John Swinney novi predsjednik škotske vlade

Novi čelnik škotske stranke SNP John Swinney izabran je u utorak u škotskom parlamentu za novog predsjednika škotske vlade umjesto Humze Yousafa.

Dan nakon što ga je naslijedio na čelu stranke, koja podržava neovisnost Škotske, Swinney, 60-godišnji politički veteran i dugogodišnji drugi čovjek vlade, postao je treći škotski premijer u nešto više od godinu dana.

Dolazi na mjesto Humze Yousafa (39) koji je prošli tjedan podnio ostavku nakon što je raskinuo koaliciju sa Zelenima. Oni su se u utorak suzdržali od glasanja, objavio je Jutarnji list pozivajući se na Hinu.

Swinneyev izbor nije iznenađenje. Dobio je 64 od 129 glasova u parlamentu u kojem Škotska nacionalna stranka ima veliku prednost pred oporbenim strankama, ali nema apsolutnu većinu. Još mora prisegnuti na Vrhovnom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Swinney naslijeđuje Yusafa, koji je na čelu vlade bio 13 mjeseci

Yousaf je ranije tijekom dana službeno podnio ostavku u pismu britanskom kralju Charlesu III. Na vlasti je bio 13 mjeseci, nakon karizmatične Nicole Sturgeon.

Bio je najmlađi škotski premijer i prvi iz redova nacionalne manjine. “Kao mladi musliman, rođen i odrastao u Škotskoj, nikada nisam ni sanjao da bih jednog dana mogao dobiti privilegij voditi svoju zemlju”, napisao je.

Škotski parlament odgovoran je za mnogobrojna područja uključujući zdravstvo i obrazovanje, a za vanjsku politiku i obranu nadležan je London.

Ne zaboravlja ideju škotske neovisnosti

John Swinney bio je od 2014. do 2023. potpredsjednik vlade u mandatu Nicole Sturgeon. Dužnost je napustio kada je ona podnijela ostavku. SNP je vodio od 2000. do 2004., kada je stranka bila u oporbi.

Dio oporbe optužuje SNP, koji je na vlasti od 2007., da prednost daje borbi za neovisnost nauštrb svakodnevnog života građana, no Swinney je u ponedjeljak obećao da će se fokusirati na “gospodarstvo, zapoljšavanje, životne troškove” te na zdravstveni sustav, obrazovanje i klimatsku krizu.

Naglasio je i da želi da Škotska postane neovisna. No, te ambicije za sada su u slijepoj ulici nakon što je britanski Vrhovni sud potkraj 2022. presudio da samo britanska vlada može dati dozvolu za novi referendum. Zadnji referendum 2014. nije uspio.

Najnovije

Božićni prijem HDZ-a 1990: Vrijeme izgovora je prošlo – preuzimamo odgovornost

Tradicionalni božićni prijem Hrvatske demokratske zajednice 1990 održan je...

HDZ 1990 osudio nasilno zatvaranje Adventa u Uskoplju: Direktan udar na ljudska prava i božićne običaje

Hrvatska demokratska zajednica 1990 oštro osuđuje postupke vladajućih struktura...

Projekt „Kultura na granici“: Kulturna baština Hercegovine predstavljena svijetu kroz inkluziju i medije

Projekt „Kultura na granici“, proveden od lipnja do prosinca...

Uspješno završen projekt „Važnost odnosa s javnošću za provođenje politika za mlade u Federaciji BiH“

Projekt „Važnost odnosa s javnošću za provođenje politika za...

Obilježavanje blagdana Hanuke u The Hub of Fine Arts u Mostaru

U The Hub of Fine Arts u Mostaru danas...

“Hvidra-Mostar 2025.” Završnica turnira – Finale

Petak, 19.12.2025.g FINALE – SENIORI Utakmica za III mjesto Jimmi Woo...

Otvoreno „Klizalište u Vitezu“: Zimska priča uz podršku HT Eroneta

Sinoć je na Gradskome trgu, u organizaciji Matice hrvatske...