Hrvatski narodni sabor: glavni problem u BiH nije postojanje konstitutivnosti, negonjeno negiranje

Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine najsnažnije osuđuje postupak ministra vanjskih poslova BiH i predsjednika Naroda i Pravde Elmedina Konakovića kojim je u diplomatski neprimjerenom i neutemeljenom istupu, putem diplomatske note, grubo i pogrešno okarakterizirao izjavu predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića kao negativnu, iako je predsjednik Jandroković u izjavi jasno pozvao na poštivanje prava i statusa tri konstitutivna naroda koji proistječu iz ustavnog poretka BiH.

Istodobno, Hrvatski narodni sabor podsjeća sve samoproglašene patriote, koji su ovih dana ostrašćeno i samodopadno branili Bosnu i Hercegovinu od čovjeka koji javno zagovara poštivanje i provođenje Ustava BiH, kako je ustav pravni temelj svake države, pa tako i BiH.

Podsjećamo ministra vanjskih poslova kako je, preuzimajući aktualnu dužnost, 25. siječnja 2023. godine položio zakletvu kojom se obvezao da će: “savjesno obavljati povjerene mu dužnosti, poštivati Ustav Bosne i Hercegovine i u potpunosti provoditi Opći okvirni sporazum za mir u Bosni i Hercegovini”. Sukladno, ističemo kako je obveza ministra Konakovića, i svih dužnosnika, čuvati ustavno definirana prava i potpunu ravnopravnost konstitutivnih naroda BiH. Istodobno, izražavamo duboku zabrinutost zbog sve češće prakse privatiziranja stavova Ministarstva vanjskih poslova BiH, podsjećajući na činjenicu da ministar Konaković i Ministarstvo u svom djelovanju moraju predstavljati sva tri konstitutivna naroda i građane BiH, a ne svoje osobne stavove ili političke opcije. Stoga, osobito važnim smatramo naglasiti kako glavni izvor političkih problema u BiH nije postojanje konstitutivnosti, niti djelovanje ljudi koji javno zagovaraju poštivanje i provođenje principa konstitutivnosti, nego nepoštovanje, relativiziranje i negiranje ovog, natkrovljujućeg, načela.

Osobito u trenucima kada Bosna i Hercegovina, pod vodstvom hrvatskih i drugih europski orijentiranih dužnosnika, nastoji ostvariti iskorake na europskom putu, HNS BiH smatra neprimjerenim upućivati neosnovane verbalne napade na dužnosnike prijateljske države koja je i u posljednjim tragičnim poplavama koje su zahvatile dijelove BiH žurno iskazala svoju pomoć. Na koncu, Hrvatski narodni sabor koristi priliku iskazati zahvalu vodstvu Republike Hrvatske na pomoći u izgradnji europske, stabilne i prosperitetne BiH.

Najnovije

30. srpanj je Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima

Trgovina ljudima predstavlja jedno od najsurovijih i najsloženijih kršenja...

Iz Stockholma u Sombor – Borsa nastavlja s pripremama

Reprezentativci Bosne i Hercegovine, iz redova Judo kluba Borsa iz...

Vlada HNŽ-a osigurala nastavak isplate naknada ženama-majkama

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je, 49. redovitoj sjednici...

Šampionski pehari stigli u Mostar u USR Neretva 1933

Sinoć je u prostorijama Udruženja sportskih ribolovaca "Neretva 1933"...

HDZ 1990: Izborni zakon, deradikalizacija, odgovornost, dijalog i europski put BiH

U zgradi Parlamenta BiH u Sarajevu je u ponedjeljak...

Ante Cash predstavlja CD izdanje novog albuma Iđen doli

Nakon desetljeća glazbenog putovanja i brojnih uspješnica koje su...

Radni sastanak predsjednika HKD Napredak s predstavnicima podružnica: Naglasak na jedinstvu, koheziji i misiji Društva

U ozračju konstruktivnog dijaloga i međusobnog razumijevanja, u utorak,...