Izbirljivci za stolom – kako djecu navesti da se hrane zdravo

U brojnim izazovima roditeljstva, jedan od ključnih zadataka jest osigurati da naša djeca steknu zdrave prehrambene navike. Iskustvo nam pokazuje kako djeca vole šećere te slatkiše u pravilu neće odbiti, dok će za pojedine vrste povrća, voća ili mesa pokazati manji interes. No, važnost pravilne prehrane je neupitna: ona ne samo da pomaže u fizičkom razvoju djece već i u jačanju njihovog imuniteta.

Roditelji su ključni u formiranju dječjih prehrambenih navika. Kako bi uspješno motivirali svoje mališane na zdrave izbore, roditelji prvenstveno sami moraju birati i konzumirati zdrave namirnice. Ipak, čak i kad djeca imaju roditelje koja se zdravo hrane, ne znači da neće imati otpor prema nekim namirnicama koje im ne odgovaraju. U tom slučaju trebamo ih dodatno motivirati, a razgovore je  potrebno prilagoditi njihovom uzrastu.

U novoj epizodi podcasta Rastući s djecom nutricionistica Marijana Zubac, majka dva sina i osnivačica Nutricentra u Mostaru, naglašava važnost roditeljskog uzora i kreativnog pristupa u komunikaciji o hrani. Dijete zasigurno neće razumjeti ako mu kažete „Proteini doprinose održavanju normalnih kostiju te rastu i održavanju mišićne mase“, ali će razumjeti ako kažete npr. „Jedemo meso pa ćeš kasnije biti zdrav, snažan i brz u igri s prijateljima“. Dakle, umjesto apstraktnih pojmova, djeci je lakše razumjeti koristi zdravih namirnica kroz njima bliske primjere poput igre s prijateljima, bržeg trčanja i slično.

Zubac također ističe važnost medijskih sadržaja koje djeca konzumiraju, kao i sudjelovanja na edukativnim radionicama koje promiču zdrav stil života. Za školsku djecu, pokazivanje negativnih posljedica nezdrave prehrane može biti poučno iskustvo, potičući ih na svjesnije izbore.

- Oglas -
CMC festival
CMC festival

Važno je naglasiti da prisiljavanje na zdravu hranu može stvoriti negativan odnos prema hrani, te je bolje djeci pružiti razumijevanje i podršku. Svako dijete je jedinstveno, a njihov otpor prema određenim namirnicama može biti posljedica zdravstvenih ili metaboličkih razloga koji zahtijevaju medicinski tretman. „Imali smo slučaj djevojčice koja je bila prisiljavana na povrće, iako na pogrešan način  – majka je zaista htjela samo dobro djetetu. Na kraju se ispostavilo da je djevojčica imala treći krajnik, vlakna su je iritirala i javljao se nagon za povraćanje, što je i logična posljedica kako nam je potvrdio liječnik.“  – navodi Zubac.

Nutricionistica u emisiji nudi konkretne ideje za zdrave obroke kroz dan, savjete o pripremi hrane i odabiru namirnica te raspravlja o kontroverzama poput nepoželjnosti glutena, primjerenosti kruha u prehrani te unosu životinjskog mlijeka.

Najnovije

Mostarsko proljeće 2025.: Knjige za djecu Zdravke Mile Marijanović ispunjene ljubavlju, prijateljstvom, vjerom…

Večer prepuna emocija, ispunjena dječjom radošću, stihovima i glazbom...

Najava „Izložba plakata bh. filmova 1951–2012.“

Javna ustanova Kinoteka Bosne i Hercegovine srdačno vas poziva...

EuroExpress brza pošta raspisuje natječaj za vozača kamiona zbirnog transporta

Tvrtka Euro-Express d.o.o. Banja Luka, osnovana 2008. godine sa...

Vision Days 2025 okuplja vrhunske IT stručnjake u Mostaru: Dvodnevna konferencija o budućnosti informacijske sigurnosti

Drugo izdanje IT konferencije „Vision Days 2025.“ održat će...

Binance Pizza Dan prvi put se obilježava u glavnom gradu BiH

Globalno prepoznat Bitcoin Pizza Day ove godine se prvi...

Zaljubljeni, ovo je vaša pjesma! – poručuje Rišpet uz ”Volim te za poludit”! 

Bez sumnje, Rišpet i ovoga puta pogađa ravno u srce...

Ibrica Jusić za Kompas: Na Thompsona ne dam ni riječ, a ne znam je li mi draži Dubrovnik ili Mostar

Kantautor i glazbenik Ibrica Jusić bio je gost emisije...

Emotivna balada Anamarije Žonke o izgubljenoj ljubavi i čežnji u pjesmi Sve bih dala da si sa mnom ti

Anamarija Žonka predstavlja svoju novu pjesmu Sve bih dala da si...