Dokazi da širokobriješki franjevci nisu pružali otpor

U javnosti se opet povela rasprava o partizanskim likvidacijama širokobrijeških franjevaca početkom veljače 1945. godine. Izjave vremešne partizanke Vjere Andrijić, počasne Milanovićeve gošće na inauguraciji, o partizanskim borbama na Širokom Brijegu i o “popima koji nisu prestali iz crkve pucati” izazvale su lavinu komentara proteklih dana. Podsjetimo da je raspravu o istoj temi pokrenuo prije pet-šest godina Ivo Josipović, bivši predsjednik Republike Hrvatske, izjavivši za medije da su franjevci na Širokom Brijegu “pružili snažan oružani otpor” partizanima i time bili “legitiman cilj vojnih djelovanja.” Idemo odmah izravno: širokobriješki franjevci nisu pružali nikakav otpor, a kamoli oružani! To pokazuju i govore:

1.Partizanski dokumenti

Najprije jedna napomena: samostan na Širokom Brijegu, unatoč prosvjedima provincijala hercegovačkih franjevaca, koristile su u vojne svrhe njemačke, a potom partizanske jedinice (nakon zauzimanja Širokog Brijega i tijekom borbi za Mostar)!

Da su franjevci doista sudjelovali u borbi, to bi onda svakako moralo biti spomenuto negdje u izvješćima onih partizanskih formacija koje su sudjelovale u borbama na Širokom Brijegu i zauzele samostan. No, u njima se nigdje, ni u jednom od brojnih partizanskih dokumenata iz veljače 1945., ne spominje sudjelovanje franjevaca u oružanom sukobu. Ovdje donosimo preslike dvaju najvažnijih partizanskih izvora koji bi zacijelo morali sadržavati takvu informaciju o naoružanim “popima” Vjere Andrijić. U Vojnom arhivu u Beogradu pohranjen je tzv. “Operaciski dnevnik štaba VIII. ud.(arnog) korpusa”, u kojemu se za nadnevak 7. veljače (dan kada su partizani ušli u samostan) nigdje ne navodi da su franjevci bili ti koji su pružali oružani otpor:

U istom arhivu postoji još jedan, za ovu temu možda najvažniji dokument. Riječ je o izvješću 3. bataljuna (iz sastava 11. dalmatinske brigade), dakle upravo one partizanske jedinice koja je 7. veljače nakon borbi ušla u samostan. Evo preslike glavnoga dijela izvješća (izvješće inače obaseže tri stranice, a ovdje donosimo početak i kraj te onaj dio koji se odnosi na 7. veljače):

Vidimo da se ovdje precizno utvrđuje i vrijeme početka napada i ulaska pripadnika 3. bataljuna u samostan, da je naveden broj poginulih i ranjenih partizana, broj ubijenih i zarobljenih pripadnika protivničkih snaga, navedeni su i podatci o zaplijenjenom oružju i municiji, no nigdje se ni u jednom detalju ne spominju naoružani franjevci kao sudionici borbe. Ako je popisan čak i zaplijenjeni materijal, teško je zamisliti da bi jedan takav krupan događaj, kao što bi bila borba s naoružanim franjevcima, bio izostavljen u jednom ovakvom izvješću. Dakle, niti u jednom do sada dostupnom dokumentu, a koji tematizira borbene aktivnosti na Širokom Brijegu u veljači 1945., nema potvrde da su franjevci pružali otpor ili sudjelovali u oružanim sukobima.

2. Svjedoci

Postoje partizanska svjedočanstva koja se ne podudaraju s tvrdnjama Vjere Andrijić. Npr. P. Prcela, pripadnik 11. dalmatinske brigade, potpisao je iskaz u kojemu tvrdi da su partizani poslije zauzimanja Širokoga Brijega dobili nalog od zapovjedništva divizije da imaju “slobodne ruke za tri dana”, “ubijati sve što se nađe u samom mjestu, uključivši starce, žene i djecu”. Ć. Botić, pripadnik 12. dalmatinske brigade, također je potvrdio kako je partizanima na Širokom Brijegu “rečeno doslovno ovako: ‘Imate odriješene ruke, radite što hoćete. Ubijajte, palite, pljačkajte…’”. R. Radović, pripadnik 11. dalmatinske brigade, opisao je u svome poslijeratnom svjedočenju trenutak kada jedan oficir OZN-e nakon okončanja borbi ubija jednog franjevca (s kojim je prethodno razgovarao) pred zgradom širokobriješke gimnazije. Partizan I.Z. iz Jasenica kod Omiša opisao je kako su partizani pri upadu u samostan zatekli skupinu “na smrt preplašenih” franjevaca i đaka u samostanskom podrumu. Partizanski oficir J.V. iz Šibenika opisao je počinjene strahote njegove vojske na Širokom Brijegu i priznao da su partizani nad tamošnjim franjevcima izvršili zločin.

A postoje i svjedočanstva (u međuvremenu objavljena u knjizi “Svjedočanstva o ubijenoj gimnaziji”, Mostar, 2024.) na desetke civila i đaka franjevačke gimnazije, koji su detaljno opisali kako su se od početka do okončanja borbi skupa s franjevcima nalazili u skloništima u i oko samostana (podrum, hidrocentrala i mlinica, protuzrakoplovno sklonište u samostanskom vrtu), kako su potom svi zajedno (i civili i franjevci i đaci) uz prijetnje i psovke bili strpa(va)ni u samostansku zbornicu, odakle su partizani po svršetku borbi odvodili jednog po jednog franjevca. Postoje isto tako zabilježene izjave svjedoka koji su pronašli nagorjela tijela dvanaestorice franjevaca u skloništu i ustanovili da su likvidirani metkom u zatiljak.

Sve ovo odavno (po)stoji, kao što očigledno odavno postoji i odluka da se partizanski zločini nikada ne procesuiraju.

Ivica Šarac, Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru

Najnovije

Predsjednica Vlade pokroviteljica i ovogodišnjeg Mostarskog polumaratona

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač prihvatila je poziv...

Rat u Ukrajini mora završiti pravednim mirom

U Zagrebu je 20. ožujka 2025. u organizaciji Hrvatske...

Istraživanje u srcu prirode: Studenti u Hutovu blatu pomoću sondi vršili procjenu kvalitete voda

Povodom Svjetskog dana voda, koji se obilježava 22. ožujka,...

Marko Perković Thompson predstavlja službeni videospot za “Nepročitano pismo”

Najpopularniji hrvatski glazbenik, Marko Perković Thompson, predstavlja službeni videospot za pjesmu "Nepročitano...

Obilježena 31.obljetnica raspuštanja logora IV Osnovna škola u Mostaru

U srijedu 19.3.2025.godine, u Mostaru kod Spomenika poginulim braniteljima...

Prijavite se na regionalni mentorski program „Zvukovni pejzaži Zapadnog Balkana“

Muzički centar Pavarotti Mostar i Udruženje Ring Ring objavili...

Balance Conference 2025: Pronađi svoj balans

U vremenu kada stres i nesigurnost oblikuju svakodnevicu, Balance...

Continental Blidinje BIKE Festival kao destinacija: Važnost festivala kao generatora modernog turizma

U 2025. godini, biciklistički svijet ponovno usmjerava pozornost prema...