Ekološko-mirovna predstava u Vitezu i Travniku okupila 350 učenika iz 20 škola

Zahvaljujući višemjesečnim organizacijskim naporima Centra za mirovno obrazovanje – CMO, uz potporu više od 20 partnera, ekološko-mirovna predstava Klimavske provjere, posvećena klimatskim promjenama, u Vitezu i Travniku je 26. i 27. veljače/februara 2025. okupila 350 učenika iz 20 škola Srednjobosanske županije.

Nastanak predstave

Ekološko-mirovnu predstavu Klimavske provjere pripremilo je 13 tinejdžera iz Kozarca i Omarske koje je okupio Centar za održivi mir – Most mira iz Kevljana koji već gotovo dva desetljeća pod vodstvom Kemala Pervanića djeluje u području izgradnje mira. U avanturi osmišljavanja i uvježbavanja predstave tinejdžere Anu, Saru, Melisu, Osmana, Milicu, Ajlu, Aminu, Anu, Ivu, Anelu, Anitu, Emu i Srđana pratila su četiri facilitatora Jasna Salihbašić, Saša Janjić, Ljubiša Pušac i Nebojša Dragičević. Umjetnička snaga predstava ogleda se, pored sjajne glume, prije svega u domišljatom scenariju, za koji je najzaslužniji Saša Janjić, i iznimno dopadljivoj scenografiji, kojoj je najviše doprinio Ljubiša Pušac.

Naime, o krajnje ozbiljnoj i složenoj tematici predstava progovara kroz mnoštvo humorističkih situacija iz svakodnevnog života obitelji, u kojoj žive tri generacije. Očekivano, svaka od njih na svoj način, nerijetko i potpuno oprečno, percipira sve brže mijene svijeta u kojem živimo, pa i same klimatske promjene. Kroz salve smijeha, izazvane humorističkim situacijama, s kojima se s lakoćom možemo poistovjetiti, predstavi polazi za rukom nenametljivo, a u isto vrijeme sasvim uvjerljivo posredovati ozbiljne pouke, poruke, pa čak i apele o važnosti osobnog doprinosa svakoga od nas suzbijanju klimatske krize, ali i o obitelji kao nezaobilaznom izvorištu procesa ekološkog osvješćivanja.  

Gostovanje u Vitezu

U Vitezu je predstavu 26. veljače/februara ugostilo tamošnje Gradsko kazalište mladih, zahvaljujući Dragani Sivonjić,koju su za ovu priču pridobile Olga Krezić, ravnateljica OŠ Dubravica – Vitez, i Marijana Grgić, voditeljica Mirovne sekcije u toj školi. Na poziv CMO-a, predstavu je odgledalo 200 učenika iz 15 osnovnih škola koje su uključene u mirovni projekt CMO-a Škola mira, čiji se 7. ciklus odvija upravo ove godine, a njegov programski kreator je Alen Kristić, programski direktor CMO-a. Pored već spomenute škole, riječ je o OŠ Busovača – Busovača, OŠ Guča Gora – Travnik, OŠ Kaćuni – Busovača, OŠ Kiseljak 2 – Zabrđe, OŠ Edhem Mulabdić – Novi Travnik, OŠ Vitez – Vitez, OŠ Kiseljak 1 – Bilalovac, OŠ Muhsin Rizvić – Fojnica, OŠ Ivan Goran Kovačić – Gojevići / Fojnica, OŠ Brestovsko – Kiseljak, OŠ Dubravica – Preočica / Vitez, OŠ Bila – Vitez, OŠ 13. rujan – Jajce i OŠ Berta Kučera – Jajce. U pratnji školaraca bili su nastavnice i nastavnici, koji u svojim školama vode Mirovne sekcije, a njihov prijevoz omogućili su CMO partneri Centar za napredne studije – CNS, Centar za lično i profesionalno usavršavanje – CLPU i Svjetska asocijacija muslimanske omladine – Wamy, dok se za zagrijavanje kazališne dvorane pobrinula viteška tvrtka VG-Monting.

Program, čiji je voditelj bio Alen Kristić, upotpunila je edukativno-kreativna radionica, koju su nakon predstave održale mirovne aktivistice Šeherzada Šakić i Amra Kasumović iz Travnika, koje su u realizaciju ove priče, pored svog dragocjenog znanja, vještina i vremena, uložile i sredstva, koja su kao polaznice Ženskog mirovnog kampa Fondacije Lara iz Bijeljine, dobile za realizaciju lokalne mirovne akcije iz fonda sredstava projekta Ženski karavan za pravdu i pomirenje, koji Fondacija Lara realizira uz pomoć projekta Podrška EU izgradnji povjerenja na Zapadnom Balkanu.

Edukativno-kreativna radionica pokazala se kao odlična prigoda da školarci podijele svoje dojmove o odgledanoj predstavi, ali i da potom podijele svoja iskustva o sve ozbiljnijim manifestacijama globalne ekološke krize u sredinama u kojima žive i zajedno promisle o svojoj ulozi u njezinom suzbijanju. Nazočnima su se na koncu obratili Kemal Pervanić, osnivač Mosta mira, i Zdravko Kujundžija, izvršni direktor CMO-a, izražavajući radost i zahvalnost što se toliko aktera velikodušno uključilo u tkanje ove nesvakidašnje ekološko-mirovne priče koja nas snažno podsjeća na mirotvorni potencijal umjetnosti, ali i na to da je istinski mir nemoguć bez čovjekovog pomirenja s prirodom.  

