Obilježavanje 32. obljetnice raspuštanja logora Musala u Konjicu

U organizaciji Hrvatske udruge logoraša Domovinskog rata u HNŽ-u obilježava se 32.obljetnicu razmjena hrvatskih logoraša iz logora Sportska dvorana Musala u Konjicu.

Najava programa za ponedjeljak, 20.10.2025.godine,
Crkva Presvetoga Trojstva Buna

– Sveta misa u 18.00 sati
– Prigodno druženje

Ovim obilježavanjem želimo poslati sliku o sustavnim zločinima nad hrvatskim civilima i vojnicima u proteklom ratu. Prisjetiti se na poginule i umrle hrvatske logoraše, izraziti uspomenu poštovanja i pijetet prema žrtvi u Domovinskom ratu uz poruku

– Nema pomirenja bez istine, niti budućnosti bez pravde. Da se ne zaboravi i nikada više ne ponovi.

Donosimo kratke crtice iz logora Sportska dvorana Musala u Konjicu.

Logor Sportska dvorana na Musali u Konjicu pod kontrolom Armije RBiH bila je jedan od zloglasnih logora po metodama zlostavljanja, broju zatočenika i vremenu postojanja. Status logora dobila je 10.svibnja 1992.godine. Sportska dvorana Musala poznata je i kao jedan od rijetkih logora u kojem su istodobno uzničke dane provodili Hrvati i Srbi.

Logor su osnovali najviši muslimanski politički i vojni predstavnici, a glavnu riječ vodio je nelegalni predsjednik Ratnog predsjedništva općina Konjic, Jablanica i Prozor dr. Safet Ćibo koji je sam donosio odluke o zatvaranju i puštanju zatočenika.

Logor je više puta posjetio dr. Haris Silajdžić koji je potpisao i razmjenu logoraša 19. listopada 1993., te Andrej Kolomb iz MO Crvenog Križa uz čije posredovanje je i ostvarena razmjena.

Za logor Sportska dvorana na Musali u Konjicu, Sud BiH je 2015.godine osudio Ibru Macića za kazneno djelo Ratni zločin protiv civilnog stanovništva (KZ SFRJ) na zatvorsku kaznu od 10.godina, a upravnika logora Edhema Žilića 2018.godine Apelacijsko vijeće Suda BiH u žalbenom postupku osudilo na 6.godina zatvora.

Danas, nakon tri desetljeća od ovog i drugih stravičnih stradanja hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, pored svih negiranja, prikrivanja i umanjivanja žrtve hrvatskog naroda, svjedoci smo da su logoraši i njihove obitelji, pored mnoštva zakonskih propisa iz oblasti braniteljske i civilne populacije na razini Federacije, ali i države, potpuno zanemareni, a njihova žrtva obezvrijeđena

Najnovije

“Dani otvorenih vrata” u Zavodu za javno zdravstvo HNŽ

Svake godine, u posljednjem tjednu travnja, obilježava se Europski...

Mladi bh. eko-inovatori primili nagrade u Europe House

Povodom Dana planete Zemlje u Europe House održana je...

Ćudić traži oduzimanje statusa posmatrača Izraelu u Vijeću Europe – video

Obraćanje Sabine Ćudić na sjednici Parlamentarne skupštine Vijeća Europe...

Četvrto izdanje MoStart konferencije: Rekordan broj stručnjaka raspravlja o budućnosti obrazovanja i umjetne inteligencije

Četvrto izdanje Međunarodne konferencije o digitalnoj transformaciji u obrazovanju...

HSP BiH – Bećirović zagovara politički aparthejd nad hrvatskim narodom u BiH

Hrvatska stranka prava BiH najoštrije osuđuje istupe Denisa Bećirovića...

Priopćenje za javnog Kluba vijećnika Hrvata Gradskog vijeća Grada Mostara

Povodom neodgovornih najava Kluba vijećnika Bošnjaka o napuštanju Gradskog...

Marko Martinović: Kontroling je navigator poslovanja u doba digitalne transformacije

Mostar će 23. travnja biti domaćin druge regionalne konferencije...

Robert Drinovac predstavio pjesmu „Kuća stara“ iza koje stoji emotivna priča o domu, obitelji i uspomenama

U jutarnjem programu Običnog radija gostovao je mladi glazbenik...