Grad Mostar: Projekti se odobravaju samo kad ih potvrdi zakon i struka

Grad Mostar pozdravlja odluku Gradskog vijeća koje je dalo suglasnost za nastavak postupka za izgradnju fotonaponskih elektrana u zoni vjetroelektrana Podveležja. Ova odluka predstavlja važan iskorak u jačanju energetskog sektora Mostara i potvrđuje jasnu strategiju Grada — svi razvojni projekti mogu ići naprijed samo kada su pravno utemeljeni i stručnom analizom potvrđeni kao opravdani.

U tom smislu ključnu ulogu ima stručno mišljenje Energetskog instituta Hrvoje Požar, jedne od vodećih energetskih institucija u regiji, koje je potvrdilo:

1. Prostornu i tehničku opravdanost projekta

Zone vjetroelektrana već imaju izgrađenu infrastrukturu, pristupne putove, riješene imovinsko-pravne odnose i proveden postupak zaštite okoliša, što omogućuje postavljanje fotonaponskih polja bez dodatnog zauzimanja novih površina.

2. Infrastrukturnu optimalnost i financijsku učinkovitost

Hibridna postrojenja koriste zajednički priključak na elektroenergetsku mrežu, čime se značajno smanjuju troškovi izgradnje i povećava iskoristivost postojeće infrastrukture.

3. Stabilniju i uravnoteženiju proizvodnju električne energije

Vjetar proizvodi više energije noću i zimi, a solarne elektrane danju i ljeti. Kombinacija ta dva izvora — kako potvrđuje EIHP — smanjuje varijabilnost proizvodnje i omogućuje stabilnije napajanje mreže.

4. Usklađenost s europskim energetskim trendovima

S obzirom na tehnološke promjene, klimatske ciljeve i investicijske standarde, nužno je redovito modernizirati prostorno-plansku dokumentaciju. Grad Mostar upravo je zato 2022. predvidio mogućnost ovakvih integriranih rješenja, što se sada potvrđuje kao opravdano i korisno.

Pravna sigurnost kao temelj razvoja

Grad Mostar naglašava da samo zakonito i stručno potkrijepljeno planiranje jamči stabilan gospodarski razvoj i energetsku neovisnost grada.

S obzirom na to da je prostorni plan HNŽ-a ranije ocijenjen kao manjkav i nezakonit, činjenica da županijske institucije i dalje traže mišljenje Grada o svakom ovakvom projektu potvrđuje da se prostorni plan Grada Mostara primjenjuje kao jedini valjan i provediv dokument.

Ministarstvo pravde BiH dodatno je utvrdilo da se zabrana raspolaganja državnom imovinom ne odnosi na zemljište kojim upravljaju jedinice lokalne samouprave, što otklanja ključne pravne nedoumice koje su se u javnosti pokušavale nametnuti.

Izravna korist lokalnoj zajednici

Realizacija ovog projekta donijet će značajne i dugoročne koristi lokalnoj zajednici. Kroz koncesijske naknade i druge prihode, Grad Mostar će imati dodatna sredstva za financiranje javnih potreba — od komunalnih usluga i infrastrukture do obrazovanja, kulture, sporta i socijalnih programa.

To je model razvoja u kojem Mostar dobiva dvostruku vrijednost: energetsku sigurnost i stabilan prihod za održivi gradski proračun.

Najnovije

Buhač na Podravkinoj večeri: Postaviti temelje snažnomu gospodarskom zamahu i razvitku

U sklopu Međunarodnoga sajma gospodarstva u Mostaru, u hotelu...

Predstavljena knjiga „Škripari – Hrvatski pokret otpora u Bosni i Hercegovini od 1945. do 1951.“

Predstavljena je knjiga „Škripari – Hrvatski pokret otpora u...

M.T. Abraham Grupa na 27. Međunarodnom sajmu gospodarstva u Mostaru

Tijekom službene ceremonije otvaranja, Amir Gross Kabiri, predsjednik M.T....

Premijer Plenković u posjeti HT Eronetu

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković sudjelovao je na...

HT Eronet otvorio svoja vrata na Međunarodnom sajmu gospodarstva Mostar 2026.

HT Eronet danas je svečano otvorio svoj izložbeni prostor...

Projekt budućnosti: Južna plinska interkonekcija kao odgovor na energetske i razvojne izazove BiH

U okviru 27. Međunarodnog sajma gospodarstva u Mostaru danas...

Održan turnir u stonom tenisu u okviru SUNRISE Challenge na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ u Mostaru

Na Univerzitetu „Džemal Bijedić“ u Mostaru uspješno je realiziran...