Džabić: Održivost je obaveza prema budućim generacijama

„Održivi razvoj nije opcija, već obaveza prema budućim generacijama. Pritom, ne govorimo samo o zaštiti okoliša, već i o ekonomskom rastu i socijalnoj pravdi. Kako se svijet suočava s izazovima klimatskih promjena, kompanije koje ne prepoznaju važnost održivosti neće moći dugoročno opstati,” istaknula je generalna direktorica tvrtke RCB Nanotehnologija Hanadi Džabić na konferenciji „Izgradimo održivu BiH,” Međunarodne akademije održivog razvoja i Privredne komore FBIH u Sarajevu.

RCB Nanotehnologija se, prema riječima direktorice, može pohvaliti jedinstvenim cirkularnim poslovnim modelom, u potpuno prilagođenim održivom poslovanju i karbonski neutralnim. „Ideja čišćenja carbon blacka koja je pretvorena u patent prije pet godina u suradnji s Fraunhofer institutom iz Njemačke vođena je ESG načelima,” dodala je Džabić.

Džabić je uvjerena da budućnost industrije leži u održivosti. Proizvođači u automobilskoj industriji već su se obavezali da do 2050. godine razviju potpuno održivu automobilsku gumu, a ova tvrtka igra ključnu ulogu u tom procesu sa svojim proizvodom. „Naš obnovljeni carbon black bit će ključni faktor u ostvarenju tih ciljeva,“ istaknula je Džabić.

Za Džabić, BiH nije slučajno odabrana kao sjedište ove tvrtke. U bivšem industrijskom pogonu TAS-a u Vogošći, nekada simbolu industrijske moći sada je pokrenuta nova industrijska era. „Ovo je simboličan početak jedne nove, održive industrijske ere i naš izravan doprinos razvoju i primjeni ESG načela u BIH,“ kazala je Džabić.

RCB Nanotehnologija ima ambiciozne planove – cilj im je otvoriti od 30 do 50 tvrtki širom svijeta u narednih deset godina. S ovim kapacitetima, planiraju zadovoljiti 5% globalne godišnje potrebe za carbon blackom, čime će značajno smanjiti upotrebu fosilnih goriva i emisiju štetnih plinova. Dodatno, tvrtka planira osnivanje centra za istraživanje i razvoj u Vogošći, gdje će se educirati osoblje koje će raditi u njihovim pogonima širom svijeta, u Americi, Aziji i Europi. „Budući da je riječ o novoj i jedinstvenoj tehnologiji na svijetu, bit će nam potreban najveći stupanjn standardizacije za obuku osoblja, kako bi se osigurao kvalitetu proizvodnje,” zaključila je Džabić.

Konferencija „Izgradimo održivu BiH“ održana je pod pokroviteljstvom predsjednice Federacije BiH Lidije Bradara, ministrice okoliša i turizma prof.dr. Nasihe Pozder, te dopredsjednika Republike Srpske dr. Davora Pranjića.

Najčitanije

HSP BiH: Zbog zaštite policijske brutalnosti tražimo ostavku komesara ŽZH Ivana Brkića

HSP BiH traži žurnu ostavku komesara MUP-a Županije Zapadnohercegovačke...

Zdravka Lončar: Medicinska sestra je prije svega poziv, a imamo hiperprodukciju kadra

10. Simpozij medicinskih sestara/tehničara s međunarodnim sudjelovanjem će se...

Besim Gurda: Umjesto restauracije staništa kod nas investitori kopaju na najvrjednijim područjima biodiverziteta

Besim Gurda, ing. šumarstava i projekt menadžer Udruženja građana...

Dario Juka: Odvojit se od svakodnevnice sa svojom obitelji uz MOSS.GO 2024.

Udruga Kolektiv Mostar i ovog nam ljeta donosi sportsko...

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za posao

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Katarina Tomić, Stanko Bošnjak i Luka Rajič: Cilj folklora je zajedništvo i sačuvati tradiciju naših starih

Članovi Hrvatskog kulturnog umjetničkog društva sv. Ante Cim Mostar...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Hrvat okupio 50 tisuća ljudi u molitvu i post: Što se događa?

Objavio: Zrinka Požežanac, vjera.hr Za ime Vladimir Grebenar čula sam sredinom ovog...