Nožem izbo Židova u Švicarskoj

15-godišnji tinejdžer uhićen je zbog sumnje da je nožem izbo Židova u švicarskom gradu Zürichu. Policija vjeruje da je antisemitizam motiv napada koji se dogodio sinoć. Inače, u posljednje vrijeme bilježi se rast sličnih incidenata diljem Europe, piše Sky News.

Švicarska organizacija židovskih zajednica priopćila je da je 50-godišnja žrtva u kritičnom stanju prevezena u bolnicu. “Fizički napadi na Židove u Švicarskoj vrlo su rijetki. Židovska je zajednica posljednja dva desetljeća bila pošteđena takvih po život opasnih napada”, poručili su.

“Međutim, od 7. listopada zabilježen je značajan porast takvih fizičkih napada”, dodali su. Rat između Izraela i Hamasa počeo je 7. listopada prošle godine kada je militantna skupina upala na jug Izraela, ubivši 1200 ljudi i zarobivši oko 250 talaca.

Gotovo pet mjeseci kasnije, procjenjuje se da je 30.000 Palestinaca ubijeno, a stotine tisuća drugih su na rubu gladi u Gazi. U Ujedinjenom Kraljevstvu u veljači je Zaklada za sigurnost zajednice istaknula da je broj antisemitskih incidenata prošle godine oborio rekord.

Dobrotvorna organizacija zabilježila je 4103 antisemitska incidenta u Ujedinjenom Kraljevstvu 2023., što je više od prethodnog godišnjeg rekorda od 2261, koji je zabilježen dvije godine ranije. Za rekord je okrivila “veliku količinu antisemitizma počinjenog diljem Ujedinjenog Kraljevstva nakon Hamasovog napada na Izrael 7. listopada”.

Najnovije

LACTALIS BH I SOS DJEČJA SELA U BIH: Ljetna škola iz snova

Zamislite ljetnu školu u kojoj znanje dolazi kroz avanturu,...

Gastro priče koje vas čekaju na ovogodišnjem Moba Street Food Festivalu

Uronite u svijet gastronomske ekstaze na četvrtom izdanju Moba...

HDZ 1990 ŽZH: Zapadna Hercegovina je dom svih dobronamjernih – ekstremisti nisu dobrodošli

Županijski odbor HDZ-a 1990 Županije Zapadnohercegovačke oštro je reagirao...

Daniel B. predstavio pjesmu koja će vas osvojiti na prvo slušanje – “Ova ljubav krade godine”

Mladi glazbenik iz Tomislavgrada, Danijel Braovac – umjetničkog imena...

Zajedno za održiviju budućnost: Coca-Cola u BiH i Sarajevo Film Festival u misiji reciklaže

Nije kadar iz filma, nego se nastavlja stvarno partnerstvo,...

Za grad bez barijera: Udruga KINEZIS donirala 24.625 KM Udruzi ‘Marko Ravlić’

Udruga KINEZIS donirala je iznos od 24.625,00 KM Udruzi paraplegičara i...

Nevena Pandža: Mostar spreman za četvrto izdanje MOBA Street Food Festivala

Mostar će i ove godine, od 27. kolovoza do...

Napredak, podružnice, sportske i likovne udruge – jedinstvo, strateška vizija i zajednički rad za budućnost

Hrvatsko kulturno društvo Napredak nastavlja niz radnih susreta predsjednika...