodžić: Klimatske promjene su glavni krivac za ekstremne vremenske pojave

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...