Istraživanje u srcu prirode: Studenti u Hutovu blatu pomoću sondi vršili procjenu kvalitete voda

Povodom Svjetskog dana voda, koji se obilježava 22. ožujka, u Parku prirode Hutovo blato održana je edukativna terenska radionica praćenja kvalitete voda. Ova inicijativa okupila je studente i učenike s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja vodnih resursa i zaštite okoliša.

Radionicu su zajednički organizirali Fond za zaštitu okoliša Hercegovačko-neretvanske županije i Javno poduzeće Park prirode Hutovo blato, uz podršku stručnjaka iz oblasti ekologije i zaštite voda. Sudjelovali su učenici Gimnazije Mostar, studenti Agromediteranskog fakulteta Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, Agronomsko-prehrambeno tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru te studenti Prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru.

Tijekom radionice, polaznici su imali priliku upoznati se s metodama praćenja kvalitete vode, uključujući uzorkovanje i analizu osnovnih parametara poput pH vrijednosti, količine otopljenog kisika, temperature vode i prisutnosti određenih kemijskih spojeva.

Radionica na terenu

Kroz praktičan rad na terenu, mladi ekolozi su stekli dragocjeno iskustvo koje će im pomoći u budućim istraživanjima i profesionalnom usmjerenju.

“Danas smo studentima predstavili projekt SMART-Water, u sklopu kojega smo im na vodi pokazali kako se radi uzorkovanje vode i mjerenje fizičko-kemijskih parametara multiparametarnim sondama, što će nam poslužiti za kalibraciju satelitskih snimaka i omogućiti automatsko praćenje stanja u vodenim tijelima’’, istaknuo je Neven Cukrov sa Instituta Ruđer Bošković.

Naglasak na edukaciji

Ravnateljica Parka prirode Hutovo Blato Irena Rozić istaknula je kako je parku prirode, kao zaštićenom području, kroz sve aktivnosti  naglasak na edukaciji kako posjetitelja, lokalnog stanovništva, tako i šire javnosti.

‘’U suradnji sa Fondom za zaštitu okoliša HNŽ odlučili smo iskoristiti dan u prirodi te kroz praktični dio sa studentima, učenicima i našim partnerima  napraviti uzorkovanje vode i izvršiti procjene kvalitete, prateći neke od fizikalno kemijskih pokazatelja. Cilj nam je na taj način podići svijest o važnost uspostavljanja monitoringa i održivijeg upravljanja našim vodenim resursima” poručila je Rozić.

Hutovo blato, kao jedno od najvažnijih močvarnih područja u regiji i stanište brojnih ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, idealno je mjesto za provođenje ovakvih edukativnih aktivnosti.  Očuvanje njegovih voda od presudne je važnosti ne samo za biološku raznolikost već i za cjelokupan ekosustav doline Neretve.

Ova radionica samo je jedan od koraka u dugoročnom procesu očuvanja prirodnih ljepota Hutovog blata, a svi sudionici složili su se kako su ovakve edukacije ključne za buduće generacije koje će naslijediti odgovornost brige o okolišu.

Nastavak  aktivnosti na očuvanju voda

Aktivnosti u Parku prirode Hutovo blato nastavljaju se u petak, 21. ožujka, javnim predstavljanjem projekta o zaštiti vodenih ekosustava regije ”SMART-Water”, a događaj će biti održam u Interpretacijskom centru Parka prirode Hutovo blato.

Projekt ”SMART-Water” financira Europska unija kroz program Interreg VI-A IPA CBC Hrvatska – Bosnia and Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027., a cilj mu je unaprijediti praćenje i procjenu kvalitete stajaćih kopnenih voda primjenom umjetne inteligencije i geoprostornih senzora.

Područje istraživanja obuhvaća Deransko jezero u BiH, Skadarsko jezero u Crnoj Gori i Vransko jezero u Hrvatskoj.

Partneri na projektu “SMART-Water” s J.P. Park prirode Hutovo blato d.o.o., Institut Ruđer Bošković, Sveučilište u Zadru, Institut za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore i Agencija za zaštitu životne sredine Crne Gore.

Obilježavanje Svjetskog dana voda

Svjetski dan voda podsjetnik je na globalnu potrebu za odgovornim upravljanjem vodnim resursima, a ovakve inicijative doprinose jačanju ekološke svijesti i održivom razvoju. Močvarna područja su među najvažnijim ekosustavima za očuvanje slatkovodnih resursa i osiguranje dugoročne održivosti vodenih sustava. Oni djeluju kao prirodni filtri, regulatori vodnog režima i ključna staništa za brojne biljne i životinjske vrste. Njihovo očuvanje nije samo pitanje zaštite bioraznolikosti, već i osiguranje kvalitete i dostupnosti vode za ljudske zajednice.

Najnovije

Održan prvi koordinacijski sastanak o upravljanju radnim migracijama

U organizaciji Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine i...

Izjava predsjednika HDZ-a 1990 povodom godišnjice genocida u Srebrenici

S dubokim poštovanjem i iskrenim suosjećanjem prisjećamo se 11....

U Mostaru obilježeno 125 godina Društva hrvatskih književnika

U Mostaru je organiziran dvodnevni program u povodu obilježavanja...

Deja Vu Band objavio novu pjesmu posvećenu navijačima Zrinjskog

Na službenom YouTube kanalu Deja Vu Banda objavljena je...

Izaslanstvo Vlade HNŽ-a u radnomu posjetu Parku prirode Hutovo Blato

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač, ministar poljoprivrede, šumarstva...

Izjava predsjednice Europske komisije von der Leyen povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici

Neki događaji u povijesti bacaju sjenu koja ostaje prisutna...

Ilindanske svečanosti u Stocu: Večer folklora, sveta misa i koncert Bosutskih bećara

Stolac i ove godine s posebnim ponosom dočekuje blagdan...

Oprez pri spaljivanju suhe trave i korova: Za kršenje propisa novčane kazne

Prilikom radova na otvorenom prostoru koji uključuju spaljivanje korova...