Gostovanje u Travniku

Prije održavanja predstave 27. veljače/februara u Travniku gosti iz Kozarca i Omarske obišli su kulturno-povijesne znamenitosti rodnog grada Ive Andrića u pratnji Šeherzade Šakić i Amre Kasumović. Domaćin predstave u Travniku bila je MSŠ Travnik, a na poziv CMO-a predstavu je odgledalo 150 učenika iz Mješovite srednje ekonomsko-ugostiteljske škole Travnik, te četiri srednje škole koje su uključene u ekološko-mirovni projekt CMO-a Briga za zajednički dom, čiji se 2. ciklus odvija upravo ove godine, a njegov programski kreator i voditelj je Alen Kristić. Pored već spomenute MSŠ Travnik iz Travnika, riječ je o SSŠ Jajce iz Jajca, SMŠ Zijah Dizdarević iz Fojnice i SŠ Novi Travnik iz Novog Travnika. U pratnji učenika bili su profesorice i profesori, koji u svojim školama vode Ekološke sekcije, a njihov prijevoz omogućili su, kao i u slučaju gostovanja u Vitezu, već spomenuti CMO partneri.

Popratna edukativno-kreativna radionica Šeherzade Šakić i Amre Kasumović omogućila je i srednjoškolcima da podijele svoje dojmove o odgledanoj predstavi, ali i da potom podijele svoja promišljanja o uzrocima, posljedicama i načinima suzbijanja globalne ekološke krize. Ispred domaćinske škole nazočnima su se obratili direktor Adnan Grabus, pedagogica Amra Omerović i voditelj Ekološke sekcije u toj školi Senad Grabus, očitujući ne samo radost da su bili u prilici ugostiti predstavu ekološko-mirotvornog karaktera nego i svoju opredijeljenost da i dalje neumorno sudjeluju u pričama, čiji je cilj iscjeljenje i humanizacija bosanskohercegovačkog društva. S glumačko-produkcijskim timom, koji je izveo predstavu, nazočne je upoznao Kemal Pervanić, podcrtavši da je i čitav proces stvaranja i uvježbavanja predstave bio proces uzajamnog ekološkog osvješćivanja i upoznavanja, naprosto izgradnje povjerenja i prijateljstva. 

Izražavajući nadu da će ova dvodnevna ekološko-mirovna priča, u koju se velikodušno uključilo više od 20 aktera iz čitave Bosne i Hercegovine, doprinijeti jačanju svijesti da je zaštita okoliša još uvijek neprepoznato, ali u svakom slučaju povlašteno područje izgradnje mira i – paralelno s tim – dijaloga religija i kultura u našoj domovini,  voditelj programa Alen Kristić na koncu je nazočne pozvao da u holu domaćinske škole pogledaju i putujuću izložbu creAction Amera Tikveše i Roberta Oroza. Riječ je o izložbi, koju je CMO uz potporu CRS-a, priredio s ciljem promocije poruka ekološke enciklike pape Franje Briga za zajednički dom – Laudato si’ iz 2015. i koja je gostovala već u sedam bosanskohercegovačkih gradova. Izložba je, baš poput odgledano predstave, pružila još jedno svjedočanstvo o snažnom ekološko-mirotvornom potencijalu umjetnosti. Za medijsko praćenje i promociju ove ekološko-mirovne priče, kao i svih drugih programa CMO-a, i ovaj je put bila zadužena Dragica Krstanović.    

Dragica Krstanović

Najnovije

Predsjednica Vlade pokroviteljica i ovogodišnjeg Mostarskog polumaratona

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač prihvatila je poziv...

Rat u Ukrajini mora završiti pravednim mirom

U Zagrebu je 20. ožujka 2025. u organizaciji Hrvatske...

Istraživanje u srcu prirode: Studenti u Hutovu blatu pomoću sondi vršili procjenu kvalitete voda

Povodom Svjetskog dana voda, koji se obilježava 22. ožujka,...

Marko Perković Thompson predstavlja službeni videospot za “Nepročitano pismo”

Najpopularniji hrvatski glazbenik, Marko Perković Thompson, predstavlja službeni videospot za pjesmu "Nepročitano...

Obilježena 31.obljetnica raspuštanja logora IV Osnovna škola u Mostaru

U srijedu 19.3.2025.godine, u Mostaru kod Spomenika poginulim braniteljima...

Prijavite se na regionalni mentorski program „Zvukovni pejzaži Zapadnog Balkana“

Muzički centar Pavarotti Mostar i Udruženje Ring Ring objavili...

Balance Conference 2025: Pronađi svoj balans

U vremenu kada stres i nesigurnost oblikuju svakodnevicu, Balance...

Continental Blidinje BIKE Festival kao destinacija: Važnost festivala kao generatora modernog turizma

U 2025. godini, biciklistički svijet ponovno usmjerava pozornost prema...