Almir Mujaković: Komplicirana administracija koči razvoj obnovljivih izvora energije

U projektu “Daj zemlju priliku” na temu “Obnovljivi izvori energije” gostovao je Almir Mujaković predsjednik Udruženja „Green Energy“.

Prije 2 godine na području BiH je registrirano Udruženje Green Energy koje okuplja sve proizvođače električne energije iz obnovljivih izvora energije. Kroz djelovanje zastupamo interese članova udruženja, radimo na zaštiti interesa proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora pred državnim institucijama, regulatornim tijelima, međunarodnim organizacijama. Vršimo promociju investicija i olakšavamo poslovnu politiku kroz organizaciju konferencija. Također radimo na edukaciji i podizanju svijesti. Utječemo na regulativu jer u BiH je potrebno postići i postaviti stabilnu politiku i regulativu koja će postići razboj ovog sektora.”, na samom početku emisije kazao je Almir Mujaković.

Glavni motiv za rad je ekološka svijest i održivost. Vođeni smo željom da doprinesemo očuvanju životne sredine i životnog okruženja. U ekonomskoj smo tranziciji i želimo smanjiti ovisnost od uvoza, stvaranjem novih sustava otvaraju se nova radna mjesta. Postoji dosta dostupnih financijskih sredstava i subvencija za projekte obnovljivih izvora.“, istaknuo je Almir Mujaković.

Najveći izazov je izuzetno komplicirana administracija u BiH, dugi i neučinkoviti postupci izdavanja dozvola, nepotpuni zakonski okviri, ne postojanje poticaja i slično. Višestruko se povećava potrošnja električne energije. Imamo novih tehnologija koje se razvijaju i utječu na potrošnju električne energije. Trebamo biti energetski ne ovisni i poticati obnovljive izvore energije u ekonomskoj tranziciji BiH.“, kazao nam je Almir Mujaković.

“Već u BiH imamo mnoštvo i domaćih i stranih investitora. Međutim kada ljudi dođu ovdje i vide da trebaju za određene dozvole i suglasnosti čekati po godinu i duže, veliki broj okrene leđa i ode gdje to puno brže može odraditi.“, ističe Almir Mujaković kao najveći izazov s kojim se suočava sektor obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini.

Trenutno nije skupa ugradnja solarnih panela na kućama za vlastite potrebe. Prilikom određenih analiza sam računao da primjerice tko ima toplotnu pumpu, tko se grije na struju pa bih napravio elektranu za vlastite potrebe, ta osoba investiciju može otplatiti za šest godina. Na tržištu, solarni paneli i vektori su značajno pojeftinili ali se javlja problem komplicirane administracije odnosno dobivanje potrebnih elektroenergetskih suglasnosti od Elektroprivrede koje još nisu počeli izdavati bez obzira što su novu zakoni stupili na snagu.“, zaključio je Almir Mujaković.

Projekt "Daj zemlji priliku" provodi Običan radio, a financijski podržava Fond za zaštitu okoliša FBiH. Cilj projekta je putem medijskih kampanja i edukativnih aktivnosti smanjiti zagađenje okoliša i prirode.

Najčitanije

Golman HŠK Zrinjski Goran Karačić i njegova supruga Matea: “Bog čini čuda!”

Gosti nove epizodi emisije „Velike priče malih ljudi“ bili...

Pomoćnica ministrice Ljiljana Jurak na konferenciji o radnim migracijama

Pomoćnica ministrice civilnih poslova Bosne i Hercegovine za rad,...

Biblijska poruka dana 9. 12. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana

Evanđelje dana Lk 1,26-38 Posla Bog anđela Gabriela u galilejski...

Evanđelje dana i sjeme Lk 1, 26-38

Evanđelje dana Lk 1, 26-38 Zdravo, milosti puna! Gospodin s...

Marušić Taekwondo Akademija na Otvorenom Prvenstvu Herceg-Bosne: Osvojeno osam medalja 

Marušić Taekwondo Akademija ovaj vikend nastupila je na Otvorenom...

Sveti Petar Fourier (1565–1640)

Prigodom 400-godišnjice svečeve smrti, koja je pala baš na...

HNŽ: Štrajk i u pravosudnim institucijama

Jedinstveni Sindikat državnih službenika i namještenika pravosuđa u Hercegovačko-neretvanskoj...