Još jednom smo u programu Običnog radija razgovarali na temu “Edukacija za očuvanje speleoloških objekata” u sklopu projekta “Daj zemlji priliku”. Sugovornik je bio Davor Baković, ravnatelj JU „Vjetrenica“ Ravno.
“Ponosni smo što Vjetrenica ima dug kontinuitet zaštite, s obzirom da je zaštićena preko 70 godina. I na činjenicu što speleolozi, biospeleolozi i ostali znanstvenici posjećuju Vjetrenicu od 19 stoljeća. Imamo 230 vrsta organizama što terestičkih što akvatičkih. To je svijet osjetljiv na promjene. Podzemlje je dosta specifično svaka vrsta rakova, puževa, vodozemaca, kukaca, sve špiljske životinje posebno troglobionti su u pravilu bez pigmenta, slijepe su i imaju jako spor metabolizam. Iz tog razloga je sve prilagođeno tom ekosustavu.“, ističe Davor Baković.
“Jako je važno istaknuti da kroz Statut i kroz plan upravljanja uvijek sustavno radimo na održivosti i prihvatnom kapacitetu okoliša. Vodimo računa o turističkim kretanjima. Masovni turizam bi u budućnosti mogao narušavati sam ekosustav ali postoje jasno definirane smjernice u planu upravljanja na koji način djelujemo.“, kazao je Davor Baković.
“Vjetrenica spada u red najvećih špiljskih sustava BiH, naše regije odnosno Dinarida sa svojim gotovo 7.5 istraženih kilometara. Dosta je specifičan hidrološki sustav, s obzirom da ima dosta stalnih i povremenih vodenih tokova, dosta bogat sustav po pogledu špiljskih ukrasa i najviše bih izdvojio bioraznolikost. Po tome smo prepoznatljivi u svijetu s 230 vrsta organizama. Istraživanje vežemo uz 19. stoljeće, imamo prilično dugu tradiciju znanosti i poveznica s Špiljom Vjetrenicom a turistički je dostupna javnosti od 2010. godine 700 metara od ulaza.“, ispričao nam je Davor Baković.
“Speleoobjekti su jako osjetljivi ekosustavi na bilo kakve promjene pogotovu klimatske parametre kada imamo visoku stopu živoga svijeta. Vjetrenica je otvorena tijekom cijele godine. U ljetnom razdoblju smo otvoreni od 9 do 18 sati za goste. Može se posjetiti isključivo uz naše speleo vodiče na svaki puni sat. Vjetrenica ima svoja dva lica, i ime je dobila po snažnom vjetru do kojeg dolazi zbog razlika u temperaturi i tlaku i zbog pukotina u brdu. S turističke strane gledajući ljeti je savršeno mjesto za rashladiti se jer je unutra konstantno 11 stupnjeva. A zimi je Vjetrenica hidrološki bogatija i u tom razdoblju se može svjedočiti prizorima poput vodopada, jezera i potoka..“, kazao je Davor Baković.
“Prošli petak je povijeni dan ne samo za lokalnu zajednicu nego i za BiH s obzirom da smo dobili prvi samostalni spomenik prirode u BiH pod svjetskom zaštitom UNESCO-a. Od 2004. je krenula cijela ta procedura nakon što je Vjetrenica stavljena pod Tentativnu listu. Nakon toga smo morali uskladiti sve strateške dokumente s preporukama Međunarodne unije za zaštitu prirode i prirodnih resursa i komitetom UNESCO-a. Sretni smo što imao podršku i na svjetskoj razini u pogledu očuvanja i trajne zaštite radi budućih generacija.“, zaključio je Davor Baković.